Diplomácia

2024.11.05. 05:48

Orbán Viktor: Magyarország nagyra becsüli Kirgizisztán erőfeszítéseit a globális biztonság érdekében

Magyarország nagyra becsüli Kirgizisztán globális biztonság érdekében tett erőfeszítéseit és azért dolgozik, hogy az országnak ne csak hazánkkal, hanem az Európai Unióval is minél szélesebb körű együttműködése valósulhasson meg – erről Orbán Viktor magyar miniszterelnök beszélt sajtónyilatkozatában kedden Biskekben, írja az MTI.

MW

Orbán Viktor Kirgizisztánban

Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda

Fotó: Benko Vivien Cher

A kormányfő a kirgiz elnökkel történő találkozóján úgy fogalmazott: a sors kezét látja abban, hogy hat évvel ezelőtt éppen Kirgizisztánban vették fel Magyarországot a Türk Tanácsba. Azóta tagja Magyarország politikailag is ennek a közösségnek.

ZSAPAROV, Szadir; ORBÁN Viktor
Szadir Dzsaparov kirgiz elnök (b) fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt Biskekben 2024. november 5-én
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher / Forrás: MTI

Hozzátette: Magyarország európai uniós tagként jó szolgálatot tesz a kirgizeknek és Kirgizisztánnak is azzal, hogy az európai politika fórumain mindenhol fellép az érdekében. Azért dolgoznak, hogy Kirgizisztánnak ne csak Magyarországgal, hanem az egész Európai Unióval minél mélyebb és szélesebb együttműködése valósulhasson meg – jelezte.

Orbán Viktor azt mondta, nagyra becsülik a térség és azon belül is Kirgizisztán erőfeszítéseit a globális biztonság érdekében. Nagyra értékelik a terrorszervezetekkel szembeni következetes fellépésüket és sokra tartják a békepárti álláspontjukat, hiszen Magyarország egy olyan ország, amely ezer napja egy háborúban álló ország szomszédjában él – közölte.

Rámutatott: Ukrajna a szomszédunk és a háború ellentétes a magyarok érdekével, annak minél gyorsabb lezárásában vagyunk érdekeltek.

A magyar egy olyan nép, amely a békében jó, a háborúban kevésbé. Békében tudunk jól teljesíteni és örülünk, hogy Kirgizisztán is a béke oldalán áll, s így mindketten tagjai vagyunk a globális békepárti többségnek, és dolgozunk is meg imádkozunk is azért, hogy a béke minél hamarabb elérkezzen

– fogalmazott.

Felidézte, hogy négy évvel ezelőtt a kétoldalú kapcsolatokat a stratégiai partnerség szintjére emelték. Ennek eredménye, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalom nő, idén meg is duplázódik.

Ugyancsak felidézte, hogy a legutolsó tárgyaláson a kirgiz elnök megjelölte azt a két területet, amelyet az együttműködés középpontjába kívánt állítani: az egyik a vízi energia volt, a másik pedig a mezőgazdaság. Emlékeztetett, hogy korábban létrehoztak egy magyar–kirgiz befektetési alapot, annak forrásait egy vízierőmű építésére fogják felhasználni, és a mezőgazdaság területén is értek el eredményeket.

Magyar vállalatok, azon belül is mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalatok jelentek meg Kirgizisztánban, ahol az első vetőmagtermelési területeket ki is jelölték. „Ezt be is vetettünk, és úgy látom, hogy szép eredménnyel fogunk ott gazdálkodni” – mondta Orbán Viktor.

A miniszterelnök biztosította a kirgiz elnököt arról, hogy a küszöbön álló bakui COP29 csúcstalálkozón Magyarország támogatni fogja a kirgiz kezdeményezést, amely a hegyvidéki kultúrának és életformának a fenntartását és védelmét célozza.

Köszönetét fejezte ki a kétszáz kirgiz ösztöndíjas Magyarországra küldéséért. Azt mondta, örülnek annak, hogy nagy a túljelentkezés és még többen szeretnének jönni. „Mi készen állunk arra, hogy fogadjuk őket” – fogalmazott.

