2023.04.18. 07:21
Fokozták az orosz erők a Bahmut elleni tüzérségi támadásokat
Már 419. napja tart a háború. Hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner és az Origo híreiből válogatunk.
Ukrán katonák lövészárokban Bahmut közelében 2023. április 8-án
Forrás: AFP
Fotó: Genya Savilov
Kijevbe hívták látogatásra a brazil elnököt
A kijevi vezetés ukrajnai látogatásra hívta meg Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnököt, hogy saját szemével győződjön meg az Oroszország által indított háború következményeiről, miközben az ukrán külügyminisztérium szóvivője bírálta őt a békekezdeményezése miatt, mert Kijev szerint abban téves alapvetések szerepelnek.
Oleh Nyikolenko, az ukrán külügyi tárca szóvivője a közösségi médiában erősítette meg a brazil elnöknek szóló meghívást. A bejegyzés szerint Lulának azért kellene Kijevbe látogatnia, hogy "megértse az orosz agresszió valódi okait és a globális biztonságra gyakorolt következményeit".
A meghívás bejelentése előtt egy nappal, hétfőn érkezett brazíliai látogatásra Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, és megállapította, hogy a dél-amerikai országnak Moszkváéhoz hasonló az álláspontja az egy éve tartó háborúról.
Nyikolenko közölte: Kijev érdeklődéssel figyeli Lula erőfeszítéseit a megoldásra, de nem fogadja el, hogy egyformán kezelje "az áldozatot és agresszort".
A szóvivő elutasította Lula azon nézetét is, hogy "a halálos agresszióval szemben védekező Ukrajnát támogató országok a háborúra buzdítanának". A brazil elnök a háború elhúzódásáért az Egyesült Államokat és az Európai Uniót tette felelőssé, mondván, hogy folyamatosan fegyvert szállítanak Ukrajnának.
Lula a háború mielőbbi befejezése érdekében a be nem avatkozás politikája és nyílt diplomácia mellett foglalt állást, és semleges országok bevonásával a két háborús fél között közvetítői szerepet ellátó "stáb" megalakítását szorgalmazta. A brazil elnök béketerve szerint Oroszországnak vissza kellene adnia a tavaly február óta általa elfoglalt területeket, cserébe pedig Kijev lemondhatna a 2014-ben Oroszországhoz csatolt Krímről.
A kelet-ukrajnai fronthoz látogatott Volodimir Zelenszkij
Az orosz erők ostromának középpontjában álló egyik kelet-ukrajnai kisvárosba, Avgyijivkába látogatott kedden Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, a frontvonal közelében az ukrán katonákat magasztalta és kitüntetéseket adott át – közölte az államfő hivatala.
A közlés szerint Zelenszkij meghallgatta a helyszíni főparancsnok jelentését, majd beszédet intézett a katonáihoz.
Megtiszteltetés számomra, hogy itt lehetek ma veletek, és megköszönhetem nektek a hazánk védelméért tett erőfeszítéseiteket
– mondta a beszédben.
Az elnök egy kórházba is ellátogatott, ahol sebesültekkel találkozott, és közülük is többet kitüntetett.
Az államfőt hivatalának vezetője, Andrij Jermak is elkísérte a frontra, aki azt hangoztatta: az ukrán katonák megakadályozták, hogy az orosz csapatok bekerítsék a várost.
Zelenszkij a közelmúltban több alkalommal is meglátogatta katonáit, ami elemzők szerint megerősíti azokat a várakozásokat, hogy az ukránok átfogó ellentámadásra készülnek.
A kelet-ukrajnai térségben, orosz ellenőrzés alatt álló területeken tett látogatást hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnök is, aki másodszor járt Ukrajnától elfoglalt területen az Oroszország indította háború tavaly februári kezdete óta.
Három háztömbnyi bahmuti előrenyomulásról számolt be az orosz katonai szóvivő
Három háztömböt foglaltak el Bahmut északi, központi és déli részén az orosz rohamosztagok – közölte Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a keddi hadijelentést ismertetve.
A beszámoló szerint a rohamosztagok – ezt az elnevezést a Wagner katonai magáncsoport fegyvereseire szokták használni – előrenyomulását a szárnyakon légideszantosok és a déli csapatcsoport alegységei biztosították, az orosz légierő és a tüzérség pedig csapást mért a Casziv Jar és Konsztantinivka felől ellentámadással próbálkozó ukrán erőkre.
