2023.03.21. 15:57
Megszentelték a felújított faluvégi kőkereszteket Alsó- és Felsőgallán
Alsó- és Felsőgallán pályázati támogatásból és John Katalin önkormányzati képviselő támogatásával felújították az útszéli kereszteket és rendbe tették azok környezetét. A két kereszt megszentelésén óvodások, iskolások és a nemzetiségi dalkör is részt vett.
John Katalin önkormányzati képviselő is méltatta azt az összefogást, amely eredményeként ismét régi pompájukban ragyoghatnak az útszéli keresztek Alsó- és Felsőgallán.
Forrás: Facebook
A Tatabányai Német Nemzetiségi Önkormányzat fontos feladata a hagyományok kutatása, ápolása, bemutatása és továbbörökítése. Az Alsó- és Felsőgallán ma élők egykor betelepülő németajkú ősei megőrizték nyelvüket, szokásaikat, keresztény vallásukat. Ennek része az útszéli keresztek gondozása, felújítása is.
Az ünnepségen Horn-Schamberger Anett, a Tatabányai Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke beszélt az útszéli keresztekről, amelyek gyakran a falu, tanya, mező, szántó, szőlő, egyéb birtok kezdetén, vagy végén álltak. Ma az ősi településhatárok emlékét őrzik. Ezeket nem az egyház, hanem a hívek, családok, házaspárok állíttatták. Általában egyéni fogadalom, vagy hála, de gyakran szerencsétlenség színhelyének megjelölése miatt. Az egyház felszentelte, megáldotta e kereszteket, a szentelés általában a helyszínen bemutatott szentmisével, prédikációval együtt történt.
Felsőgallán a német telepesek helyezték el az útszéli kereszteket. Az első kőkeresztet Kóber Szám Ferenc bíró és felesége állíttatta fel 1894-ben, hálából azért, hogy túlélték a tífuszjárványt. Egy évvel később áldotta meg Winkler esperes-plébános. A keresztre feszített Krisztus vasöntvényből készült. Lábánál a Fájdalmas Szűz képe volt. Először fa-, majd kovácsoltvas-korláttal kerítették körbe. A Tatai út elején, az egykori Edison mozi előtt állt. Mivel a közúti forgalom egyre nőtt, ezért áthelyezték a Sportpálya út elejére. Ma is ott áll. A Sportpálya utcai kereszt és a körülötte lévő környezet nagyon elhanyagolt volt. Az évek múlása és az időjárás hatása megtette eredményét. Most végre ismét méltó állapotban láthatjuk a keresztet.
Az alsógallai, Szent István úti kőkeresztet Varga Mátyás és felesége állíttatta a falu végén, 1899. november 12-én Rudnay Alajos bánhidai esperes-plébános a templomi orgonával együtt áldotta meg.
– A falusi emberek a faluvégi kőkeresztet szent jelképként tisztelték és tisztelik a mai napig. Elődeink a mezőről a fárasztó munka után, itt lepihenve mondták el a a jó termés reményében fohászukat. A Szent István utca felújítása az elmúlt években befejeződött, a kőkereszt felújítására a pályázat nyújtott lehetőséget – hangzott el a rendezvényen.
Az önkormányzat 2021-ben nyújtott be pályázatot a Miniszterelnökség Útszéli keresztek felújítása témakörben kiírt pályázatra, és 3 millió forint támogatást nyertek. Ebből valósulhatott meg a két felsőgallai kereszt felújítása. John Katalin önkormányzati képviselő pedig további 2,5 millió forint támogatást nyújtott a keresztek körüli terület rendbetételére.
John Katalin méltatta azt az összefogást, amely eredményeként ismét régi pompájukban ragyoghatnak az útszéli keresztek Alsó- és Felsőgallán.
Gedő Attila, címzetes apát és Arany Ferenc káplán áldotta meg a kereszteket. Közreműködött a Felsőgallai Német Nemzetiségi Dalkör, a Tatabányai Német Nemzetiségi Óvoda középsős és nagycsoportos gyermekei, valamint Eisemann Péter, a felsőgallai általános iskola 8. osztályos tanulója.