Jegyzet

2025.03.08. 06:30

Mr. Liverpool szerint ez volt focitörténelem legnagyobb rablása

Szoboszlaiék hihetetlen győzelme ismét bizonyította az örök szabályt, miszerint a meccset gólra játsszák.

Mr. Liverpool szerint ez volt focitörténelem legnagyobb rablása

Szoboszlai Dominik, a Liverpool és Nuno Mendes, a PSG játékosa (j) a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének első, Paris Saint-Germain–Liverpool mérkőzésén a párizsi Parc des Princes Stadionban 2025. március 5-én

Forrás: MTI/AP

Fotó: Aurelien Morissard

A futball történetének a legnagyobb rablása – így jellemezte a héten Jamie Carragher a Liverpool győzelmét a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében. Őt nemigen lehet azzal vádolni, hogy a Liverpool ellen szurkolna, esetleg rosszindulatú lenne vele szemben, hiszen soha nem játszott másik klubban, ott nevelkedett, felnőttként pedig több mint ötszázszor lépett pályára a mezében, az egyik beceneve pedig Mr. Liverpool. Amúgy pedig a mondatát úgy értette, hogy a Paris Saint-Germain lefutballozta a Liverpoolt szerdán este, a játék minden elemében jobb volt, az angol csapat viszont az egyetlen kaput találó lövésével mégis nyerni tudott.

SZOBOSZLAI Dominik; SLOT, Arne, Liverpool
Arne Slot, a Liverpool vezetőedzője (j) és Szoboszlai Dominik, a Liverpool játékosa a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének Paris Saint-Germain–Liverpool első mérkőzésén Párizsban 2025. március 5-én
Fotó: Mohamed Badra / Forrás: MTI/EPA

Ez tulajdonképpen igaz is, de kicsit vitatkoznék ezzel a játék minden elemében megállapítással két történetet is felidézve. Az egyik 2009-ben történt, amikor a Debrecen először jutott be a Bajnokok Ligája csoportkörébe, és ehhez a Levszki Szófia elleni párharcot kellett megnyernie.

Már a bolgár fővárosban is összejött a győzelem, majd Budapesten 2–0-ra hozta a meccset a Loki. Egy bolgár újságíró rendkívül nehezen viselte a kudarcot, perceken át mutogatta kétségbeesetten a meccs statisztikáit azt hajtogatva, hogy égbekiáltó igazságtalanság történt, mert az ő honfitársai jelentősen többet birtokolták a labdát, többször találták el a kaput, több szögletet harcoltak ki, több pontos passzt tudnak felmutatni.

A másik történet két évvel későbbi. A magyar válogatott Európa-bajnoki selejtezőn fogadta a hollandokat, és bizony meglehetősen alárendelt szerepet játszva kikapott 4–0-ra. Ennyivel jobbak is voltak, el kellett ismerni, és a magyar játékosok érthető módon roppant letörten kászálódtak fel a buszra.

Böngészve a meccs statisztikáit feltűnt, hogy egyikük több mint tizenkét kilométert futott, ami kimagaslott a mezőnyből. Amikor gratuláltam neki hozzá, dühösen horkant fel: – Jó, de csak négyszer értem labdához! Azért futottam ennyit, mert folyamatosan üldöztem a labdát.

Senki ne várjon most korszakos következtetést, aligha újdonság az, hogy a futballban – és a csapatsportok zömében – minden statisztika felejtős, kivéve egyet: a gólok számát. Márpedig a gólszerzés képessége a játék fontos eleme, és egy csapat lehet bármilyen jó és kiemelkedő a többiben, ha ebben gyenge, akkor a többivel nem megy semmire sem.

Szóval szerintem szerdán este nem történt rablás, ha mégis, akkor a PSG saját magát fosztotta nem ki, hanem meg a győzelemtől. Azt pedig, hogy a Liverpool sikere igazságos-e, felesleges feszegetni – senki sem ígérte, hogy az élet, és benne a futball mindig igazságos lesz.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!