2023.11.18. 15:34
Relikvia: éremkincs bukkant elő a 13. század első feléből Tatabányán
Tatabánya-Bánhida területén, a Fürdő utcában (korábban mocsaras terület) 1993-ban került elő egy csaknem 4000 darabos, ezüstpénzekből álló lelet. A pénzérmék negyede magyar lemezpénz, úgynevezett brakteáta, vagy latinul brachteata. Ezzel kapcsolatban osztott meg információkat a Tatabányai Múzeum közösségi oldalán.
A képen a kincslelet egyik érméje látható múzeumunk állandó kiállításában. A kiállítás keddtől szombatig 10 és 18 óra között várja az érdeklődőket
Forrás: Facebook/Tatabányai Múzeum/Vágó-Lévai Katalin
Aprópénz volt, vékony lemezre verték, és csupán az egyik oldala alkalmas az ábrázolásra, mert a minta átnyomódott a másikra is. A leletegyüttes nagyobb része friesachi dénár. Megjelenése hű tükre a Magyarországon lezajló gazdasági változásoknak. A 12. századtól jelentkező pénzromlás eredményeként a magyar pénz nemzetközi forgalmi eszköz helyett lokális pénzzé vált.
A 13. századra megélénkülő gazdasági élet és kereskedelmi forgalom révén külföldi pénzek jelentek meg az országban. Az ausztriai pénzverdékben vert friesachi dénárok ezüsttartalma magas volt, az előkerült leletek tanúsága szerint a 13. század elejére, a pénztípus intenzív magyarországi használata idejére országos elterjedést mutat. Ugyanakkor a magyar pénzverésre is hatással voltak, a korábban ornamentális díszítésű magyar vereteken a friesachival rokonítható ábrázolások jelentek meg (épület, uralkodói mellkép, trónuson ülő királyi alak).
A bánhidai éremkincs beleillik a magyarországi, 13. század első felére keltezett leletegyüttesek sorába. Elrejtésének helye és módja arra utal, hogy tulajdonosa a tatárok elől menekülve áshatta el a korban jelentősnek számító vagyonát.