Büntetőpárbaj

2022.12.05. 18:55

Kezdhettük volna a végén is: büntetőkkel dőlt el a japán-horvát

Megvolt az első egyenes kieséses mérkőzés, ami büntetőkkel ért véget. Horvátország Livakovic bravúrjaival kiejtette Japánt.

Herczeg István

A horvátok büntetőkkel jutottak túl Japánon

Forrás: Getty

A csoportkörben két hatalmas skalpot is gyűjtő (Németországot és Spanyolországot is legyőző) és ezzel csoportját megnyerő japán válogatott ezúttal is bátran kezdett, Morijaszu Hadzsime csapata az első perctől kezdve magasan támadott le a horvát térfélen, igyekezte hibára késztetni ellenfelét. Hibát azonban épp a japán védelem vétett először: a 8. percben Tomijaszu Takehiro volt könnyelmű Ivan Perisiccel szemben, aki az „ajándék” labdával a kapuig szaladt, de éles szögű lövése nem okozott gondot a japán kapusnak. Ezt követően a japánok egyre inkább „magukra húzták” a horvátokat, akik a jobb és a bal oldalról egyaránt sok beadással próbálkoztak – ezekkel igyekezték megtalálni középen a vb-n most először kezdő Bruno Petkovicot. A japánok is főleg beadások után tudtak veszélyt teremteni az első félidőben, a játékrészt hajrájában pedig a vezetést is megszerezték egy ilyen szituációból: egy remek szögletvariációt követően Ito Dzsunja ívelte be a labdát középre, Josida Maja beleért, Josko Gvardiol nem tudott felszabadítani, a kapuval szemben álló Maeda Daizen pedig betalált (1–0).

Minden, ami világbajnokság: kattints és kövesd a híreket!

Régi közhely, hogy „jót tett a meccsnek a gól”, de ezúttal ez tényleg így volt, hiszen a szünetet követően a horvátok feljebb tolták védelmi vonalukat, s úgy próbáltak nyomást helyezni Japánra. Sokat nem is kellett várni az egyenlítésre, bár a gólt nem egy kidolgozott akció, hanem egy beadás hozta: az 55. percben Dejan Lovren ívelte be középre a labdát, Ivan Perisic pedig 13 méterről, klasszis megmozdulással fejelt a kapuba (1–1). Az ezt követő perceket még megnyomták a horvátok, a 62. percben Modric tizenhatoson kívüli lövésénél kellett nagyot védenie Gonda Suicsinek, majd a 66. percben a csereként beállt Ante Budimir bólintott kis híján a kapuba, de ezt követően egyik csapat sem jutott el minőségi lövőhelyzetig, ziccerig, az utolsó negyedóra pedig már főként a biztonságról szólt mindkét fél részéről – jöhetett a katari világbajnokság első hosszabbításos mérkőzése!

A hosszabbításra nem is sok szót pazarolnánk, hiszen jól látszott, hogy mindkét gárda a büntetőkre bízná a sorsát, így tehát jöhetett is a tizenegyespárbaj. A szétlövést Japán kezdte, de esélyei gyorsan csökkentek a továbbjutásra azzal, hogy az első két tizenegyest egyből kihagyta. Bár egyszer a horvátok is hibáztak, Dominik Livakovic egy harmadik 11-est is megfogott, majd Mario Pasalic eldöntötte a mérkőzést. Horvátország továbbjutott, ellenfele pedig a Brazília–Dél-Korea párharc győztese lesz a negyeddöntőben...