múlt

2021.04.15. 12:49

Kiderült, hogy mit rejt az esztergomi bazilika 170 éves időkapszulája (Fotók)

Közel 170 év után újra kinyílt az esztergomi bazilika csúcskeresztjébe helyezett időkapszula.

Pöltl Zoltán

Forrás: 24 Óra

Fotó: Pöltl Zoltán

A régészek a kinyitást konkrétan már pár napja elvégezték, a háborús sérülést is szenvedett fémhenger tartalmát Soltész Miklós államtitkárnak, Völner Pál országgyűlési képviselőnek és Hernádi Ádám polgármesternek mutatták be a sajtó munkatársainak jelenlétében. Török Csaba a főszékesegyház plébánosa és Kontsek Ildikó igazgató a Keresztény Múzeum restaurátor műhelyében fogadta az esemény résztvevőit, ahol bejelentették, hogy a felújítás során új időkapszulát helyeznek majd el.

Mit üzent a közel 170 éve lezárt időkapszula?

Az esztergomi bazilika több éve tartó felújítása részeként a kupola rekonstrukciójáról idején január végén hírt adtunk, s benne arról, hogy a csúcskeresztből kiemelték azt az időkapszulát, melyet a bazilika építése utolsó fázisában helyeztek a 100 méter magas épület legmagasabb pontjára. Az időkapszula sokáig rejtett tartalmának bemutatását a Keresztény Múzeum restaurátor műhelyében tartották április 15-én.

A különleges eseményen részt vett Soltész Miklós államtitkárnak, Völner Pál országgyűlési képviselőnek és Hernádi Ádám polgármesternek, akik a sajtó jelenlévő munkatársaival együtt számos kérdést tettek fel Török Csabának, a főszékesegyház plébánosának és Kontsek Ildikónak, a múzeum igazgatójának. Mint a tájékoztatóból kiderült az időkapszula egészen a második világháborúig nyugodta pihent a csúcskereszt magasságában, de a frontvonalba került Esztergomnál dúló harcok folyamán, miként a bazilika több része is, lövéseket, illetve repesztalálatokat kapott.

Magán az időkapszulán is látszik egy repeszsérülés, s bár a 19. századi építők, építtetők vélhetően nem számoltak ilyen sérüléssel, a kapszula erős, dupla réz fémborítása és szigetelése megvédte annak tartalmát. A kapszulát elsőként a Nemzeti Múzeum restaurátorai emelték ki a 100 méteres magasságból, majd kincstári állományba került 2021.1.1. számozással.

Kontsek Ildikó elmondta, hogy az időkapszula tartalmát egy időszaki kiállításon szeretnék bemutatni a közönségnek. Ezzel kapcsolatos, hogy ezt a tárlatot a bazilika Panoráma-termébe tervezik berendezni. A kiállítás érdekessége lesz, hogy azon a kapszula eredeti tartalmát láthatja majd a publikum. Ez azért különleges, mert – mint az igazgató rámutatott – gyakran előfordul, hogy a régi időkapszulák tartalmát visszateszik az új, elhelyezendő időkapszulákba.

Kontsek Ildikó azt is hozzátette, hogy ezen a kiállításon lesz látható az a film, ahol az időkapszula látványos kiemelése és konkrét kinyitása tekinthető majd meg. Az igazgató kiemelte, hogy a Vaszary Kolos Kórház speciális segítséget nyújtott a munkálat elején, amikor egy CT-vizsgálattal átvilágították az akkor még lezárt időkapszulát, így annak tartalma, belső állapota már a kinyitás előtt ismert volt a szakemberek előtt.

Mit rejtett az időkapszula?

Török Csaba, a bazilika plébánosa az április 15-ei bemutatón ismertette a bazilika csúcskeresztjében 1855. augusztus 19-én elhelyezett időkapszula tartalmát. A kapszulában a csúcskereszt 1845. augusztusi felhelyezéséről szóló pergamen emlékirat és a főegyházmegyei névtár díszkiadása volt. A tájékoztatón kiderült, a világháborús ágyúzás, légitámadás idején, amikor az egész templomot érték lövések, repeszek, sérült meg a fémhenger. A találat helyén a fémburkolat kilyukadt, illetve benyomódott, így ez nehézséget okozott a kinyitásnál. A légmentesen lezárt fémtok egy üveghengert tartalmazott, ez utóbbit széttörte a behatoló repesz. A tartalmat bélelőanyag óvta meg a sérülésektől, így az épen maradt.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában