2006.07.02. 16:23
Éppen elkerüli a Földet az óriás aszteroida
Egy, a tudósok szerint körülbelül 800 méter átmérőjű aszteroida suhan el a Földtől csillagászati léptékkel számítva „hajszálnyira” hétfő hajnalban fél hétkor. A XP14 mindössze 433 ezer kilométerre – 1,1 Föld-Hold távolságra - közelíti meg bolygónkat.
A kisbolygót két évvel ezelőtt fedezték fel a tudósok, s méretét 410-920 méter átmérőjűre becsülték. Az aszteroidák pontos méterét, anyagát, sűrűségét nehéz megállapítani. Pontosabb adatokat csak az után tudhatunk hasonló objektumokról, miután elhaladnak bolygónk mellet, mert a csillagászok ekkor magas frekvenciájú rádióhullámok „tapogatják le” az égi vándorokat. Ám a mostani látogató tekintélyes méretét nézve nem véletlen került be jelenleg nyilvántartott 783 "Potenciálisan Veszélyes Aszteroida" közé. Egy 60-100 méter átmérőjű sziklameteorit ugyan még elégne a légkörben, s maradványai nem okoznának pusztítást a Földön, de a nagyobbak már elérnék bolygónkat, s becsapódva cunamit, felszíni pusztítást okoznának. Még komolyabb veszélyt jelentenek a sziklánál jóval nagyobb sűrűségű vasmeteoritok, amelyekben a légkör sem tenne kárt, s szinte sértetlenül csapódnának a Földre.
Újabb kisbolygó előreláthatólag 2029. április 13-án kerül ismét nagyon közel hozzánk. Akkor a 300 méter széles 99942 Aphosis mindössze 32 ezer kilométerre közelít meg minket, és már szabad szemmel is látható lesz. Az ilyen közelség azonban valóban ritka, átlag 1500 évente következik be.