NAGY Márton; ZSAPAROV, Szadir; SZIJJÁRTÓ Péter; ORBÁN Viktor
Orbán Viktor miniszterelnök (j2) Szadir Dzsaparov kirgiz elnökkel tárgyal (b4) Biskekben 2024. november 5-én. A kormányfő mellett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j3) és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter (j)
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher / Forrás: MTI

Kiemelte, a kinti magyar barátságot leginkább azok a fiatalok viszik tovább majd, akik most egymás országában tanulnak, úgyhogy „mi ezt egy oktatási ügynek tekintjük, de egyben politikai beruházásként is tekintünk rá”.

Köszönetét fejezte ki azért is, hogy most már Kirgizisztánban is lehetséges magyar nyelven tanulni.

Közölte, 2025-ben Budapesten lesz az újabb informális Türk Tanács találkozó, amelyre várják a kirgiz elnököt is.

Orbán Viktor kiemelte, hogy a magyarok az egyetlen olyan keleti nép, amely miközben nyugatra vándorolt, sikerült megmaradnia, és saját államot létrehoznia. 1100 év hosszú idő, de a magyarokból nem veszett ki „az eredet tudata”. Mindig is baráti és testvéri érzelmekkel viszonyultunk a türk népekhez, köztük a kirgizekhez is – mondta.

Orbán Viktor miniszterelnök kedden érkezett hivatalos látogatásra Kirgizisztánba. A látogatás keretében magas szintű megbeszéléseket terveznek, amelyek során a felek Kirgizisztán és Magyarország stratégiai partnerségének számos kérdéséről tárgyalnak. Több olyan dokumentum aláírását is tervezik, amelyek a kétoldalú együttműködés további fejlesztését és erősítését célozzák – közölte korábban Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. Hozzátette: Orbán Viktor Biskekben részt vesz a Türk Államok Szervezete Államfői Tanácsának szerdán tartandó ülésén is.

Korábban írtuk:

A kormányfő megérkezett Biskekbe. Orbán Viktor a kétoldalú tárgyalásokon kívül részt vesz a Türk Államok Szervezetének csúcstalálkozóján is – értesült a Magyar Nemzet.

Orbán Viktor kirgizisztáni látogatása során magas szintű megbeszéléseket terveznek, a felek a kirgiz–magyar stratégiai partnerség számos kérdését megvitatják. A találkozót követően a tervek szerint több, a kétoldalú együttműködés további fejlesztését és erősítését célzó dokumentumot írnak alá. Emellett a magyar miniszterelnök részt vesz a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) november 6-án tartandó ülésén is 

erősítette meg a lapnak Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

 

Magyarország pragmatikus, többvektorú külpolitikát folytat, amelynek célja, hogy a gazdasági racionalitás mentén kölcsönösen kedvező kapcsolatokat építsen partnereivel. A TÁSZ tagországai egyre nagyobb súllyal rendelkeznek a világgazdaságban és a geopolitikai folyamatokban 

– mondta el a Magyar Nemzetnek a miniszterelnök útja kapcsán Seremet Sándor. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója kiemelte, hogy a TÁSZ-tagállamokon egyre nagyobb volumenben halad át a kelet–nyugat irányú áruszállítás, és Azerbajdzsán, Kazahsztán, Üzbegisztán és Türkmenisztán rendkívül nagy szénhidrogénkészletekkel rendelkeznek, amelyek jelentősen hozzá tudnak járulni Magyarország, de Európa energiabiztonságához is. Emlékeztetett,

Közép-Ázsián halad át a középső folyosó, amely egyre nagyobb jelentőséggel bír, hiszen mind a korábban használt észak-eurázsiai folyosóról, mind a tengeri útvonalakról is egyre több szállítmány szivárog át a Middle Corridorra.

– Mindez nagymértékben növeli az országok fontosságát a kelet–nyugat irányú gazdasági konnektivitásban. A közép-ázsiai országok egyik fő gazdasági célja, hogy a nyersanyagok helyett fokozatosan az azokból helyben előállított magas hozzáadott értékű termékeket exportáljanak. Ez jó lehetőség a magyar befektetők számára is – emelte ki Seremet Sándor.

Magyarország, lévén, hogy megfelelő kredibilitással rendelkezik a szervezet tagállamai körében, fontos szerepet játszhat a régióval való együttműködés mélyítésében, utóbbira pedig egyre több törekvést látunk az EU tagállamai részéről 

– tette hozzá.

A cikk folytatása ITT olvasható.

A szintén Kirgizisztánban tárgyaló Szijjártó Péter is Biskekből posztolt.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában