2021.04.04. 17:08
Tatabányai gyógyszerész: a szorongásoldók elterjedtebbek a járvány alatt
A koronavírus-járvány miatti bezártság tartós stresszhez, szorongáshoz vezethet. Nem csoda, hogy tíz százalékkal több feszültségoldó szer fogyott tavaly, míg hangulatjavító antidepresszánsok esetében 4 százalékkal többet vett a lakosság. Meglepő módon a tatabányai patikák nem erősítették meg az országos adatot.
Forrás: Shutterstock
A járványnak és az azzal járó elzártságnak széles körű és hosszan tartó negatív pszichés hatásai lehetnek, amelyeket már egyre többen tapasztalhatnak magukon és környezetükön is egyaránt. Zacher Gábor toxikológus beszélt arról nemrég, hogy könnyen előfordulhat: a pandémia lecsengését követően is növekszik a szorongással, depresszióval küzdő személyek és a pszichiátriai betegek száma. Ugyanis a koronavírus mély nyomokat hagyhat az emberekben. Mint mondják, a tartós stressz és szorongás mellett, egyéb függőségek is kialakulhatnak, amelyek végül depresszióhoz vezethetnek.
A feszültségoldó szerek piaca tíz százalékkal nőtt tavaly, míg egy másik gyógyszercsoport, a hangulatjavító antidepresszánsok esetében négyszázalékos emelkedés volt tapasztalható az országos adatok szerint. Megkérdeztük a megyeszékhely patikáit, hogy kiderítsük, mekkora itt a kereslet az említett gyógyszerekre.
A Levendula Gyógyszertár egyik gyógyszerésze elmondta: a hangulatjavító antidepresszánsok és a feszültségoldó szerek eladása náluk nem nőtt meg jelentősen. Hozzátette, tavaly nyáron kevesebb fogyott az említett szerekből, ami a nyári szabadságoknak tulajdonítható be, hiszen ezek a gyógyszerek vénykötelesek, viszont augusztustól napjainkig egyenletes fogyás figyelhető meg.
Mint kiderült, a vásárlók körében az olyan tabletták elterjedtebbek, melyek hatóanyaga szorongásoldó, nyugtató-altató, izomlazító és görcsgátló hatással rendelkezik. Azért, hogy pontosabb körképet alkothassunk, további hat gyógyszertárat is megkerestünk Tatabánya különböző városrészein. Kíváncsiak voltunk, hogy más patikákban vajon nőtt-e azon vevők száma, akik szorongással, hangulatzavarral, esetleg depresszióval küzdenek. Talán az is jelzésértékű, hogy a kérdéseinkre az említett patikán kívül sehol nem kaptunk választ...
Gondot okoz az internetfüggősség is
A szorongás és a depresszió mellett egyre nagyobb veszélyt jelent minden korosztály számára az internetfüggőség. Főleg most, amikor teljesen megváltozott az életvitelünk, ezzel párhuzamosan a szokásaink is. Noha ezt a jelenséget a világjárvány kitörése előtt is sokan tapasztalhatták magukon és környezetükön is egyaránt. A helyzetet azonban súlyosbítja az egy éve tartó pandémia, hiszen az oktatásban és a munkavégzésben is egyre nagyobb teret hódít az internethasználat. A problémát csak fokozza, hogy a jelen generáció ebben kényszerül felnőni, vagy ebbe születik bele. Ha nem is tudatosan, de az elmúlt években teljesen megváltoztak az információszerzési és a kommunikációs szokásaink. A társadalmi probléma, amely az emberiség nagy részét érinti: a világháló, az okoskészülékek, valamint a közösségi média, ami rövid időn belül hosszú időre beszippanthatja az embert. Ez a fajta információéhség és az internethez kötött létezés, akár komoly függőségeket is kiválthat kortól és nemtől függetlenül bárkiből.