2008.06.29. 10:09
HR-es legyek vagy autótesztelő?
A tényleges pályaválasztás egyre jobban kitolódik, gyakran a főiskolások, egyetemisták is csak egy-két évfolyam elvégzése után ébrednek arra rá, nem is jó szakot választottak. Szép dolog az életvégig tartó tanulás, csak hogy ez az állandó továbbképzésre és fejlődésre vonatkozik, nem a bizonytalanságból adódó időhúzásra.
Amennyiben a mama-papa eltart, igen kényelmes hosszú évekig az iskolapadban ülni. Vannak, akiknek nem számítanak az évek, két-három diplomát is megszerezzenek így kényelmesen. Ám ha szorít az idő és a pénztárca, mert a pályakezdő életéről már ön-önmagának kell gondoskodnia, akkor okosan kell megfontolni melyik főiskolába, egyetembe is fekteti be pénzét, idejét, energiáját. De vajon mi alapján válasszon?
A filmekben tetszetős lehet, ahogy egy ügyvéd lehengerlő védőbeszédet ecsetel, ahogy egy újságíró rejtélyes oknyomozásba kezd a helyi politikai viszonyok ellen, ahogy egy HR-es szorítja a hurkot a felvételiző nyakán stb… De, hogy valójában mit is csinál egy ügyvéd, egy újságíró vagy egy HR-es nem elég filmeket nézni.
A tehetségesek már elég korán, már gyermekként tudják, érzik mivel szeretnének foglalkozni. Akiknek ez megadatott, csak arra kell vigyázniuk - még ha néha mellékutcára is tévednek az élet sűrűjében - ne tévesszék szem elől az utat. Az álmok ugyanis a későérőknek is valóra válhatnak.
Ámbár, nem mindig ily könnyű a helyzet. Ha menetközben derül ki, nem jól választott az egyén, mégis mit csinálhat? Talán érdemes körülnézni, kérdezősködni a rokonoktól, az ismerősöktől a segítségért. A szakmai gyakorlatok, a nyári munka segíthet ebben. Adjunk tehát esélyt a pályakezdőknek, még ha egy-két hétig ott is ülnek a nyakunkon, higgyék el, hálásak lesznek a titokért!
Polgár Ágnes -->