tetőzik a kullancsszezon

2018.07.20. 07:04

Legyünk óvatosak, mert tetőzik a kullancsszezon!

Ma már a kirándulások után elengedhetetlen program a kullancsvizsgálat. Az enyhe télnek köszönhetően ugyanis egyre több a fertőzött vérszívó. A szakemberek pedig lépten-nyomon az általuk terjesztett betegségek veszélyei­re figyelmeztetnek. De vajon tényleg ennyire kell rettegnünk tőlük?

Goletz-Deák Viktória

Kirándulás, szabadtéri program után érdemes átvizsgálni magunkat és gyermekünket tetőtől talpig

Dr. Kovács Antal, a tatabányai Szent Borbála kórház bőrgyógyász főorvosa naponta találkozik rendelésein 1-2 kullancscsípéssel. Elmondása szerint az utóbbi években ugrásszerűen megnőtt a fertőzött csípések száma. Ez többek között az enyhe télnek is köszönhető, ugyanis csak a komoly, több napig tartó mínuszok pusztítják el őket.

Kirándulás, szabadtéri program után érdemes átvizsgálni magunkat és gyermekünket tetőtől talpig

Ráadásul a becslések alapján hazánkban minden második kullancs fertőzött. Ezek 98 százaléka a Lyme-kór valamely fajtáját hordozza, a másik két százalék más, kullancs által terjesztett betegség kórokozóját, köztük a vírusos agyvelőgyulladásét is.

– A vírusos agyvelőgyulladás megelőzhető védőoltással, de a Lyme-kór ellen csak az véd, ha elkerüljük a fertőzött kullancs csípését. Ez viszont nem olyan egyszerű, hiszen az élősködővel például kirándulás, kutyasétáltatás, strandolás közben is összetalálkozhatunk, de a városi játszótéren, vagy akár az otthonunkban is előfordulhatnak – magyarázta a főorvos, akitől megtudtuk azt is, hogy a kullancs nem a fák lombjaiból leselkedik ránk. Alulról támad, és 2 méternél magasabbra nem mászik. Első két csápjával „kiszagolja” áldozatát, és még azt is tudja, hogy gyík, madár, vagy emlős közeledik feléje. És mivel nem tud repülni, ha mellé érünk egyszerűen csak ránk pottyan. Ezért az egyik legjobb védekezés mód, ha a nadrágunk szárát betűrjük a zokniba, és a felsőnk is hosszú ujjú, zárt mandzsettával, és trikónkat is betűrjük a nadrágba.

Nyáron persze erre nincs lehetőség, ilyenkor Pikaridin tartalmú spray-vel fújjuk be magunkat vagy a ruhánkat 2-3 óránként. Ezt ugyanis nagyon nem szeretik a kullancsok. De egy alapos fürdés is sokat segít.

– A kullancsok az első 24 órában csupán oda ragasztják magukat, ahol a bőrünk a legvékonyabb, keresik a vérszívásra alkalmas hajszáleret, amit két első csápjával tapogat ki. Csak 24-48 óra után fúrják bele vérszívóval ellátott szigonyos csáprágójukat a bőrbe. Ekkor még a nagyon nehezen észrevehető, nem kifejlett, alig 1-2 milliméteres, gombostűfejnyi álcák, és a náluk valamivel már nagyobb 2-3 milliméteres árvák is lemoshatóak meleg, szappanos vízzel – tanácsolta a doktor.

Hogyan szedjük ki a bőrből?

– A „jól bevált” népi praktikákat el kell felejteni. Sem csavargatni, sem a potrohánál megnyomni, sem olajjal, kenőccsel kenegetni nem szabad a kullancsot – figyelmeztetett dr. Kovács Antal, ugyanis a kullancs fuldoklása vagy összenyomása során az állat nyálmirigyéből, gyomrából sok kórokozó kerülhet a vérbe. Inkább szerezzünk be a gyógyszertárból egy egyszerű kullancscsipeszt. A kullancsot a bőrhöz legközelebb fogjuk meg. Húzzuk felfelé óvatosan, de határozott mozdulattal, úgy, hogy a bőr is szépen felemelkedjen. Ekkor a kullancs a húzás hatására elengedi a bőrt. Ha így is makacsul kapaszkodik, akkor se tekergessük, és semmiképp ne nyomjuk meg a testét! Elengedés nélkül finoman húzzuk tovább – tanácsolta a szakember. Attól sem kell tartani, ha a „feje”, vagyis a csápjai bent maradnak. Abban már nincs semmi ártalmas anyag. Aki vérrel teli szürkéskék, bogyószerű kullancsot talál magán, ne nyomja szét, ne dobja el! Vigye el egy gyógyszertárba, ahol azt egy kis tartályba helyezve vizsgálatra küldik, hogy fertőzött volt-e borreliával vagy sem.

De ha véletlenül mégis megcsípnek akkor sem kell azonnal a legrosszabbra gondolni. A Lyme-kór gyógyítható, az agyvelőgyulladás pedig nagyon ritka. Az országban évente 3-4 eset fordul elő, azok sem végződnek halállal.

– A kullancscsípés nem okoz klinikai tüneteket, vagyis nem jár fájdalommal, mint mondjuk a szúnyog-, vagy darázscsípés. De szerencsére az esetek többségében észre sem veszik, hogy egyáltalán megcsípte őket a kullancs. Viszont akár 30 nappal később is jelentkezhetnek a tünetek – mondta a bőrgyógyász.

– Ha a bőrön olyan rovarcsípés okozta vörös folt van, amelynek átmérője egy hét alatt sem múlik el és eléri vagy meghaladja az 5 centimétert, vagy amelynek a szélein egy halványabb, de lassan táguló kerek, vagy ovális 3-30 centiméter átmérőjű gyulladásos gyűrű indul növekedésnek, azzal orvoshoz kell fordulni. Azonban ekkor sincs ok pánikra. Hatásos, széles spektrumú antibiotikumot írnak fel rá, amit három hétig kell szedni. A kismamáknál viszont a terhesség első három hónapjában akár vetélést is okozhat a kullancscsípés – óvott a szakember, aki szerint a gyógyulás kulcsa, hogy időben menjünk orvoshoz.

– Antibiotikumos kezelés nélkül krónikus tünetek is felléphetnek. Élénkpiros duzzanat, arcidegbénulás, idegrendszeri elváltozás, azonban kezeléssel ezek is többségében jól gyógyíthatóak. Ezeknek az eseteknek a tíz százaléka azonban maradandó betegséget okozhat – figyelmeztetett a főorvos.

Aki szeretne még többet megtudni a témáról, ITT elolvashatja a szakorvos további tanácsait.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában