2023.10.17. 19:40
Íme a legendák: az utolsó magyar focisták, akik elérték azt, amire ma a válogatott készül
Szoboszlai, Sallai, Lang, Kerkez, Nego, Varga, Dibusz... ma ezeket a neveket kántálják a litván-magyar Eb-selejtező okán is. Ha a válogatottnak összejön a gyözelem, olyat érhetnek el, amire 37 éve nem volt példa. Egyenes ágon juthatnak ki egy világversenyre. Az 1986-os vb keretében vármegyei kötődésű játékosok is voltak.

A magyar válogatott 1986 márciusában a brazilok megverésével hangolt a mexikói világbajnokságra
Forrás: Onze/soccernostalgia.blogspot.com/
Nagy csata vár kedd este a magyar válogatottra, hiszen ha nyernek, egyenes ágon bejutnak a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokságra. A nemzetközi versenyek történetében aaz 1986-os világbajnokság volt az, amire plusz körök, pótselejtezők nélkül jutott ki hazánk. Több olyan Komárom-Esztergom vármegyei kötődésű játékos is van, aki tudja, hogy ez milyen érzés.
Elsőként meg kell említenünk Kiprich Józsefet, a legendás tatabányai focistát, aki 1980-89 között focizott a megyeszékhelyen, majd a Feyenoordnál írta be magát örökre a holland focitörténelembe, majd Ciprus következett, végül Tatabányán zárta a játékos pályafutását az ezredforduló utáni évben. 1984 és 1995 között a válogatottban 70 alkalommal szerepelt és 28 gólt szerzett.
Az 1985. április 17-i, Ausztria elleni vb-selejtezőn a 3-0-s győzelemből az első két góllal vette ki a részét. A sporttól azóta sem szakadt el, számos klubnál kamatoztatta a tudását edzőként vármegyénkben és az ország számos más pontján is.
A litván-magyar meccsről is elmondta nekünk most a véleményét, de a közelmúltban azt is felidézte, hogy hogyan élték ők meg a 37 évvel ezelőtti vb-t, és az emlékezetes, szovjetek elleni meccset. Az idén 60 éves legenda születésnapjára egyébként egy holland dokumentumfilmet is kapott.
Folytatva a sort. A '86-os keretben ott volt Andrusch József is, aki 1980-82. között a Dorog csapatát erősítette. Ugyan ő nem lépett pályára Mexikóban, de a válogatottban 1984 és 1986 között öt alkalommal védett. és jelentős szerepe volt azonban a mexikói szereplés kiharcolásában. A holland válogatott elleni rotterdami selejtezőn remek védéseinek is hála győztünk 2–1-re annak idején.
Szintén ott volt azon a 37 évvel ezelőtti vb-n Kardos József, aki 1999-2000-ben Komárom trénere volt. Ő 1980 és 1987 között 33-szor húzhatta fel a címeres mezt, és három gólt szerzett.
Nem feledkezhetünk meg mindenki Döméjéről, Détári Lajosról sem, aki a válogatottban 1984-ben mutatta meg magát először, Svájc ellen. Az 1984. október 17-i (micsoda érdekesség, az a meccs napra pontosan 39 éve volt) 2:1-es idegenbeli magyar győzelemmel záruló holland-magyar selejtezőn szerezte meg első válogatottbeli gólját (amivel egyenlített amúgy a magyar fél). Az 1986-os Mezey-legénység oszlopos tagja volt, mindhárom csoportmeccsen pályára lépett. Kanada ellen ő lőtte a magyar válogatott mindmáig utolsó vb-gólját. 2004-ben edzősködött Tatabányán, néhány hónap alatt elérte, hogy a csapat osztályozót játszhasson a szezon végén.
Dajka László az utolsó magyar vb-öngól birtokosa jelen állás szerint. A fejesgóljairól híres játékos a szovjetek elleni mérkőzésen talált be a magyar kapuba. Ő a 2008-2009-es szezonban edzősködött Tatabányán.
És egy érdekesség összeállításunk végére: ugyan vármegyénkhez nincs kötődése, de mégiscsak meg kell említeni: a szerbeknek hatalmas gólt vágó Sallai Roland nagybátyja, Sallai Sándor is tagja volt az 1986-os keretnek.
Az 1986-os világbajnoki keret teljes névsora:
- Disztl Péter
- Róth Antal
- Varga József
- Kardos József
- Garaba Imre
- Kiprich József
- Nagy Antal
- Dajka László
- Détári Lajos
- Esterházy Márton
- Csuhay József
- Disztl László
- Péter Zoltán
- Hannich Péter
- Nagy József
- Burcsa Győző
- Szendrei József
- Bognár György
- Kovács Kálmán
- Hajszán Gyula
- Andrusch József
- Szövetségi kapitány: Mezey György