A tábornok az ukrán fegyveres erőknek az elmúlt egy nap alatt elszenvedett emberveszteségét mintegy 460 főben adta meg, akik közül, mint mondta, több mint 290 katona a Donyeck körzetében vívott harcokban esett el. Konasenkov szerint az orosz hadsereg emellett megsemmisített két ukrán vezetésipontot, két üzemanyag- és két lőszerraktárt, egy harckocsit, két amerikai gyártmányú Paladin M109-es önjáró löveget és egy M777-es tarackot.
Vlagyimir Szaldo, a részben elcsatolt Herszon megye Moszkva által megbízott kormányzója a TASZSZ orosz hírügynökségnek azt mondta, hogy az ukrán hadsereg több ponton élőerőt és haditechnikát vont össze a Dnyeper jobb partján, és a folyón való átkelésre készülhet.
Az orosz ellenőrzés alá került területek több településéről jelentettek kedden a hatóságok ukrán tüzérségi támadást. Donyeckben, ahol a nap folyamán két robbanóanyaggal és srapnellel megtöltött drónt lőttek le, három civil életét vesztette belövésektől.
A Győzelem Önkéntesei nevű oroszországi mozgalom kedden közölte, hogy idén május 9-én, a győzelem napján elmarad a hagyományos Halhatatlan Ezred-menet, amelyen a leszármazottak a háborús veterán felmenők portréjával vonulnak fel. Jelena Cunajeva parlamenti képviselő, az Oroszország Halhatatlan Ezrede mozgalom törzsének társelnöke közölte, hogy Moszkvában idén nem is kértek engedélyt a felvonulásra, és hogy biztonsági okokból a megemlékezés alternatív formái mellett döntöttek.
A Halhatatlan Ezred-felvonulást először 1992-ben Tomszkban rendezték meg. Egy évvel később a megemlékezésnek ez a formája, hivatalos támogatással, az egész országban elterjedt.
Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról
Lengyelország és Ukrajna megállapodásra jutott az ukrán gabona tranzitjáról – jelentette be kedden Robert Telus lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, miután Varsó betiltotta az importot, válaszul a lengyel gazdák tiltakozásaira.
Sikerült olyan mechanizmusokat kidolgoznunk, amelyek alapján egyetlen tonna (ukrán) gabona sem fog Lengyelországban maradni. Az áruk át fognak haladni Lengyelországon
– mondta a lengyel tárcavezető ukrán tisztségviselőkkel folytatott megbeszélését követően Varsóban.
Julija Szviridenko, az ukrán miniszterelnök első helyettese a közös sajtótájékoztatón kijelentette: bízik abban, hogy az ukrán exportvállalatok tiszteletben fogják tartani a gabonatranzitra vonatkozó megállapodás rendelkezéseit.
Mint mondta, a kijevi vezetés megérti a lengyel és az ukrán termelők aggályait, és elkötelezett a kérdés megoldása mellett.
Szviridenko szóvá tette, hogy veszélybe került a fekete-tengeri gabonaexport, mivel Oroszország ismételten blokkolja a teherhajók ellenőrzését.
Rendkívül fontos számunkra a tranzit megnyitása, máskülönben Ukrajna elszigetelődik. Nem engedhetjük meg partnereinkkel együtt, hogy Oroszország kihasználhassa a helyzetet
– tette hozzá.
A G7 csoport kész az Oroszország elleni szankciók fokozására
A hét legfejlettebb ipari ország (G7) külügyminiszterei eltökéltek az Oroszország elleni szankciók fokozásában – derül ki a Japánban tartott találkozójuk után kiadott keddi közös nyilatkozatukból.
A háromnapos karuidzavai tanácskozáson Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és az Egyesült Államok vezető diplomatái követelték az orosz erők azonnali, feltétel nélküli kivonását az ukrán területekről.
Mint fogalmaztak, szembeszállnak azzal, hogy Moszkva elkerülje az ellene hozott szankciókat, és figyelmeztetik Oroszország háborús erőfeszítéseinek külső támogatóit. Iránt kifejezetten felszólították arra, hogy állítsa le az orosz hadsereg támogatását, egyebek között a kamikaze drónok eladását Moszkvának.
