Reggeli interjú

2025.05.23. 07:20

Orbán Viktor: a kormány nem fogja hagyni, hogy a magyarokkal fizettessék meg a háború árát (videó)

A magyar miniszterelnök ismét a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! műsorának vendége volt. Orbán Viktor a rádióinterjúban többek között az orosz gázimport elleni brüsszeli szankcióról, Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, valamint az átláthatósági törvényről is beszélt. Az ukrán EU-s csatlakozásra kitérve a miniszterelnök hangsúlyozta: a kormány nem engedi, hogy a magyarok fizessék meg a háború árát.

Orbán Viktor: a kormány nem fogja hagyni, hogy a magyarokkal fizettessék meg a háború árát (videó)

Orbán Viktor

Forrás: MTI

Fotó: Benko Vivien Cher

„Normális esetben egy miniszterelnöknek olyan politikát kellene csinálni, amely minél olcsóbban teszi lehetővé a hozzáférést az energiához” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió reggeli műsorában. A kormányfő szerint az európai vezetők többsége, így a csehek és a németek is ennek az ellenkezőjét teszik, annak érdekében, hogy ártsanak Oroszországnak. Nekik ez fontosabb, mint hogy segítsék az európai családokat – írja tudósításában a Magyar Nemzet.

Orbán Viktor, rádióinterjú, Ukrajna, energiabiztonság
Orbán Viktor az interjúban rámutatott arra, hogy a legújabb uniós terv veszélyezteti a rezsicsökkentést
Fotó: Benko Vivien Cher / Forrás: MTI

„Csupa olyan lépést támogatnak, amivel a háztartások és vállalkozások számára az energia drágább lesz” – fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette: „Ha megengednénk a szankciók kiterjesztését, az bajt okozna.”

A kormányfő szerint az ukránok olyat követelnek, ami tönkreteszi az európai családokat. Az európai terv ugyanis az, hogy senki se vehessen gázt és olajat Oroszországtól.

A miniszterelnök emlékeztetett: korábban Ukrajna garantálta a gáz- és olajszállítást, amit nemrég lezártak. Ha nem épített volna ki vezetékrendszert a magyar kormány, akkor Magyarországra nem jutna gáz és olaj, vagy csak csillagászati összegért – mutatott rá Orbán Viktor.

Magyarországnak minden évben 800 milliárd forinttal többet kellene fizetni – összegezte az uniós tervet a kormányfő.

De miért a magyarokkal fizettetik meg ennek az árát?

– tette fel a kérdést a miniszterelnök. Szerinte a tét az, hogy mi lesz a magyar lakások áram- és fűtésszámlájával. Utóbbi a négyszeresére, míg előbbi a duplájára nőne a kormányfő szerint.

Ha a brüsszeliek vállalnák a politikájuk következményeit, kifizetnék az árát, akkor lehetne tárgyalni, de a kormány nem fogja hagyni, hogy a magyarokkal fizettessék meg a háború árát – szögezte le Orbán Viktor.

Felidézte: még a háború előtt felismerték, hogy kell vezeték az ukránon kívül, mert baj lehet. Ezért megépítették a szlovák–magyar vezetéket. A másik döntés az volt, hogy délre is megépítettek a vezetéket, Szerbia–Bulgária–Törökország vonalán. Amióta kitört a háború, kiderült, hogy a szlovákok nem jutnának gázhoz, ha nem építik meg a szlovák–magyar vezetéket. A déli vezeték megépítéséhez meg kellett nyerni a törököket. Ők elég bátrak ahhoz, hogy bármit mondanak nekik Nyugatról, nem állítják le a gázszállítást – ismertette a kormányfő.

Magyarországnak nincs saját energiaforrása, ezért vagyunk kiszolgáltatva

– emlékeztetett a miniszterelnök. Ezért javasolták a szakértők, hogy a Mol és az MVM vásároljanak gázmezőket. Az azeriek beengedték őket néhány gázmezőbe, így most tulajdonosok lettek. Ez nem Magyarországon van, de közvetetten segíti a magyarok energiaellátását.

Most Brüsszelben nemcsak okosnak kell lenni, hanem erősnek is, hogy megakadályozzuk a döntést, amely tiltaná az orosz gáz használatát

– jelentette ki Orbán Viktor.

Ne engedjük, hogy mások döntsenek felettünk

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a nyugat-európai vezetők a fejükbe vették, hogy olyan megegyezést kötnek Ukrajnával, hogy a jövőben egymilliós hadsereget tart fegyverben, és ennek működtetését az európaiak fizetik.

