2018.12.25. 08:00
Egy egyszerű programmal Mona Lisa mellé varázsolhatja magát

27 April 2018, Germany, Stuttgart: A man standing in front of a replica of the 'Mona Lisa' from Leonardo da Vinci. The gallery was opened of the 1 May 1843 as 'museum of educated art'. 175 years later, the gallery is celebrating its anniversary. Photo: Sina Schuldt/dpa
Forrás: dpa
Fotó: Sina Schuldt
A tudósok áprilisban publikálták új alkotásukat: egy tanulási algoritmust, amely tárgyakat és embereket festményekbe illeszt, méghozzá szinte tökéletesen utánozva az eredeti művész stílusát – számol be róla az IFL Science nevű portál.
A leglátványosabb, egyben az egyik legmeghökkentőbb „terméke” a programnak az volt, amikor Mona Lisa arcát a népszerű angol színészére, Benedict Cumberbatchére cserélte.

A folyamat nagyjából így néz ki: az algoritmus először a képre helyezi a kívánt objektumot. A következő szakaszban elkezdi stílusában, látványában, színeiben hozzáigazítani azt az eredeti festményhez. Végül a textúrát és a stílust is harmonizálja, így megtévesztően pontos eredmények születhetnek.
A program például az Amerika kapitány névre hallgató szuperhős pajzsát egy ókori görög harcoséra cserélte, Van Gogh önarcképére pedig egy sasmadarat illesztett.

„Az algoritmusunk olyan alkotásokat gyárt, amelyeket sokan valódi festményeknek tekintenek” – írják a szerzők.
A kutatók találmányukat nyílt forráskóddal látták el, és mindenki számára elérhetővé tették (noha annak, akinek semmilyen tapasztalata nincs a programozás terén, lehetséges, hogy a kezdeteknél némi gondot okoz az algoritmus használata).
Borítókép: egy férfi áll a Mona Lisa című festmény reprodukciója előtt egy stuttgarti múzeumban.
Forrás: AFP / Sina Schuldt / DPA / dpa Picture-Alliance