Ne a szemének higgyen

2020.01.22. 06:00

Az iPhone biztonságos? Talán éppen azért nem az

Meglehet, éppen az Apple holmik megbízhatóságába vetett hit miatt lesznek olyan gyakran adathalászok áldozataivá az iPhone felhasználók.

Az iPhone biztonságos? Talán éppen azért nem az

Forrás: Shutterstock

Akár egy sms-sel megvezetik a jóhiszemű tulajokat. Az alább részletezett történet úgy kezdődött, hogy az illető kapott egy sms-t, amely arról értesítette, hogy elveszített iPhone X készüléke milyen címen található.

Az üzenet linket tartalmazott, amelyre kattintva elvileg meg lehetett tekinteni a készülék helyét – a gyakorlatban viszont adathalász oldalhoz tartozott, amely ellopta a látogatók iCloud azonosítóit.

Hogy

az Apple nevéhez kapcsolódik a legtöbb adathalász támadás,

már ismert egy korábbi kutatásból. A támadók legtöbbször egészen egyszerűen a laikusokat megtévesztő domain neveket használnak az iCloud felhőszolgáltatás jelszavainak megszerzésére.

Így jön a „segítség”

A KrebsOnSecurity olvasója például nemrég nagy meglepetésére személyre szabott üzenetet kapott, ami úgy tűnt, hogy az Apple-től érkezett – írja a G Data.

Az üzenetben a felhasználót nevén szólítják, és elmondják, hogy az Apple iPhone X Space Grey színű, 64 GB-os telefonját megtalálták, és a megadott linkre kattintva tudja megnézni, éppen hol található a készülék.

Az adatok látszólag mind megfelelnek a valóságnak.

A link azonban maps-icloud[.]com domain névhez tartozott, amely nem a legmeggyőzőbb cím, de a figyelmetlenek azt gondolhatják, valóban az almás cég felhőszolgáltatásától érkezett. (Azért használjuk a szögletes zárójelet, hogy még véletlenül se tudjon senki az adathalász weboldalra kattintani.)

Az Apple valódi iCloud szolgáltatása a https://icloud.com címen található. Itt tényleg lehetőségünk van elveszítettként megjelölni a telefonunkat, s a szolgáltatás pedig csakugyan értesítést küld, ha a telefon valahol internetre kapcsolódik, vagyis felbukkan – így visszaszerezhetjük a készülékünket.

A maps-icloud[.]com domain azonban bármennyire is hasonlít az igazira, hamis, és mellette az orosz támadók a következő hamis weboldalakat is regisztrálták:

apple.com-support[.]id

apple.com-findlocation[.]id

apple.com-sign[.]in

apple.com-isupport[.]in

icloud.com-site-log[.]in

Ha valaki ellátogat az üzenetben érkező adathalász weboldalak egyikére, akkor a már jól ismert forgatókönyv szerint az Apple ID-hoz tartozó felhasználónevet és jelszót kérik el az oldalra történő bejelentkezéshez.

Az áhított telefonhoz azonban soha nem jut, viszont a belépési adatait ellopják.

Nézzük meg mindig pontosan – ha lehet, inkább számítógépen, ott jobban látható –, hogy bármilyen üzenetben valóban a korrekt domainre hivatkoznak-e. A legbiztonságosabb a címet mindig saját kezünkkel inkább beírni, mint behunyt szemmel kattintani-érinteni.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!