2023.06.27. 19:04
Nemzetközi szinteken is versenyképes élelmiszeripart teremtettek Észak-Komáromban
Céljuk a határ menti együttműködések fejlesztése, valamint az innovatív technológiák bevezetése volt.
A határ menti együttműködés magasabb szintre helyeződött az akciótervek segítségével
Forrás: 24 Óra
Fotó: Viszló Balázs
A Tiszti Pavilonban rendezték meg a TAPE-Food Industry foglalkoztatási célú akcióterv zárókonferenciáját. A projekt célja az volt, hogy nemzetközi szinten versenyképes élelmiszeripar jöjjön létre a magyar–szlovák határvidéken, illetve a munkavállalói mobilitást is támogatták, új munkahelyek jöttek létre.
Az eseményen először Kiss-Parciu Péter, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium regionális és határ menti gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára mondott beszédet. Hangsúlyozta, a határ menti együttműködés magasabb szintre helyeződött az akciótervek segítségével. Hozzátette, bár sok kihívással kellett szembenézni az utóbbi időszakban, pozitív üzenete van az ilyen jellegű együttműködéseknek.
TAPE-Food Industry Észak-Komáromban
Fotók: Viszló BalázsCzunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő, kormánybiztos úgy fogalmazott: szükség van a kisebb, helyi célok kitűzésére, amelyek megerősödve jó példává válnak mások számára is. Mint mondta, ennek a programnak az a szépsége, hogy egyszerre szolgál nagyobb gazdaságfejlesztési érdeket, illetve a térség kisebb gazdasági szereplőit is bevonja.
Vasi Emma, a Rába-Duna-Vág Európai Területi Társulás (RDV ETT) igazgatója elmondta, a pályázatnak köszönhetően élelmiszeripari tevékenységet támogató eszközparkokat szerezhettek be, illetve innovatív gyártási technológiákat is fejlesztettek. Hét új munkahelyet teremtettek, illetve kutatási és tudományos eredményeket is elértek, amelyek a gyártási folyamatokba is bekerülnek. A köszöntőket követően a pályázatban résztvevő szervezetek mutatkoztak be.
Résztvevők
A projekt partnerségében nyolc szervezet működött együtt. Az RDV ETT mellett öt vállalkozás: a dunaszentmiklósi Kősziklás Borászat, a tarjáni Vörös Tészta Manufaktúra, a KKV-Union s.r.o., az AEH spol s.r.o. és a Mäsovinky s.r.o. Illetve két kutatóintézet, a Széchenyi István Egyetem és a szlovákiai Nemzeti Mezőgazdasági és Élelmiszeri Központ. A pályázatot az Interreg Szlovákia- Magyarország Együttműködési Programon keretén belül az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatta.