2019.04.07. 13:00
Bogáth István: szebb falut szeretnénk
Kömlőd jövője biztató képet mutat: a település vezetése körülbelül tízszer annyi pályázati támogatással élt az előző önkormányzati ciklusban, mint korábban. Bogáth István polgármester egy élhetőbb falu kialakításán dolgozik.
Forrás: 24 Óra
Fotó: Dallos István
Bogáth István polgármester büszkén számolt be lapunknak az elmúlt években véghezvitt fejlesztésekről. A települést érintő beruházások javarészt pályázati támogatásból valósultak meg, de kiegészítésként önkormányzati forrásra is nagy szükség volt. Számszerűsítve, körülbelül tízszer annyi pályázati lehetőséggel éltek, mint az előző ciklusban. Összesen négyszázmillió forint támogatás jutott Kömlődnek az utóbbi négy évben és 20 milliót tudtak kigazdálkodni – köszönhetően a település érdekeit szem előtt tartó racionális gondolkodásnak és az erőforrások átcsoportosításának.
A főbíró háza volt...
Bogáth István elsőként említette a közelmúltban elkészült, bruttó 10 millió forintos beruházást, a védőnői szolgálat épületének külső-belső felújítását. – A faluképet meghatározó egészségház mellett található a védőnői szolgálat, két épület egy udvarban. Ha így nézzük, még nagyobb szükség volt az átalakításra – nyilatkozott a településvezető. Folytatta: a koros építmény egykoron a főbíró háza volt, a felújításig védőnői szolgálat működött ott, most pedig a nyugdíjas klub és a polgárőrség talál majd „otthonra”. A védőnő pedig már jó ideje az egészségházba költözött.
Több projekt elindulása várható még az idén. Egyebek mellett tervben szerepel a régi könyvtár kultúrintézménnyé alakítása, valamint az óvoda 1948-ban épült intézményi felújítása. Bogáth István önkormányzati szinten (is) hosszú távon gondolkodik és a továbbiakban ugyanúgy igyekszik kihasználni a lehetőségeket illetve élni a Magyar Falu Program által kínált támogatással.
Tartaléklista után nyertek
– Megpróbáljuk felújítani a Határ utcát. Úgy tűnik, hogy a 740 méteres szakaszhoz nem elegendő a jelenlegi pályázati támogatások maximuma, így több lépcsőben próbálkozunk. Minden létező erőnket útfejlesztésre fordítjuk és tovább keressük a lehetőségét annak, hogy ez a 40-50 milliós igénylésünk értő fülekre találjon – mondta Bogáth István. Mint ismeretes, korábban már többször is zúzott kő réteggel boríttatták le a Határ utcát, a földúton keletkezett kátyúk megszüntetése miatt. Ez az állapot azonban nem tarthat örökké.
A település első embere a már véghezvitt és aktuális sikerekről is beszélt: korábban az útfelújításra kiírt pályázatot az első körben tartaléklistára helyezték, azonban október végén egy újabb körös elbírálás után nyertesnek hirdették ki.
– A pályázati forrás a felújításhoz 14 millió 926 ezer 409 forint, amelyhez az önkormányzat 2 millió 634 ezer 072 forint saját erőt tett hozzá és ennek köszönhetően megújulhat a Béke utca teljes hosszában, a Pázmándy utca teljes hosszában, valamint a Petőfi utca elmaradt szakasza – összegezte a polgármester.
A felújításból persze nemcsak az érintett utcák lakói profitálhatnak, hanem természetesen az egész falu is. A látványos beruházások minden bizonnyal a komfortérzet növekedését és a kömlődi telekárak emelkedését is magukba foglalják.
Vonzó településsé vált Kömlőd
Egyre többen választanak otthont Kömlődön. Jelen állás szerint körülbelül 60-ra nőtt azok száma, akik az elmúlt évben ide költöztek. Éppen a növekvő létszám miatt vált sürgőssé Bogáth István településvezető számára a Gézengúz Napköziotthonos Óvoda korszerűsítése. Úgy tudjuk, a gyermekek száma is szépen gyarapodott, most már negyvenketten vannak, ezzel szemben az óvoda ötven gyermek ellátására kapott működési engedélyt.
Most két óvodai csoport működik a Pálóczi utcai intézményben. Az óvoda 1950-ben épült és úgy tudjuk, az évek során folyamatosan emelkedett a gyermeklétszám, ami szükségessé tette a második csoport beindítását. 1985-től két, részben osztott csoporttal dolgoznak, majd 1993 szeptembere óta vegyes csoportok működnek.
Segít a megye
Kicsik és nagyok örömére hamarosan megújul a Gézengúz Napközi Otthonos Óvoda Kömlődön! A Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP) nyertes uniós pályázatnak köszönhetően 105 millió forint támogatást nyert el a település az épület fejlesztésére és bővítésére. A földszinti bővítményben és a tetőtérben új helyiségek segítik majd a színvonalas ellátást, ezen kívül egy játszóudvart is kialakítanak a legkisebbeknek. A közbeszerzés kiírása megtörtént. A beruházás nem valósulhatna meg a megyei önkormányzat, mint területi szereplő pozitív támogatói döntése és sikeres koordinációja nélkül.
(hirdetés)