Hitvallás

2023.06.05. 12:24

Erdő Péter: Ferenc pápa figyel a gondjainkra és a mi helyzetünkre

Ferenc pápa magyarországi látogatása során mondott valamennyi beszédéből érződött, hogy a mi gondjainkra, a mi helyzetünkre figyel; megkaptuk tőle azt a biztatást, amire szükségünk van – mondta Erdő Péter bíboros a közelmúltban, a pápalátogatásról tartott előadásában.

Kemma.hu

Az MTI tudósítása szerint az esztergom-budapesti érsek még pünkösdhétfőn az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye ifjúsági és családi napján Budapesten, a máriaremetei kegytemplom kertjében kiemelte: Ferenc pápa lelkipásztori látogatásra érkezett, és a magyar történelem sajátosságait szem előtt tartva, a hazai lelkipásztori gondokra figyelve szólt hozzánk.

Ferenc pápa a 2021-es Budapesten megrendezett Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson már járt hazánkban, azután döntött úgy, hogy visszatér Magyarországra, elhatározásán annak ellenére sem változtatott, hogy közben kitört a háború és hogy a világsajtó tévesen azt hangoztatta, hogy a szentatya látogatásának valódi célja egy esetleges politikai tárgyalás.

Az MTI szerint Erdő Péter a pápalátogatás után levélben külön megköszönte ezt Ferenc pápának, aki szereti meglátogatni a kis népeket is. Úgy gondolja, hogy bár Magyarország Európa közepén van, a történelmünk azt mutatja, mindig is határvidék voltunk Kelet és Nyugat vagy akár Észak és Dél között is.

„Ez nagyon sok szenvedéssel, de sok tanulsággal és sok lehetőséggel is járt az idők során” – mondta, példaként említve a párbeszéd lehetőségét. Hozzátette: erre is utalt a látogatás logója, rajta a folyó képével, amely nemcsak elválasztja, de – ha tudunk hidat építeni – össze is köti a közösségeket.

Az esztergom-budapesti érsek megemlítette Ferenc pápának a Karmelita kolostorban, a diplomáciai testület tagjai előtt mondott beszédét, amely annak ellenére, hogy politikusokhoz szólt, sokkal inkább lelkipásztori, mintsem politikai beszéd volt.

Még ha hangsúlyozta is az európai értékeket, nem szólt konkrét politikai akciókról, és ezzel "némi meglepetést is okozott

– jegyezte meg.

A bíboros szerint Ferenc pápa a magyar történelemre tekintettel a korábban megszokottnál sokkal kevésbé volt szigorú a papokkal, püspökökkel való találkozása során a Szent István-bazilikában. Ez jórészt azzal magyarázható, hogy átérezte, mennyit szenvedett a magyar egyház a kommunizmus alatt és tanácsokat is adott a papságnak.

Ferenc pápa a Rózsák terén az elesettek támogatásáról és a menekültek befogadásáról beszélt - idézte fel Erdő Péter, hozzátéve, a világ közvéleményében az a hamis kép él a magyarokról, hogy nem becsülik a másságot. Ehhez képest a kijevi évkönyvekben az szerepel a honfoglaló magyarokról, hogy hetekig vonultak állataikkal: két hétig mentek a fehér magyarok, utána két hétig a feketék. Vagyis Kijevből is látszott, hogy még a színükben sem voltak egyformák. A Kárpát-medencében is találtak más népeket a honfoglalók, a török uralom után pedig újra be kellett telepíteni az országot. Vagyis nemhogy nem becsüljük a másságot, "mindannyian mások vagyunk", hiszen a mai Magyarországon élők fele a török idők után betelepültek leszármazottja, és "kulturális csoda, hogy mindannyian magyarok lettünk".

Az MTI arról is ír, hogy Erdő Péter a legutóbbi, 33 évvel ezelőtti és a mostani apostoli látogatást összehasonlítva felidézte: az 1991-es év sok szempontból euforikus, várakozásokkal teli év volt, a kommunizmus kötöttségei már megszűntek, a gazdasági bajok jelei pedig ugyan mutatkoztak már, a társadalom még nem realizálta azokat. Ehhez képest most sok minden után, sok mindenbe bele is keseredve vártuk a pápát, biztatásra, reményre volt szükségünk, hogy a saját legjobb kezdeményezéseinkben meglássuk az értéket és továbbvigyük azokat. Ezt a biztatást pedig megkaptuk - értékelt a bíboros.

Erdő Péter fontosnak nevezte, hogy Ferenc pápa magyarországi beszédeiben többször hivatkozott Szent Istvánra, a Kossuth téri záró szentmisén pedig ismét felajánlotta Magyarországot Szűz Máriának, mint ahogy – a tavalyi felajánlását megismételve – Ukrajnát és Oroszországot is. Ezzel a Szentatya kinyilvánította, hogy nagy szükségünk van a Szűzanya közbenjáró segítségére – tette hozzá.

A pápalátogatás mottója – "Krisztus a jövőnk" – a bíboros szerint kemény üzenet. A világegyház is válaszúton van, fel kell tennie a kérdést, hogy kereszténynek lenni azt jelenti-e, hogy a mindenkori világ igényeit szemlélve csak azt hirdeti, ami népszerű, vagy azt, hogy "Krisztus tanítványai vagyunk".

A jelenkori legfontosabb feladatok között a békéért mondott, közösségi ima szerepét emelte ki, hangsúlyozva, hogy a közös imádságnak különleges ereje van. Rámutatott: a pünkösdi történetben is az együtt imádkozókra szállt le a szentlélek.

Erdő Péter az egyházmegyei nap lezárásaként a főegyházmegye papságával közösen mutatott be szentmisét. A bíboros szentbeszédében hangsúlyozta: nem kell minden nemzedéknek új kereszténységet kitalálnia, hanem újra és újra "vissza kell találnunk magához Krisztushoz, mert az egyház Jézus Krisztus tanítványainak közössége".

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában