Lakástüzek

2023.01.10. 14:06

Tűzhalál Dorogon, Lábatlanon és Altárón: emberéletet követeltek a lángok

2021-ben összesen 165 lakástűz keletkezett Komárom-Esztergom vármegyében. Varga Mihály Sebestyén tűzoltó főhadnagytól, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivőjétől még azt is megtudtuk, hogy a lakástüzekben összesen három ember vesztette életét.

Szász Dalma Kitti

Dorogon egy családi háznál csaptak fel a lángok, az épületben a tűzoltók egy összeégett holttestet találtak

Forrás: 24 Óra

Fotó: Walczer Patrik

A katasztrófavédelem segítségével összegyűjtöttük, hogy 2022-ben hány lakástűz volt Komárom-Esztergomban. Mint kiderült, a 165 lakástűz kettővel több volt, mint amennyi 2021-ben keletkezett.

A vármegyében történt lakástüzekben három, míg a 2021-es évben négy ember vesztette életét, 14 ember sérült meg, néggyel kevesebben, mint egy évvel korábban, többségük a belélegzett füst miatt. A lakástüzek eloltásához 350 tűzoltóautót riasztottak. A leggyakrabban nyílt láng használata, elektromos probléma, a fűtési rendszer hibája, főzés, vagy dohányzás vezetett tűzhöz.

Tűzvizsgálat 7 lakástűz után indult a tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében. Három otthon szándékos gyújtogatás miatt gyulladt ki.

Varga Mihály Sebestyén tűzoltó főhadnagy, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője hozzátette, hogy 8 esetben panelház valamelyik lakásában keletkezett tűz, ez 7-tel kevesebb, mint 2021-ben. További 27 alkalommal pedig a kéményben keletkezett a tűz, ami a korábbi év 44-es esetszámához képest javuló tendenciának tekinthető, 9 kigyulladt épületben gázpalackok is voltak, amelyek nehezítették az oltást.

A 165 tűzzel érintett otthon közül egyikben sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.

A szén-monoxid-érzékelők hazai elterjedése kedvezőbb képet mutat. 2022-ben 27-szer hívták a tűzoltókat szén-monoxid miatt vármegyénkben, ez 13-al több, mint egy évvel korábban. A csaknem 100 százalékos esetszám-növekedés egyértelmű oka, hogy egyre több otthonban van szén-monoxid-érzékelő. Az eszköz terjedésének köszönhetően 87 százalékkal csökkent a mérgezések száma, a vármegyében egy ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést. A mérgező gáz miatt senki sem vesztette életét tavaly.

A szén-monoxid akkor jön létre, ha beltérben nyílt láng van és a tűz nem kap elég levegőt. Minden olyan fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, amelynek látható, elérhető az égéstere. A tragédiák elkerülése érdekében gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről és érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni.

Emberéleteket követelt a tűz

Először Lábatlanon ölt a tűz. A lángok egy társasház második emeleti lakás szobájában csaptak fel, február 11-én. Akkori információk szerint a fűtőberendezésből kipattanó szikra okozta a bajt. A tűzoltók miután behatoltak és eloltották a tüzet, egy holttestet is találtak.
Ezután márciusban történt hasonló eset. Akkor egy kigyulladt épülethez siettek az esztergomi és a nyergesújfalui hivatásos tűzoltók. Mint kiderült, egy dorogi családi ház melléképületében keletkezett tűz, ami végül teljesen leégett. A helyszín átvizsgálása közben egy összeégett holttestet találtak.
Október 19-én pedig egy hozzátartozó nem tud bejutni egy idős személyhez, ezért segítséget kért. A helyszínre az esztergomi hivatásos tűzoltók vonultak. A lakásba bejutva azonban egy holttestet és korábbi tűz nyomait találták.

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában