2020.01.31. 12:04
Soha nem láttuk még ilyen nagy felbontású képen a Napot
Bekapcsolták Maui szigetén a naptávcsövet: hihetetlen látványt kaptunk a Naprendszer központi csillagáról.
A naptávcső Maui szigetén, Hawaii-n.
Forrás: AFP / NSO / NSF / AURA
Fotó: AFP
Az amerikai Nemzeti Tudományos Alap (National Science Foundation, NSF) Daniel K. Inouye naptávcsöve (DKIST) mintegy 3000 méterrel a tengerszint felett, a Maui szigeten lévő Haleakala vulkán tetején áll.
Csillagászok azt remélik, hogy a legközelebbi csillag tanulmányozása közelebb visz minket számos tudományos rejtély megoldásához.
A 25 km/pixel felbontású kép azt mutatja, hogy a Nap felületén „Texas méretű” (Texas: 696 241 km², Magyarország: 93 030 km²), önálló, sejtszerű darabok láthatók.
Ide kattintva, s a videót elindítva még jobban megfigyelhető a plazma előszivárgása, kiemelkedése, majd visszasüllyedése a sötétebb sávokban.
A hivatalos megfigyelések júliusban kezdődnek a DKIST, a világ legerősebb naptávcsöve segítségével. A várakozások szerint pontos méréseket tudnak majd végezni központi csillagunk mágneses mezőjéről, ami hozzájárulhat a napkorona megértéséhez.
A távcső a napkitörések előrejelzésében és az űridőjárás pontosabb megértésében is hasznára lehet a tudósoknak. A Nap mágneses kitörése tönkre teheti a műholdakat, csődöt mondhat a GPS, nehezíti a légiközlekedést és áramkimaradásokat is okozhat.
A naptávcső további csodálatos képeket ígér.
Borítóképünkön a naptávcső Maui szigetén, Hawaii-n.