hirdetés

2021.05.17. 10:03

Néhány kevésbé ismert tipp az önéletrajzkészítésnél

Az önéletrajz elkészítése kezdetben könnyű feladatnak tűnik, de számos kritikus dolgot figyelembe kell venni, mielőtt egy nyerő önéletrajzot készítesz.

(X)

A Cvmaker szakértői, a oldal ahonnan önéletrajz sablonokat tölthetsz le, az alábbiakban felsoroltak néhányat ezek közül.

Vegyük először a legfontosabbat: Ez a pont mind az önéletrajz általános sorrendjére, mind az egyes részekre érvényes. Legtöbbször a korábbi munkatapasztalatod lesz az önéletrajz legfontosabb része, ezért azt tedd az elejére. Amikor leírod tapasztalataidat vagy készségeidet, a legfontosabbakat sorold fel először.

Figyelj a tipográfiára: Először is győződj meg arról, hogy a betűtípusok elég nagyok. A legkisebb, amit érdemes használni, az 11 pont, de a 12 pont valószínűleg jobb. Ne használj mindenhol nagybetűket, ne feledd, hogy a célod az üzenet minél gyorsabb és egyértelműbb közlése. Az Arial és a Times jó választás.

Ne tartalmazzon „na ne” információkat: Sokan szeretik az olyan kijelentéseket, mint „Elérhető interjúra” vagy „Referenciák kérésre rendelkezésre állnak”. Ha önéletrajzot küldesz egy vállalatnak, akkor magától értetődőnek kell lennie, hogy rendelkezésre állsz egy interjúra, és hogy kérésre referenciákat adsz. Csak kerüld az olyan elemeket, amelyek miatt a munkáltató azt gondolná, hogy „na ne!”

Magyarázd el a képességeid előnyeit: Ha pusztán azt állítod, hogy tudsz valamit, az nem fogja felkelteni a munkáltató figyelmét. Ha sikerül elmagyarázni, hogy ez hogyan válik hasznára a vállalatnak, és kézzelfogható eredményekhez kötni, akkor nagyban javítod az esélyeidet.

Kerüld a negativitást: Az önéletrajz ne tartalmazzon olyan információkat, amelyek negatívan hangozhatnak a munkáltató szemében. Ez mind az önéletrajzára, mind az interjúkra érvényes. Nem kell például olyan dolgokat feltüntetni, amelyeket utáltál az előző céggel kapcsolatban.

A felelősség helyett inkább az elért eredményeket tüntessük fel: Az olyan önéletrajzok, amelyek a „többek között a felelősségem volt a...” hosszú listáját tartalmazzák, egyszerűen unalmasak, és nem hatékonyak abban, hogy eladd magad. A felelősségek felsorolása helyett ezért inkább írd le a szakmai eredményeidet.

Nincs kép: Persze, tudjuk, hogy jól nézel ki, de hacsak nem olyan állásra pályázol, ahol a fizikai tulajdonságok nagyon fontosak (pl. modellkedés, színészet stb.), és hacsak a munkáltató kifejezetten nem kéri, kerüld a fényképed csatolását az önéletrajzhoz.

Használj számokat: Ha leírod korábbi szakmai eredményeidet, akkor jó ötlet lenne, ha minél érzékelhetőbbé tennéd azokat. A számok itt a barátaid. Ne csak azt említsd, hogy növelted az osztály éves bevételét, hanem mondd azt, hogy pl. 1000 000 forinttal, 78%-kal, és így tovább.

Minden munkáltatónak egy önéletrajz: Az egyik leggyakoribb hiba, amit az emberek elkövetnek, hogy elkészítenek egy szabványos önéletrajzot, és azt elküldik az összes álláshirdetésre, amit találnak. Persze ezzel időt takarít meg, de nagymértékben csökkenti az esélyét annak, hogy elnyerjen egy interjút (így a valóságban akár időpocsékolást is jelenthet). Szerkeszd az önéletrajzot az egyes munkáltatókra. Ugyanez vonatkozik a kísérőlevelekre is.

Határozd meg a munkáltató problémáit: Jó kiindulópont ahhoz, hogy önéletrajzot egy adott munkáltatóra szabj, ha azonosítod, hogy milyen lehetséges problémái lehetnek az adott munkáltatónak. Próbáld megérteni a vállalat piacát, amelyre pályázol, és nézd meg, hogy milyen nehézségekkel küzdhetnek.

Címkék#hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában