2023.04.13. 06:00
Babitscsal, József Attilával ünnepeltek az anyanyelvápolók Esztergomban
Fiatal színészek szavalták a két költőfejedelem dalait Esztergomban.
Április 12-én anyanyelvápoló célzatú verses előadást tartottak a Kapcsolatok Házában
Forrás: 24 Óra
Április 12-én legnagyobb költőink verseinek és prózai írásainak felidézésével tartották meg Esztergomban a sorrendben 57. Anyanyelv hete programot. A Kapcsolatok Házában a házigazda Anyanyelvápolók Szövetsége és a Péczeli József Komárom-Esztergom Megyei Honismereti Egyesület, valamint a műveket tolmácsoló Esztergomi Színjátszókör várta a közönséget.
Az Esztergomban április 12-én tartott eseményen – melynek címe „A nyelv nemzedékek kézfogása” volt – az Anyanyelvápolók Szövetsége mellett a Péczeli József Komárom-Esztergom Megyei Honismereti Egyesület várta a közönséget. A program kifejezetten üdítő volt, hiszen ezúttal az Esztergomi Színjátszókör Müller Mátyás által szerkesztett előadása illusztrálta a magyar édesanyanyelv ékességét, szépségét.
A közönség elé lépő szavalók – Müller Mátyás, Szodorai Dóra, Dudok Dávid, Mészáros Panna és Marosvölgyi Gergely – az esztergomi költőfejedelem Babits Mihály e városban született költeményeit adták elő, köztük a Verses napló, a Dal az esztergomi bazilikáról, a Petőfi koszorúi, illetve több prózai írásából részlet, valamint a születésnapja kapcsán a Költészet napja alkalmából kettős okkal emlegetett József Attila költeményeit is. Az április 11-én született költőtől a Tavasz van! Gyönyörű! és az A csodaszarvas hangzott el. A remek tempóban érkező lírai és prózai részek egyszerre felvillanyozó és kedves merengésre okot adó gondolatok fogantatást eredményezték a közönségben, akik minden színészt külön és az előadás végén is lelkes tapssal jutalmaztak.
Mint honlapjukon olvasható:
„Az Anyanyelvápolók Szövetsége arra törekszik, hogy soraiba tömörítse mindazokat, akik felelősséget éreznek anyanyelvünk jelen állapotáért, helyes és kulturált használatáért, jogának és közéleti szerepének képviseletéért. A magyar nyelvművelés legszebb történelmi hagyományait folytatja, hiszen az a felvilágosodás kora óta a magyar szellemi kulturális örökség meghatározó eleme. Együttműködik azokkal a hazai és külföldi intézményekkel, szervezetekkel és közösségekkel, amelyek tevékenységéhez az anyanyelvi és az igényes magatartás-kultúra terjesztése kapcsolódhat. Összehangolja az anyanyelvvel törődő közösségek, a nyelvvel hivatásszerűen foglalkozók és az iránta elkötelezett önkéntesek munkáját.”
A szövetség három elismerést adományoz, a Maróti István-emlékérmet a kiemelkedő nyelvművelő-közösségszervező tevékenységért, a Deme László-ösztöndíjat a magyar nyelvtudományban, nyelvi ismeretterjesztésben, nyelvművelésben, nyelvi kultúraápolásban kiemelkedő eredményt felmutató személyeknek, továbbá a Lőrincze Lajos-díjat „a magyar nyelv művelése érdekében határainkon belül vagy kívül kifejtett kiemelkedő tevékenység elismerésére és jutalmazására” ad át.