– Nagyon felemelő hangulatban. Barátaimmal megünnepeltük. Nagyon boldog vagyok, végtelenül örülök ennek az elismerésnek, hiszen ez egy nagyon jó kezdeményezés volt. Remélem, a következő években is megszervezik, mert fontosnak tartom, hogy az emberek megismerjék azokat, akik másokért dolgoznak, sokat tesznek azért, hogy a rászorulók életét megkönnyítsék.
– Mindig is szociális területen szeretett volna dolgozni?
– Igen, már gyerekkoromban is tudtam, hogy e pálya felé fogok orientálódni. Mindig másokon szerettem volna segíteni.
– Felsőgallán dolgozik. Milyen feladatokat lát el?
– A Családsegítő Szolgálat és Gyermekjóléti Központ Füzes utcai központjában dolgozom. Mésztelep, Hatostelep és Felsőgalla tartozik az ellátási területünkhöz. Szociális, életvezetési és mentálhigiénés tanácsadással segítjük a hozzánk fordulókat. Önéletrajzírással, álláskereséssel kapcsolatos kérdésekben nyújtunk támogatást, valamint az anyagi nehézségekkel küzdők számára a pénzbeli, természetbeni ellátásokat, a szociális szolgáltatásokhoz való hozzájutásukat szervezzük meg. Amelyik napon nincs ügyfélfogadás, mi megyünk ki családokhoz, tájékozódunk arról, mire van szükségük, miben tudunk segíteni. Emellett pedig közösségfejlesztő, valamint egyéni és csoportos terápiás programokat is szervezünk. A tartós munkanélküliek, fiatal munkanélküliek részére tréningeket szervezünk. Akik igénylik, azok számára pedig biztosítunk családon belüli kapcsolaterősítő, családterápiás, konfliktuskezelő mediációs programokat és szolgáltatásokat. Jelenleg a Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét programjában Mésztelepen heti két nap ügyeletet tartok, ahol szintén családsegítős ügyekkel fordulhatnak hozzám.
– A segítségnyújtáson túl mi motiválja?
– Nagyon jó érzés, amely már többször előfordult, hogy a visszatérő ügyfelek kifejezetten az én segítségemet kérték. Ha nem dolgoztam éppen, akkor azt mondták, inkább visszajönnek, hogy én intézhessem az ügyeiket. Ennél egyértelműbb visszajelzést nem tudok elképzelni, hogy jól végzem a feladatomat. Volt olyan eset például, amikor az egyik ügyfél azt mondta, mivel ilyen sokat segítettem neki, ha bármi problémám lenne, forduljak hozzá bizalommal, mert neki a környéken „nagy tekintélye van”. És természetesen jó érzés az is, hogy ragaszkodnak hozzám.
– A Mindennapok Hősei díj is azt igazolja, fontosnak tartják elismertetni a munkáját…
– Így van, és ezért még inkább örömmel tölt el, hogy ennyien szavaztak rám, amelyet ezúton is szeretnék megköszönni mindenkinek.
– Úgy tudom, az egyik kolléganője is az első három jelölt között volt…
– Igen, Pátkai Antalné, aki a Mosolygós Gyermekekért Alapítványban végzett tevékenységéért kapott a közösségépítés kategóriában nagyon sok szavazatot. A főnököm és a kollégáink a díjátadót követő első értekezleten gratuláltak mindkettőnknek. Sokat köszönhetek a kolléganőimnek, főnökeimnek, akik mindenben segítettek és segítenek is a munkám során.
– A szülei hogyan fogadták a jó hírt?
– Nagyon büszkék rám, ők voltak az elsők egyébként, akiket felhívtam. A nevelésük és a tanulmányaim alatti támogatásuk nagyban hozzájárult ahhoz, hogy most azzal foglalkozhatok, hogy másoknak segítséget nyújtok.
– Apropó tanulmányok, milyen iskolákat végzett?
– Budapesten születtem, az általános iskolát is ott kezdtem, utána költöztünk Tatabányára, Sárberekbe. A Kossuth Lajos Közgazdasági és Humán Szakközépiskolába humán tagozatra, majd az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen végeztem ifjúságsegítő szakon. Kezdetben a polgármesteri hivatalban dolgoztam, körülbelül fél évig, majd 2013. januárjában kerültem a családsegítő szolgálathoz.
– Mit tanácsol azoknak a fiataloknak, akik szintén arra vágynak, hogy másokon segítsenek?
– Már középiskolás, vagy még fiatalabb korban jó dolog megtapasztalni az önkéntes munka örömét. Hogy milyen, amikor másokon önzetlenül tudnak segíteni, és mennyire hálásak érte azok, akiknek segítséget nyújtanak. Az is fontos, hogy kifejezetten ilyen irányú képzéseken tanuljanak.
A kampányról
Tatabányán idén először rendezték meg a Mindennapok Hősei kampányt, amelynek célja, hogy olyan példaképeket mutasson be, akiknek áldozatos munkáját és tevékenységét jobban el kellene ismernünk. A civil kezdeményezést a Bázis Gyermek és Ifjúsági Egyesület szervezte meg több mint húsz helyi vállalkozó és cég segítségével, akik támogatták a kampányt és ajándékokat ajánlottak fel a győzteseknek.
A mindennapok hőseire februárban szavazhattak a tatabányaiak öt kategóriában. Ez időszak alatt több mint ötezren szavaztak 850 jelöltre, szociális szektor 63 munkatársa összesen 394 szavazatot kapott, a harmadik legtöbbet Körösladányi Zsombor (Tatabányai 4×4 Terepjárós, Polgári Védelmi és Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke), a második legtöbbet Varga Vivien Rebeka (Kertvárosi Máltai Játszótér) kapta.