2019.04.25. 15:12
Átadták az ICOMOS műemlékvédelmi díjait
A bizottság 2006 óta ismeri el díjakkal a műemlékek felújítását és gondozását.
Átadták csütörtökön az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság műemlékek felújításáért és gondozásáért odaítélt díjait a műemléki világnaphoz kapcsolódó ünnepi rendezvényen, Ozorán.
Az UNESCO műemlékvédelmi szervezetének magyar bizottsága hat elismerést ítélt oda:
ICOMOS-díjat kapott a balatonfüredi Zsidó Kiválóságok Háza, a budajenői magtár, a budapesti I. kerületi, egykori budai városháza és a gacsályi református templom felújítása. Példaadó műemlékgondozásért díjat vehetett át Rédai Zsolt, a füzérradványi kastély gondnoka, valamint Hajtó Géza és a nagylózsi egyházközösség a nagylózsi templom tíz éven át tartó helyreállításáért.
Az ozorai várban rendezett eseményen Tuzson Bence, a Miniszterelnökség közszolgálatért felelős államtitkára hangsúlyozta:
a műemlékek hidat jelentenek a múlt és a jövő magyarsága között,
valamint hozzátette, hogy ezeket az épületeket „ezzel a felelősséggel kell felújítani”.
Beszélt az idén másfél milliárd forintos kerettel meghirdetett Népi Építészeti Program fontosságáról is, mint mondta, a
népi épületeket úgy kell megmenteni, hogy azok a jövőbe mutassanak,
és ösztönözni kell a tulajdonosokat arra, hogy modern épületeket építsenek, de emeljék át a múlt építészeti örökségét is
Töklincz Piroska, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója arról számolt be, hogy
39 kastélyban, várban kezdődtek jelentős rekonstrukciók és állagvédelmi beruházások.
Virág Zsolt, a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram végrehajtásáért felelős miniszteri biztos elmondta: Magyarországon egykor 7000 kastély és kúria állt, ma mintegy 4500, ezeknek 15-20 százaléka alkalmas idegenforgalmi célokra. A program keretében a 39 műemlék közül tíz helyszínen már az építkezések is folyamatban vannak – tette hozzá.
Nagy Gergely, az ICOMOS bizottság elnöke egyebek közt megjegyezte:
az idei műemléki világnap időszakában átalakul a hazai műemlékvédelem, ami reményt jelent, azt, hogy értékeinket értékén tudjuk kezelni és megőrizni.
Arnóth Ádám, a díjak odaítéléséről döntő bizottság elnöke többek között kiemelte, hogy a balatonfüredi egykori zsinagógát kortárs építészeti eszközökkel kulturális funkcióra tették alkalmassá. A budajenői magtár épületét természetes anyagokkal újították fel, az épületben jól megfér egymás mellett a kiállítótér, a közöségi terem és a zarándokszállás.
A volt budai városháza az átfogó műemléki helyreállítás során vendéglátó és üzleti terekkel született újjá, a 14. századi alapokon álló gacsályi református templom felújításakor pedig tiszteletben tartották a múlt örökségét, bemutathatóvá tettek több részletet, mások mellett a mennyezetkazettákat – emelte ki Arnóth Ádám.
Az ICOMOS magyar bizottsága 2006 óta ismeri el díjakkal a műemlékek felújítását és gondozását. A szervezet ezúttal nem adott át a műemlékvédelmi szempontokat mellőző rekonstrukcióknak járó „citromdíjakat”. Nagy Gergely ezt az átalakuló műemlékvédelmi rendszerrel indokolta.