2019.10.09. 11:30
Várossá válásának tizenhatodik évfordulóját ünnepelte Bábolna
Várossá válásának tizenhatodik évfordulóját ünnepelhette megyénk nyugati városa. Az eseményen a Bábolna Emlékérem is gazdára talált.

Forrás: 24 Óra
Fotó: Kovács László
Az érkező vendégeket a Ritmus Koncert Fúvószenekar fogadta a rendezvény helyszínéül szolgáló szabadidőközpontban. Az ünnepségen Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő arról beszélt, egy közösség nem attól erős, hogy városi címet visel, hanem attól, hogy el tud köteleződni bizonyos ügye mentén és a feladatok terhét is viselni tudja, amely teljes mértékben igaz Bábolnára.
Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke beszédében az önkormányzat kiváló, szakszerű és precíz munkáját emelte ki. Kimagasló tevékenységéért és maradandó alkotásáért adományozott az önkormányzat Bábolna Emlékérmet a Bábolna Nemzeti Ménesbirtoknak, amelyet Haál Gábor igazgató vehetett át. A ménesbirtok az ország második legrégibb, világviszonylatban is kivételes ménesével rendelkezik. 1789-ben hívták életre, császári és királyi Bábolnai Ménes néven. Körülbelül kétszáznyolcvan lóval büszkélkedhetnek.
A ménes legnagyobb részét shagya-arab lovak alkotják, de angol telivéreket is tenyésztenek. A ménesbirtok fő feladata a lótenyésztés, a korábbi ménesintézet épületének, mint kulturális és történelmi örökségnek fenn- és karbantartása. Turisztikai szolgáltatásokkal, rendezvényekkel színesítik arculatukat, múzeumoknak is otthont adnak.
A birtok udvarán található Közép-Európa legöregebb akácfája, amelyet 1710-ben ültettek. A ménes sikeres vezetői volt Fadlallah el Hedad Mihály és Pettkó-Szandtner Tibor, akik Bábolnán nyugszanak. A díjátadást követően dr. Horvát Klára polgármester is szólt a vendégekhez.
– A város legnagyobb sikere az, hogy a viharok közt is meg tudtuk őrizni Bábolnát a nyugalom szigeteként – mondta a polgármester. – Ehhez szükség volt a felelős, konzervatív gazdálkodásra, a hosszú távú tervezésre és kitartásra, de a siker kulcsa mégis az összefogás, a közösség ereje volt. Tizenhat év alatt bebizonyítottuk, hogy méltóak vagyunk a városi rangra.
Az évtized legnagyobb helyi beruházása, a strand- és termálfürdő is szóba került. Az önkormányzat önrésze mellett, mintegy egymilliárd forint értékű, megyei pályázati forrással kiegészült, uniós támogatást kapott Bábolna a komplexum elkészítésére. A várakozások szerint a fürdő tovább öregbíti a város hírnevét, valamint az idegenforgalmat is erősíti majd. A beruházás várhatóan jövő nyárra fejeződik be.
Bábolna művészeti csoportjai mutatták meg tehetségüket a színpadon. Fellépett a Cseperedők Néptánccsoport, a Vadvirág Együttes, az Anonim Drámacsoport és a Tiamo Modern Tánccsoport.