2021.04.23. 13:21
A híres tatai kerámia titkát is megismerhetik a látogatók a megújuló Kőfaragó-házban
A végéhez közeledik a tatai Kőfaragó-ház felújítása. A tervek szerint a műemléki épület felső szintjén a Kuny Domokos Múzeum rendez be kiállítóteret, mely a fazekasság és a tatai kerámiák tematikájára épül majd. A város közösségi oldalán Nagy Dorina múzeumpedagógus és Schmidtmayer-Busa Mónika néprajzos muzeológus árult el részleteket.
Hamarosan befejeződik az 1790-ben épült tatai Kőfaragó-ház felújítása. A tervek szerint kiállítóteret rendeznek majd be az épület felső szintjén
Forrás: 24 Óra
Fotó: Z. I.
A Kőfaragó-ház padlásterét veheti majd birtokba a megyei múzeum. A tervek szerint a fazekasság jegyében egy kiállítást és egy élményteret hoznak majd létre. Tata ugyanis egykor a második legnagyobb dunántúli fazekasközpont volt az országban Csákvár után.
– A fazekasság eltűnő mesterség – magyarázta Nagy Dorina múzeumpedagógus. – A tömeggyártás és az egyre olcsóbban előállítható termékek miatt egyre kevesebben vásárolják a kézműves kerámiákat. Úgy gondoljuk, egy adott dolog akkor válik nagyon értékessé, ha belelátunk, hogyan is készül, mennyire fáradtságos munka árán születik meg egy-egy apró darab is. Az élménytér ezt fogja bemutatni. Az agyag földből való kitermelésén át, a korongozáson keresztül a mintázásig és a kiégetésig.
Hozzátette, a látogatóknak lehetősége lesz ezeket a munkafolyamatokat kipróbálni.
Schmidtmayer-Busa Mónika néprajzos muzeológus arról beszélt, hogy az élménytér egy kiállítótérben folytatódik majd.
– A kiállítótérben a látogatók szélesebb körben és alaposabban meg tudják ismerni a tatai kerámiát, ami országosan is egyedülálló jelentőségű – árulta el a terveket a szakértő. – Az ország több pontjára szállították és napjainkban is számos darabja fennmaradt. Ez a kerámiatípus egészen a középkortól kezdve a 18–19. századig követi végig a kerámiakészítés folyamatát.
A muzeológus hangsúlyozta, a tárlat egyik fő célja, hogy az ide látogatók azt az üzenetet is magukkal vihessék, hogy ezek az egyre ritkábban használt kézműves tárgyak a múltban a hétköznapok részei voltak, valamennyi fontos munkafolyamatnak, háztartásban végzett teendőknek részei voltak.
– Ebben a kiállítótérben állítanak emléket a éve elhunyt dr. Körmendi Géza helyi néprajzkutató, volt gimnáziumi igazgatónak is – tette hozzá Schmidtmayer-Busa Mónika. – Az ő munkássága nélkül nem lehetnénk birtokában annak a sok ismeretanyagnak, amit a tatai kerámiákról tudunk.
Támogatás
A Kőfaragó-ház 1790-ben épült, a Fazekas utca 62. szám alatt található, a Kálvária-domb, az azon álló Fellner Jakab-kilátó és a Víztorony közvetlen szomszédságában. Az épületben egykor az Esterházyak kőfaragói laktak, azonban a 2000-es évekre állapota nagyon leromlott. 2018-ban kisebb helyen beomlott az épület tetőszerkezete, födémszerkezete és falazata az oldalhomlokzaton. A Kőfaragó-ház jellegzetessége a tardosi vörös mészkőből készült lábazat, ablakkeretek és kőpárkányok. A város az épület felújítására vissza nem térítendő TOP-os támogatást kapott.