„Ahelyett, hogy a saját hadseregeinket erősítenénk, zsoldot fogunk fizetni, hogy fenntartsunk egy ukrán hadsereget” – jegyezte meg a kormányfő. Biztonsági kockázatnak nevezte, hogy Ukrajnában instabil a politikai helyzet, és világossá tette, hogy nem értenek egyet az uniós elképzelésekkel.

Az ukrán uniós tagság kapcsán Orbán Viktor elmondta, hogy annak a közép-európai országok innák meg a levét. Erről van egy vita itthon, ezért indult a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás. Jelezte, hogy 

a Tisza Párt már tartott egy pártszavazást, amiből kiderült, hogy a Tisza szimpatizánsai támogatják az ukrán uniós tagságot. 

Megemlítette, hogy a Voks 2025 szavazáson már több mint egymillióan leadták a szavazatukat.

Bízik benne, hogy a Voks 2025 megerősíti a kormány elutasító álláspontját Ukrajna gyorsított felvételével kapcsolatban, és mindenkit arra biztat, hogy hallassa a véleményét.

Ne engedjük, hogy mások döntsenek a fejünk felett!

– tette hozzá.

Az ukrán dezinformációs kampányra válasz az átláthatósági törvény

A miniszterelnök elmondta: azt tapasztalták, hogy az ukrán aktivitás nagyon megnőtt Magyarországon. Nekik van egy dezinformációs kampányuk, erre válaszul be is adták azt a törvénytervezetet a magyar Országgyűléshez, hogy ne lehessen ma ukránbarát propagandát terjeszteni. Arra nem számított, hogy

az ukránbarát ellenzéki pártokkal ilyen mély kapcsolatot ápol az ukrán titkosszolgálat.

Ezt a Tisza Párt nem is cáfolja, ugyanis a magyar hatóságok által azonosított emberek szerveznek nekik találkozókat – hívta fel a figyelmet Orbán Viktor. Szerinte mindez azért van, mert el akarják érni, hogy a magyar emberek a saját érdekeik ellen döntsenek.

A miniszterelnök az átláthatósági törvényről azt gondolta, hogy teljes egyetértés lesz róla Magyarországon. Feltételezte, hogy az érintett civil, álcivil szervezetek is azt gondolják, hogy aki politikával foglalkozik Magyarországon, ne fogadhasson el külföldi támogatást, mert a magyar emberek nem tudják, hogy a szerző a saját véleményét fogalmazza meg, vagy másét, mert külföldi zsoldban áll. Orbán Viktor szerint ennek átláthatósága evidens érdek.

A családokat támogatja a jövő évi költségvetés

Orbán Viktor a jövő évi költségvetésről azt mondta: a büdzsé alapját az adja, hogy 2026-ban háború lesz vagy béke. Úgy gondolják, hogy jövőre képesek lesznek rá, hogy megakadályozzák, hogy a magyarok pénze Ukrajnába kerüljön.

Nem tudjuk, hogy béke lesz-e, de abban hiszünk, hogy tűzszünet és csökkenő háborús feszültség lesz

– jelentette ki a miniszterelnök.

Húszmilliárd eurónyi forrást veszített Magyarország a háború miatt – mutatott rá a kormányfő. Szerinte nem arról kell beszélni, hogy milyen nehézségek vannak, inkább arra kell összpontosítani, hogy legyenek saját célok, és azok jelenjenek meg a költségvetésben.

Azt a célt tűztük ki, hogy a családokat fogja támogatni a költségvetés, elsősorban az édesanyákat

– szögezte le a miniszterelnök. Emlékeztetett: a költségvetés garantálja, hogy 2025 októberétől a háromgyermekes anyák szja-mentesek lesznek, 2026 januárjától a kétgyermekes, negyven évnél fiatalabb anyák lesznek adómentesek. Majd 2027-től az ötven év alattiak, később pedig az összes anya adómentes lesz.

Orbán Viktor szót ejtett arról is, hogy elegendő mennyiségű beruházásnak kell lennie, és ebből növekedésre lehet számítani. Ezért indították el a 150 gyár programot. Jelezte, hogy egyszerre kellenek nagy- és kisberuházások is.

„A technológia fejlesztése miatt szükségesek a nagyberuházások” – mondta a miniszterelnök. Megemlítette a BYD befektetését, felhívta a figyelmet, hogy elektromobilitásban a kínaiak a legjobbak, és nemcsak termelést, hanem fejlesztést is hoznak. Komoly sikernek nevezte, hogy kétezer fejlesztőmérnök áll munkába, hogy kínai autót fejlesszenek Magyarországon.

A Magyar Nemzet tudósítása ITT olvasható.

Az interjú az alábbi videóban tekinthető meg, hallgatható vissza:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában