Hasznos tanácsok

2023.06.23. 17:20

Ha lecsap a vihar, ezekre kell odafigyelni a katasztrófavédelem tájékoztatása szerint

Kisokost állított össze a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A közösségi oldalukon, valamint egy közleményben tették közzé, hogy mi a teendő, ha vihar közeleg.

Kemma.hu

Jó tanácsok vihar esetére

Forrás: Facebook/BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

Fotó: Photographer:Peter Szoke

A meteorológiai előrejelzések szerint péntek késő délután viharossá válik az időjárás, erős szélre, jégesőre, felhőszakadásra is lehet számítani. Emiatt a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága összefoglalta, mire kell ilyenkor odafigyelni. Mint írják, az erős szél miatt tanácsos fedett helyre vinni a kerti bútorokat, szerszámokat, kisebb cserepes növényeket, nehogy a szél felkapja ezeket és károkat okozzon velük. 

Érdemes áramtalanítani a pincét és magasabbra vinni azokat a tárgyakat, amelyekben a víz kárt tehet. Ha tehetjük, az autónkkal parkoljunk épületektől, fáktól távolabb. Fontos, hogy otthonunk elhagyásakor ellenőrizzük: ajtók, ablakok be vannak-e csukva, kihúztuk-e a gépeket a hálózati csatlakozóból. Jó, ha levesszük a virágokat is az ablakpárkányról, s háziállatainkat is megnyugtatjuk, s biztonságba helyezzük. 

Ha bringázol és villámlik ne állj fa alá, viszont állj távolabb a biciklidtől, ugyanakkor, ha semmilyen menedék nincs, guggolj le és érintsd össze a két sarkad. Jó, ha letakarjuk az autót, nem parkolsz fa alá, ne hajts bele feneketlen pocsolyába. 

– írják posztjukban is.

A bejegyzésben az is elmagyarázták, hogy miért: a villámárvizek  könnyen elmozdíthatják a csatornafedeleket is. Mivel nem lehet látni, mi van a víz alatt, néhány centiméteres vízbe sem szabad belemenni.

Ha viharosra fordul az időjárás, ne tartózkodjunk vízben, a nagyobb tavainknál pihenők vegyék komolyan a viharjelzőrendszer jelzéseit. Javasolt a vihar ideje alatt egy épületben menedéket keresni. Ne tartózkodjunk a pincében, mert felhőszakadás esetén víz alá kerülhet. Ha víz alá kerül a pince, csak akkor kezdjük kiszivattyúzni, ha már megszűnt a víz utánpótlása, nem szivárog be több víz. Ha hamarabb távolítjuk el a vizet, csak alámossuk az épületet.

Ha villámlik, javasolt számolni a villámlás és a dörgés között eltelt időt. Ha ez 15 másodpercnél rövidebb, a vihar közel van, húzzuk ki az elektromos eszközöket a konnektorból. Kerüljük a vizesblokkokat, ne fürödjünk, zuhanyozzunk, mossunk kezet. Ne fogjuk meg a csöveket, radiátorokat, fémszerkezeteket.

Akit a szabadban ér a vihar, ne álljon fa alá. Ha erdőben vagyunk, álljunk a fák törzsétől öt méterre. Ha kerékpározás közben lep meg bennünket a vihar, fektessük le a biciklit és menjünk tőle néhány méterrel távolabb. Ha semmilyen menedék nincs a közelben, guggoljunk le és érintsük össze a két sarkunkat, így a legkisebb egy villámcsapás veszélye. Ne használjunk esernyőt, a papírjainkat, telefonunkat tegyük egy nejlonzacskóba. Autóban, tömegközlekedési eszközön védve vagyunk a villámoktól, ne fogjuk meg ezek fém alkatrészeit. Ha egy fesztiválon ér minket a vihar, kövessük a biztonsági személyzet utasításait.

Ha villámárvízzel találkozunk, válasszunk másik útvonalat és kerüljük el. A villámárvizek könnyen elmozdíthatják a csatornafedeleket is. Mivel nem lehet látni, mi van a felgyülemlett víz alatt, néhány centiméteres vízbe se menjünk bele. Ha autóval térdig érő vízbe hajtunk bele, az autónk légszűrőjébe víz kerül, a jármű leáll és károsodik a motorja is. Villámárvíz esetén menjünk egy épületbe, annak is az emeletére. A sok eső szennyvizet is hozhat magával, ezért fertőtlenítsük az épületet utána.

Probléma esetén pedig hívják a 112-őt. 

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában