2024.03.20. 19:30
Hetvenkedtek: fotókiállítással és könyvbemutatóval is ünnepeltek
Méltó módon ünnepelt a bányászváros. Fotókiállítással és könyvbemutatóval egybekötött, Hetvenkedő bányászváros című programnak adott otthont szerda délután az oroszlányi Bányász Klub Közösségi és Rendezvényház.
Oroszlány várossá válásának 70 évét ünneplő közönséget várták március 20-án délután 3 órakor a Bányász Klub Közösségi és Rendezvényházba, ahol a Hetvenkedő bányászváros című programmal kezdődött a jubileumi ünnepségsorozat.

Fotó: Flajsz Peter
A közönséget a klub előtti Szabad-Tér galériában fogadták, ahol Dallos Zoltán, a KaDarka színtársulat vezetője mondott alkalomhoz illő szavalatot. Ezután Takács Károly a klubot működtető alapítvány elnöke idézte fel, milyen alaposan készültek a jeles alkalomra. A közönséget ezt követően az intézménybe invitálták, ahol Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő mondta el ünnepi beszédét.
– Úgy kell ma dolgoznunk, hogy Oroszlány több legyen, mint lakóhely. Otthon legyen. Kívánom, hogy legyen mit örökül hagyni és ne feléljük, hanem tudjuk gyarapítani az értékeket – emelte ki beszédében, ami a 30 év múlva ünneplő, 100 éves város képére épült. Feltette a kérdést, vajon, lesz-e valaki, aki a Rákóczi úti csilletolók közös emlékét felidézi? Lesz-e valaki, aki tudja, miért vannak a sgraffitók, érti mit jelent a brányicska szó, vagy tudja, hogy mit jelent az oroszlányi „Beton”? Lesz-e még város, ami ma van? – hangsúlyozta ünnepi beszédében.

Fotó: Flajsz Peter
Hetvenkedő bányászváros: könyv is született a jubileumra
Később filmhíradókból és az oroszlányi krónikás, Kertész Imre felvételeiből összevágott képsorokat láthatta a közönség, majd Forgács József Bányászvárosi történetek című könyvét kapta meg minden jelenlévő. A szerző egy-egy gondolat erejéig szólt a kiadványról. Mint mondta, van még abból, ahonnan ez jött. Kijelentésével nemcsak felidézte a Reszkessetek betörők című amerikai film egyik híres jelenetét, hanem arra is célzott, mennyire hiánypótló történeteket gyűjtött össze a könyvben.

Fotó: Flajsz Peter
– A nincs könyve született meg. Merthogy az van benne, ami ma már nincs – kezdte gondolatait Forgács József. Kifejtette, rajtunk múlik, mennyire becsüljük meg a múltat, az emlékeket. Ebben a könyvben hét történet van és egy önéletrajz, Kertész Imréé, aki az első városi krónikás volt.
Végül a fotópályázat eredményhirdetése zárta a programot. Minden résztvevő kapott különdíjat. Az első három helyezett stílszerűen 70 ezer forintos vásárlási utalványt kapott és egyebek mellett éves belépőt a Bányász Klub rendezvényeire. Harmadik lett Őri Bálint, akit Szalai Attila előzött meg, első pedig Halmi Helga.
GALÉRIA: Hetvenkedő bányászváros - fotókiállítás, könyvbemutató (Fotók: F.P.)
Fotók: Flajsz Péter