ÁFA-csalás

2022.09.23. 12:41

Rács mögött marad a tatai család: 400 milliót csaltak el bűnszervezetben gumiabroncsokkal

Nem fizettek ÁFÁ-t, egy hierarchikusan szervezett, konspiratívan működő csoport tagjaként követtek el bűncselekményeket. A bíroság meghosszabbította a letartóztatásukat.

Kemma.hu

Fotó: Shutterstock

A megyei főügyészség költségvetési csalás és pénzmosás miatt indult büntető ügyben indítványozta a letartóztatása meghosszabbítását annak a férfinak és a nőnek, valamint egy bűntársuknak, akik 2018 és 2019 években két gazdasági társaság felhasználásával többszáz millió forint összegű ÁFA-t nem fizettek meg a magyar államnak  –  tájékoztatott Borbély Veronika, a Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség helyettes sajtószóvivője.

A megalapozott gyanú szerint a családfő 2018-tól egy általa létrehozott bűnszervezetben, élettársa és két lánya, valamint további egy bűntársuk közreműködésével létrehozott egy számlázási láncolatot. A láncolat segítségével a kínai importból származó gumiabroncsokat szlovák és cseh gazdasági társaságok részére történt szabadforgalomba bocsátását követően magyar társaságokon, mint első belföldi vevőkön keresztül futtatták úgy, hogy ezen gazdasági társaságokra közösségi értékesítést jelentettek le. A fenti módon Magyarországra érkező gumiabroncsokat azonban valójában a családfő tényleges irányítása alatt álló tatai és budapesti székhelyű gazdasági társaság közvetlenül szerezte be és értékesítette tovább magyarországi nagykereskedéseknek és magánszemélyeknek.

Az elkövetők a bűnös vagyon eredetének leplezésére a pénzből nagy értékű ingatlan tulajdonrészeket, értékpapírokat vásároltak. A vádlottak ezzel a cselekményükkel összesen 409 millió 971 ezer forint összegű vagyoni hátrányt okoztak a Magyar Állam költségvetésének.

Határokon átívelt a biznisz - A közösségi értékesítésben érintett magyar „missing trader” társaságok jellemzően nullás, vagy tényleges adófizetési kötelezettséget nem tartalmazó általános forgalmi adóbevallásokat nyújtottak be az adóhatósághoz. A „missing trader” társaságokat a céghálózatban kizárólag arra használták, hogy fenntartsák annak látszatát, hogy ezen cégek az első magyarországi közösségi beszerzést végző társaságok. Idővel ezen társaságokat – annak érdekében, hogy az adóhatóság által elérhetetlenné váljanak – moldáv, litván, szlovák illetékességű ügyvezetőknek adták át. A fenti módon Magyarországra érkező gumiabroncsokat valójában az első rendű gyanúsított tényleges irányítása alatt álló két korlátolt felelősségű társaság értékesítette magyarországi nagykereskedéseknek és magánszemélyeknek. A gumiabroncsok vevői által a két cég bankszámláira utalt összegeket átutalták egy másik társaság, mint „missing trader” társaság Szlovákiában vezetett bankszámlájára, amelyről egy nagyobb összeget szintén átutaltak egy másik bankszámlára, majd további bankszámlákra. Az utalási lánc létrehozásával a gyanúsítottak célja az volt, hogy a bűnös úton szerzett vagyont egy végső bankszámlájára átmentsék.

A NAV Közép-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága Veszprém Megyei Vizsgálati Osztályának pénzügyi nyomozói külföldi társhatóságok közreműködésével és az Eurojust koordinálásával, összehangolt nemzetközi szintű akció keretében egyszerre több helyen tartottak házkutatást, könyvelési iratokat, valamint többszázmillió forint értékű ingatlanokat, tárgyi eszközöket zároltak és foglaltak le, továbbá elfogták a bűnszervezet öt tagját.

A főügyészség indítványára a Tatabányai Járásbíróság nyomozási bírája a március 24-én tartott ülésen, különösen nagy értékre üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt rendelte el a négyfős család tagjainak, továbbá egy bűntársuknak a letartóztatását egy hónapra. A főügyészség indítványozta a négyfős család férfi és nő tagja, továbbá egy bűntársuk letartóztatásának további három hónappal történő meghosszabbítását tekintettel arra, hogy velük szemben továbbra is fennáll a szökés, elrejtőzés, a bűnismétlés, valamint a bizonyítás megnehezítésének a veszélye. A főügyészség indítványának a Tatabányai Járásbíróság nyomozási bírája helyt adott és a gyanúsítottak letartóztatását 3 hónappal, 2022. december 24-éig meghosszabbította – közölte Puskásné Sárközi Rita, a Tatabányai Törvényszék sajtótitkára.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában