2014.07.16. 07:09
Csernoviczki Éva: „Fejben lettem erősebb”
Áprilisban megnyerte az Európa-bajnokságot, júniusban a Budapest Grand Prix-t. Minden esélye megvan rá, hogy az augusztusi, oroszországi világbajnokságon is jól szerepeljen, de az Ippon Judo SE Tatabánya olimpiai bronzérmes versenyzője egyelőre nem szívesen bocsátkozik jóslatokba. Ami biztos: keményen készül az idei év legfontosabb megmérettetésére.
– Szerintem arról lehet szó, hogy az évek során sokkal rutinosabbá váltam. Elértem mára egy szintet, amit minden versenyen stabilan tudok hozni, és ez nagyon sokat számít. Egyébként nem kezdődött túl jól ez az év: az áprilisi Európa-bajnokság előtt csak Párizsban léptem szőnyegre, ott is csak egy vesztes meccsem volt. Utána jött az Eb, ahol új, az én küzdőstílusomnak kedvező szabályokat vezettek be, és ahol már sikerült taktikusan versenyeznem – ahogy a legutóbbi Grand Prix-n is. Szóval, a kérdésre válaszolva, azt hiszem, „fejben” lettem erősebb az utóbbi időben.
– Említette a változó szabályokat. Mi az az új elem a rendszerben, ami az ön malmára hajtja a vizet?
– Számomra az jelenti a legnagyobb előnyt, hogy mostantól egyáltalán nem szabad lábra fogni. Eddig is csak kombinációknál engedélyezték a lábra nyúlást, most viszont már úgy sem. Mivel a lábtechnikák terén mindig erős voltam, mostantól még jobban kihasználhatom ezt az előnyömet, hiszen az ellenfeleim nehezebben védekezhetnek ellene. Jó lábmunkával nagyon össze lehet zavarni az ellenfél dzsúdóját. Fizikálisan is erősnek számítok a súlycsoportomban, talán csak a világranglistát vezető mongol lány van nálam jobb kondiban. De igazából ő is azért, mert 57-58 kilóról fogy le 48-ra minden verseny előtt. A mongolok nagy „fogyasztók”, ők ezt valamiért jobban bírják, mint mások. Új szabály az is, hogy most már csak négy perc a hossza a mérkőzéseknek, ezért nagyobb a meccsek fordulatszáma. Ennek is örülök, mert aki erős, az jobban végig tudja nyomni ezt a négy percet, és jobban el tudja fárasztani a riválisait.
– Nyakunkon az augusztusi, cseljabinszki világbajnokság. A jó sorozatot folytatva itt is győzelemre készül?
– Jó kérdés, tavaly is nyerni készültem, aztán nem úgy sikerült a világbajnokság, ahogy terveztem. Remélem, hogy jó formában leszek, de nem merem elkiabálni, mert ebben az évben eddig mindig közbejött valamilyen betegség vagy sérülés – szerencsére ez a teljesítményemen nem látszódott. Idén inkább nem mondom ki, hogy mit szeretnék, bármi lehetséges. Persze képes vagyok rá, hogy érmes legyek, de a tavalyi vébé óta óvatosabb vagyok. A jó eredményhez szerencse is kell, jó sorsolás, és persze megfelelő bíráskodás.
– De nyilván ezek mellett a versenyző felkészültsége sem mellékes...
– A legnehezebb mindig az, hogy a koncentrációt egész nap sikerüljön fenntartani. Minden mérkőzés minden másodpercére figyelni kell, és ezt a képességet csak folyamatos versenyzéssel lehet fejleszteni. Olyan kicsi a differencia az élmezőny dzsúdósai között, hogy csak az dönt, hogy az adott napon ki mennyire képes ezt a koncentrált állapotot elérni. Egyébként erre az évre szinte a teljes mezőny kicserélődött, egyre több a húsz év körüli fiatal, ami szintén kedvez nekem, mert nagyon meglátszik köztünk a rutinbeli különbség.
– Bár még csak huszonhét éves, súlycsoportjában máris a „nagy öregek” közé tartozik. Meddig tervezi az aktív versenyzést?
– Azt beszéltük Ungvári Mikivel, hogy ha a 2016-os riói olimpia utáni évben tényleg mi rendezhetjük a világbajnokságot Budapesten, akkor az lesz az utolsó versenyünk. Utána szeretnék a családalapítással foglalkozni, és persze szeretnék egy jó munkahelyet, lehetőleg olyat, ami a sporthoz kapcsolódik. Szívesen tanítanék például kisgyerekeket, mert ők nagyon édesek. Olyan nagyon egyébként még nem gondolkoztam a jövőn, mert szerintem ha valaki már most ezen töpreng, akkor már érzi a pályafutása végét. Én pedig azt érzem, hogy most vagyok a legjobb versenyzői korban.
Salánki Evelin harmadik lett a junior Európa-kupán
Csernoviczki Éva mellett az Ippon SE utánpótláskorú versenyzői is szállítják a nemzetközi érmeket az egyesületnek: legutóbb Salánki Evelin hozott haza egy bronzérmet a hétvégén Pakson rendezett junior Európa-kupáról. A tizenkilenc éves cselgáncsozó először próbálta ki magát a 78 kilósok mezőnyében, eddig a 70 kilós kategóriában indult – mint az eredmény mutatja, meglehetősen jól sikerült a súlycsoportváltás. Evelin első két meccsét ipponnal nyerte olasz és horvát riválisa ellen, az elődöntőben azonban alulmaradt az ukrán indulóval szemben. A bronzmeccset viszont simán hozta az Ippon SE junior versenyzője: alig egy perc után sikerült egy ipponértékű akciót bemutatnia német ellenfelén, amivel megszerezte a harmadik helyet a rangos nemzetközi tornán.