2022.06.20. 14:31
Marine Le Pen frakcióvezető lesz, átadja a pártelnökséget
A Nemzeti Tömörülés 1986 óta először ismét saját frakciót alakíthat a francia nemzetgyűlésben. Marine Le Pen hétfőn boldogan jelentette be, hogy lemond pártelnöki tisztségéről azért, hogy a nemzetgyűlésben a 89 mandátumot megszerzett RN frakciót irányítsa.
Le Pen helyét a párt élén Jordan Bardella veszi át – írja a Mediaworks Hírcentum. Bardella már évek óta a párt alelnöke volt, illetve a köztársasági elnökválasztási kampány, majd a parlamenti mandátumokért vívott harc idején is megbízott elnökként látta el a pártirányítási feladatokat.
Alapítása, 1972 óta egyébként ez az első alkalom, hogy nem egy Le Pen vezeti majd a jobboldali pártot.
Miközben a Nemzeti Tömörülés történelmének legnagyobb sikerét érte el a nemzetgyűlési választások második fordulójában, és ezzel a francia kormány legerősebb ellenzéki pártjává emelkedett, addig a francia sajtót elárasztották azok a címsorok, amelyek sötét jövőt jósolnak az országnak.
A baloldali lap, a Libération mai címlapját egy hatalmas szó tölti ki: A Pofon, amely a makronizmus bukását, a baloldali pártszövetség nagy áttörését és az RN sokkoló sikerét jelenti a baloldali szavazótábor számára.
A Les Echos gazdasági lap szerint a választási eredmény földrengéssel egyenértékű, a Le Parisien és a Le Figaro pedig azt írja, hogy Franciaország kormányozhatatlanná vált. A La Voix du Nord megjegyzi, hogy „abszolút többség helyett az abszolút kétség” forgatókönyve lépett életbe Franciaországban Macron koalíciós pártszövetségének mindössze relatív többségével.
A Le Figaro pedig véres mészárlásnak nevezi, hogy a francia kormány három miniszterének is le kell mondania tisztségéről, mert nem sikerült parlamenti mandátumot szerezniük.
A lemondás az egészségügyi minisztert (Brigitte Bourguignon), az ökológiai átmenetért felelős minisztert (Amélie de Montchalin), és a tengerügyi államtitkárt (Justine Benin) érinti.
Eközben a francia miniszterelnök, Elisabeth Borne már bejelentette, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy az elnöki tábor meggyengülése miatt létrehozzon egy – a parlamenti döntéshozatalt lehetővé tévő – „cselekvői többséget”, mert az alsóház jelenlegi formációja egyébként veszélyt jelentene az ország számára.