2022.09.19. 09:12
Végső búcsút vettek II. Erzsébet királynőtől (videó)
Szeptember 19-én helyezték örök nyugalomra II. Erzsébet királynőt.
Fotó: PHIL NOBLE / POOL / AFP
Véget ért II. Erzsébet nyilvános temetése
A Szent György-kápolnában tartott istentisztelet végével a királynő temetésének nyilvános része véget ért, a királyi család is elhagyta a kápolnát.
19.30 körül a közeli rokonok visszatérnek a kápolnába, hogy szűk körben vegyenek végső búcsút szerettüktől, II. Erzsébet királynőtől. A temetés részleteit nem hozták nyilvánosságra, a Buckingham-palota "mélyen személyes családi eseménynek" nevezte.
A királynőt néhai férjével, Edinburgh hercegével együtt helyezik végső nyugalomra.
A Királyi Sírboltba helyezik a királynő koporsóját
II. Erzsébet koporsóját a Szent György-kápolna Királyi Sírboltjába, Fülöp herceg mellé temetik.
Megérkezett a kápolnába II. Erzsébet koporsója, elkezdődött a szertartás
A temetési menet délután fél hat előtt érkezett meg a windsori Szent György-kápolnához, amely végső nyughelye lesz a királynőnek. Itt van eltemetve a királynő anyja, apja és nővére is.
A koporsót a kápolna nyugati lépcsőjén vitték fel. III. Károly a királyi család többi tagjával együtt a windsori kastélynál csatlakozott a körmenethez, majd a kápolnában a koporsó mellett foglaltak helyet.
A szertartás istentisztelettel kezdődött.
Egy olyan vezető távozott közülünk, aki számára keresztény hite mindennapi megélt valóság volt: Novák Katalin így búcsúzott II. Erzsébettől
„Elkísértük utolsó útjára II. Erzsébet királynőt. Egy olyan vezetőt gyászol most a világ, aki egész életét nemzete szolgálatába állította. Egy olyan vezető távozott közülünk, aki számára keresztény hite mindennapi megélt valóság volt. Egy olyan vezető, aki higgadt, megfontolt, bölcs, méltóságteljes tudott maradni a legnehezebb helyzetekben is. Valaki, aki tudta, mekkora kincs a béke. Mi, magyarok, hálásak vagyunk neki azért is, mert értett bennünket, elfogadta és tisztelte a nemzetek különböző történelmi, földrajzi, kulturális sajátosságait. A világ vezetői most, utolsó útjára kísérve, még egyszer fejet hajtottak Erzsébet királynő előtt. Igyekszünk méltók maradni örökségéhez. Isten nyugosztalja!” – írta Novák Katalin köztársasági elnök Facebook-oldalán II. Erzsébettől búcsúzva.
A Hír Tv élőben számolt be az eseményekről Búcsú a királynőtől című közvetítésében. A budapesti stúdióban M. Dobos Mariann és M. Kovács Róbert vendégeikkel percről percre követték, magyarázták és értelmezték a történéseket. A Hír TV nézői mindent megtudhattak az uralkodóház múltjáról és jelenéről, a legfontosabb politikai és morális kérdésekről. A felvétel itt tekinthető meg:
Ők vesznek részt a temetés utolsó részében
A temetés utolsó részében egy sokkal kisebb menet fog részt venni, hiszen a temetési ceremónia végéhez haladva egyre személyesebb, szűk körűbb lesz a szertartás. A királynő koporsója előtt a királyi lovasság halad majd, valamint a skót és az ír ezred tagjai. A koporsó mellett a zászlóhordozók, mögötte pedig II. Erzsébet udvarának tagjai. A királyi család később, a windsori kastélynál csatlakozik a menethez, beleértve a III. Károlyt.
Fülöp herceg koporsóját áthelyezik
Több mint egy év telt el azóta, hogy eltemették Fülöp herceget, most viszont áthelyezik majd a koporsóját, hogy II. Erzsébet királynővel együtt legyen eltemetve. Ezt a szertartást viszont zárt ajtók mögött tartják a VI. György emlékkápolnában.
Megérkezett Windsorba a királynő koporsója
A halottaskocsi, amely a királynő koporsóját szállítja, megérkezett Windsorba. Hamarosan csatlakozni fog a gyászmenethez, és elindul a Szent György-kápolna felé.
Megtelt a Szent György-kápolna
A Sky News szerint már megtelt a Windsorban található Szent György-kápolna, ahová hamarosan megérkezik a királynő koporsója is. Szintén itt temették el a királynő apját és anyját is, valamint itt tartják húga hamvait. Később ebbe a kápolnába helyezik át Fülöp herceg maradványait is.
III. Károly megérkezett Windsorba
A királyi család tagjai, valamint III. Károly király délután fél négy után már megérkeztek Windsorba. A Sky News szerint az itteni szertartás sokkal meghittebb és személyesebb, a menet pedig lassabban halad, hogy az emberek le tudják róni tiszteletüket II. Erzsébet előtt.
György herceg és Sarolta hercegnő a gyászmenet legfiatalabb tagjai
A Guardian megtudta, hogy György herceg (9 éves) és Sarolta hercegnő (7 éves) a két legfiatalabb résztvevő a díszmenetben. Általában nem jellemző, hogy ilyen fiatalkorú gyerekek részt vesznek a temetésen. Diana hercegnő 1997-es temetésén Vilmos walesi herceg 15 éves, míg öccse, Harry sussexi herceg 9 éves volt.
