2021.03.25. 07:00
Az újranyitásra várva: sok fodrász és kozmetikus is a tartalékait éli fel
A szépségiparban dolgozók reménykedtek az újranyitásban, de március 29-ig biztosan zárva lesznek a szalonok. A járványhelyzet okozta nehézségek miatt vannak, akik más szakma elsajátításában látnak kiutat.
A Nagyváradi Szalon munkatársai is bíznak a mielőbbi újranyitásban
Forrás: 24 Óra
Fotó: Zantleitner Ingrid
– A tavalyi év térdre kényszerítette, az idei pedig szinte teljesen ellehetetlenítette a szépségipar minden ágazatát – foglalta össze az elmúlt hónapok tapasztalatait Nagyváradiné Csenki Enikő. A Nagyváradi Szalon tulajdonosa látja a járványhelyzet súlyát, de ha az egészségügyi helyzet megengedi, azonnal enyhítene az őket ért szigorításokon. Hozzátette: a szépségiparban dolgozók – a pandémia előtt is – a legnagyobb higiéniai körülmények között dolgoztak.
A tatabányai szalon vezetője nem vitatja, hogy a jelenlegi helyzet a szokottnál még nagyobb odafigyelést igényel, ezért szalonjában bevezetett egy kiemelt egészségügyi protokollt. Vásárolt egy UV-fényes fertőtlenítőt, de ózongenerátort is venne, ha ezen múlna az újbóli nyitás.
– Előzetes bejelentkezés alapján dolgozunk, sosem volt egyszerre nagy tömeg a szalonban. Csúszások ugyan voltak, de mindig törekedtünk a pontos munkavégzésre – nyilatkozta lapunknak a tatabányai szalon tulajdonosa, ahol fodrász, kozmetikus és körmös is dolgozik.
Kérdésünkre, hogy miben látja az esetleges nyitás feltételeit, azt felelte, talán célszerű lenne maximalizálni az egy légtérben tartózkodók létszámát, négyzetméterre lebontva. – Úgy látom, az állami támogatás segíthet, de attól még nem szűnik meg a legtöbb szépségipari vállalkozás problémája. Ahhoz az újranyitás kell majd – zárta szavait a 30 éves szakmai tapasztalattal rendelkező vezető, aki az alkalmazotti bért ugyanúgy kifizeti, mintha semmiféle változás nem lenne a tatabányai üzlet életében.
Hasonlóan vélekednek annak a Facebook-csoportnak a tagjai, akik szabad szolgáltatók néven alakultak az elmúlt napokban. Több ezren megosztották már tapasztalataikat, véleményüket. Sokan azt írták, nem az önkormányzattól, hanem magánszemélytől vagy cégtől veszik bérbe az üzlethelyiséget, ezekért pedig a lezárások ideje alatt is fizetniük kell. Többen vannak, akik már a tavalyi évi korlátozások során is önként szüneteltették a tevékenységüket, abban bízva, hogy a helyzet idővel javulhat. Emiatt több vállalkozás szinte minden tartalékát felélte.
A szépségipari szolgáltatás számos esetben elengedhetetlen, a folyamatban lévő kezelések megszakítása negatív következménnyel járhat a vendégek részére. Például a különböző gyulladáskezelő arckezelések, a fájdalmat okozó benőtt és legrosszabb esetben elfertőződött lábkörmök. De a berepedt lábfej-sarokfájdalom kezeléseket, krónikus hátfájás enyhítést célzó masszírozásokat, a fizikai közérzetet javító szolgáltatásokat is sorolhatnánk.
És a lista még bőven folytatható és kiterjeszthető az összes szépségipari szolgáltatóra. Úgy tudjuk, aki teheti házhoz megy – persze korántsem tudja ugyanazokat a szolgáltatásokat biztosítani otthoni körülmények között mint egy szalonban. Nagyváradi Csenki Enikő szerint a vendégek mentális állapota is fontos, ugyanakkor a szakember attól is tart, hogy nyitás után sem várható ugyanaz a forgalom, mint korábban.
Benzinkutas lehet a körmösből
Pinczés Tamara tavaly a továbbképzés mellett döntött, és a kézápolás, valamint műkörömépítés mellett mára okleveles pedikűrös is.
– Kevesebb vendég jött hozzám a világjárvány első hullámában, de voltak. Akkor valahogy pótolnom kellett a bevételkiesést, elvégeztem hát a pedikűr iskolát. És hová jutottunk most? Két és fél hete otthon ülök – mondta. A szépségiparban dolgozó fiatal lánynak mára három végzettsége van, az utolsó a vendéglátás.
– Még fenntartható ez az állapot, körülbelül fél évig. Aztán felélem az összes tartalékomat. A napokban beadtam az önéletrajzom, benzinkútra keresnek munkatársat – árulta el a túlélési tervét.