2018.09.19. 12:12
Felnőttként is elkaphatunk gyerekbetegségeket
Minél később esünk át rajtuk, annál veszélyesebbek.
A legtöbb csemete kiskorában átesik e nyavalyákon – írja a Vasárnap Reggel. De mi a helyzet akkor, ha 20 éves korunk után fertőződünk meg?
Bárányhimlő
Ragályos betegség, cseppfertőzéssel, sőt, akár a használati tárgyak révén is terjed. Jellegzetes, viszkető, kiemelkedő, hólyagos vagy varral fedett foltokat okozó kiütéssel jár. A beteg a tünetek megjelenése után a legfertőzőbb, és a teljes gyógyulásig fertőz. A legtöbb páciensnek csak a bőrén és a szájában jelentkeznek a sebek, a vírus azonban olykor a tüdőt, az agyat, a szívet vagy az ízületeket is megfertőzi. A felnőtteknél ez a súlyosabb változat a gyakoribb. Aki egyszer átesik rajta, védettséget szerez. A vírus még hosszú évekig lappang a gerincoszlop melletti idegdúcokban, és az immunitás gyengülésével övsömört okozhat.
Mumpsz
A magas lázzal járó betegség a nyálmirigyek fájdalmas megnagyobbodását és fültőmirigy-gyulladást okoz. A gyermekek általában gond nélkül felépülnek belőle, a felnőtteknél azonban megtámadhatja a heréket, az agyat és a hasnyálmirigyet is.
Kanyaró
A ragályos vírusfertőzés a kiütések megjelenése előtti három-öt napban náthaszerű tüneteket okoz. A kiütések először az arcon, majd a törzsön válnak láthatókká, innen terjednek át az egész testre. Gyakran kíséri láz, amely 39 fok fölé is mehet, valamint fokozott gyengeségérzet. A páciensnek ágynyugalomra van szüksége, és kerülnie kell az erős fényt is.
Rubeóla
A rózsahimlőnek is nevezett megbetegedés egy enyhe tünetekkel, ízületi fájdalommal és kiütéssel járó vírusfertőzés. Az esetek 90%-ában 15 éves kor alatt jelentkezik, a fertőzések 60%-át az óvodás és kisiskolás korú gyermekeknél diagnosztizálják. Súlyos következményei lehetnek, ha terhes nő kapja el: magzati vetéléshez, halva születéshez vagy súlyos károsodásokhoz vezet. A betegségen átesett személy védettséget szerez.
Borítókép: Shutterstock / ViChizh