Vilmos herceg arról a temetésről úgy nyilatkozott, hogy élete egyik legnehezebb pillanata volt - írja az Origo.
Elérte a Wellington-ívet a gyászoló tömeg
A Wellington-ívet eredetileg az 1820-as években építették a Buckingham-palota bejárataként, de hat évtizeddel később átköltöztették jelenlegi helyére, hogy Wellington hercegének Napóleon elleni vereségét jelöljék.
London egyik legismertebb nevezetessége, Európa legnagyobb bronzszobra koronázza meg, amely a béke angyalát ábrázolja.
Elindult a temetési menet Windsorba
Az utcákon ezrek várják, hogy elbúcsúzhassanak a királynőtől.
III. Károly egy búcsúüzenetet helyezett el II. Erzsébet koporsóján, a virágkoszorún
"Szeretettel és odaadással emlékezem rád. Károly" - írta.
Két percre elnémult az egész ország
A szertartáson többen is beszédet mondtak, Liz Truss brit miniszterelnök a Szentírásból olvasott fel. Ezután kétperces néma csenddel emlékeztek Erzsébetre. Nemcsak a helyszínen, hanem az egész Egyesült Királyságban két perc néma csönddel tisztelegtek a királynő emléke előtt.
A szertartás végül a himnusz éneklésével zárult.
70 év után a himnusz szövege megváltozott, Isten óvja a királynőt helyett király van a szövegben.
Utána a királynő koporsója és a temetési menet elhagyta az apátságot.
Megérkezett a koporsó
Dél előtt pár perccel megérkezett a temetési menet a Westminster-apátságba. A királynő koporsóját III. Károly király, Anna királyi hercegnő, András és Eduárd herceg követte. Utánuk következtek a királynő unokái, Vilmos és Harry herceg, valamint Peter Phillips, Anna hercegnő fia, valamint a többi fiú unoka.
A szertartáson a királynő tiszteletére 2000 ember állt fel, a helyszínen van többek között a jelenlegi miniszterelnök mellett John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa May és Boris Johnson is.
Cikkünk frissül!
Korábban írtuk:
A szertartásra Novák Katalin is meghívást kapott, a köztársasági elnök a helyszínen együtt gyászol a világ vezetőivel.
A szomorú nap menetrendje: a Big Ben is elnémul
A temetési szertartás londoni idő szerint reggel 6:30-kor kezdődött, ekkor fejeződött be a királynő nyilvános ravatala. Az elsődleges számítások szerint több mint ötszázezren rótták le tiszteletüket az egykori uralkodó előtt. A tömeg elvonulásával a királynő őrei megkezdték végső virrasztásukat Őfelsége koporsója mellett. 8:30-tól felkészültek a körmenetre.
Reggel 9-kor kondult meg utoljára a Big Ben, majd a harang nyelvére bőrfedést húztak, hogy a nap hátralévő részében tompítsák a kongását.
10:35: elindul a menet
A királynő koporsóját 10:35-kor helyezik kocsira. A királynő koporsóját csaknem száz királyi tengerészgyalogos viszi majd útján, a tervek szerint. III. Károly és a királyi család többi tagja közvetlenül a koporsó mögött fog vonulni, miközben együtt elhagyják a Westminster Hallt. A király vezeti majd a 200 zenészből álló zenekart, III. Károlyt pedig szorosan követik a királynő unokái. A koporsót egy 123 éves fegyverszállítón viszik majd – ezt fogják vontatni a tengerészgyalogosok kötélen, követve a Viktória királynő idejében megszülető hagyományt. Ezen a fegyverszállítón vitték II. Erzsébet királynő édesapját, VI. György királyt is.
A menet a Parlament téren található Sir Winston Churchill-szobor közelében halad el. A koporsót ezek után a Westminster-apátságba viszik, egyenesen a főoltárhoz.
11:00–12:00: II. Erzsébet királynő temetése
Az egyórás istentisztelet délelőtt 11 órakor kezdődik, és a westminsteri prépost vezeti, a prédikációt Canterbury érseke és Liz Truss miniszterelnök olvassa fel. 11:55-kor néma csendbe borul az apátság és az egész ország. A Heathrow repülőtér 11:40-től fél órán át nem indít és nem fogad járatokat, hogy az ég is néma lehessen. A szertartás vége előtt elhangzik a katonai kürtjelzés, majd a nemzeti himnusz is, a temetést pedig a királynő saját skót dudása fogja zárni egy gyászdallal.
Az utolsó út
12:15-kor a királynő gyermekei és a királyi család tagjai a koporsó mögött a Wellington-ívhez sétálnak, és a királynő megkezdi utolsó útját Windsorba, hogy szeretett férje, Fülöp herceg mellett helyezzék örök nyugalomra. Erzsébet királynőt utolsó útjára a Gurkhas dandár és a Királyi Légierő 200 tagú zenekara kíséri el, valamint csaknem 4000 katona.
A menetet a Big Ben tompa ütései és a 60 másodpercenként tüzelő ágyúk dörgése kíséri majd.
Az állami szertartást követően Erzsébet királynő koporsóját délután 4 óra körül eresztik le a királyi sírboltba, a VI. György király emlékkápolnában. III. Károly este fél nyolckor egy zártkörű családi szertartás keretében szór földet édesanyja koporsójára.
II. Erzsébetet szeretett férje, Fülöp mellé temetik a Szent György-kápolnában – ehhez Fülöp testét is odaszállítják, hogy az uralkodó páros végre újra egyesülhessen a halálban – írja a Bors.