A külügyminiszterek "elfogadhatatlannak" tartják, hogy Oroszország azzal fenyegetőzik: atomfegyvert telepít Fehéroroszországba. Egyúttal felszólították a világ vezetői tisztségviselőit és a fiatalokat a második világháborúban atomtámadás áldozatául esett Hirosima és Nagaszaki meglátogatására, továbbá síkra szálltak az atomfegyvermentes világ - mint végső cél - létrehozása mellett.
A nyilatkozat szerint Tajvan békéje a globális biztonság "nélkülözhetetlen eleme". Aláírói elleneznek minden olyan egyoldalú lépést, amely a jelenlegi status quo "erővel vagy kényszerrel" történő megváltoztatására irányulna.
Ismételten felszólították Kínát arra, hogy "viselkedjen a nemzetközi közösség felelős tagjaként", és kifejezték készségüket arra, hogy együtt dolgozva, párbeszéd útján konstruktív és stabil kapcsolatokat építsenek. A Hetek Kína nukleáris képességével kapcsolatban nagyobb átláthatóságot szeretnének Pekingtől.
Peking azonnal reagált a G7-nyilatkozatra, a rá vonatkozó részeket az ország belügyeibe való beavatkozásnak és Kína rosszindulatú lejáratásának nevezte.
A külügyi szóvivő kérdésre válaszolva közölte: a dokumentum "tele van arroganciával, Kínával szembeni előítélettel", és az ügyben már erőteljes diplomáciai lépést tettek a vendéglátó tokiói kormánynál.
A G7 külügyminiszterei a szudáni válságban szemben álló feleket azonnali fegyverletételre és a párbeszéd megkezdésére szólították fel. Továbbá nyilatkozatukban elítélték az észak-koreai fegyverkísérleteket.
Megérkeztek a francia tankok Ukrajnába
A francia AMX-10-esek érkezését az ukrán védelmi miniszter jelentette be. „Mesterlövészpuska gyors kerekeken" – dicsérte a miniszter az új tankokat.
Svájc továbbra sem hajlandó Ukrajna katonai támogatására
Svájc továbbra sem hajlandó katonai támogatást nyújtani az orosz támadás ellen védekező Ukrajnának, közvetett módon sem - jelentette ki Alain Berset szövetségi elnök kedden Berlinben Olaf Scholz német kancellárral folytatott megbeszélése után.
A svájci elnök a német kormányfővel tartott tájékoztatóján a Gepard típusú német légvédelmi harcjárműhöz Svájcban gyártott lőszerek Ukrajnába juttatása körüli vitáról kérdésre válaszolva kijelentette, hogy hazája továbbra is tartja magát a semlegességhez, ami azt jelenti, hogy egyik félnek sem nyújt katonai támogatást.
Nem lehet elvárni egy országtól, hogy megszegje saját törvényeit
- húzta alá Alain Berset. Hozzátette, hogy az ország hitelességének fenntartásához is elengedhetetlen a törvényekben rögzített kötelezettségvállalások teljesítése.
Ugyanakkor Svájc minden egyéb lehetséges eszközzel támogatja Ukrajnát, humanitárius segítséget nyújt, csatlakozott az Oroszország elleni EU-s szankciókhoz és zárolt 7,5 milliárd frank értékű orosz vagyont - mutatott rá a szövetségi elnök.
Olaf Scholz kiemelte, hogy
Oroszország Ukrajna elleni támadása olyan korszakforduló, amely mindenkit az addigi nézetei, álláspontja felülvizsgálatára késztet. Hozzátette: reméli, hogy ez a folyamat Svájcban is végbemegy, és így a hadifelszerelések ügyében is változás történik. Mint mondta, szoros figyelemmel követik az erről szóló svájci közéleti, politikai vitákat.
Jelezte: kormánya továbbra is igyekszik majd elérni, hogy Bern engedélyezze az Ukrajnának átadott Gepardok használatához szükséges svájci gyártmányú lőszerkészlet felszabadítását és Ukrajnába juttatását. Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy Alain Bersettel folytatott tárgyalásán is napirendre vették az ügyet.
Németország mellett Spanyolország és Dánia is kérelmezte már a berni vezetésnél, hogy engedélyezze Gepard-lőszerek átadását Ukrajnának. A svájci kormány rendre elutasította ezeket az úgynevezett reexportálási kérelmeket. A német kormány azt is igyekszik elérni, hogy megvásárolhasson a svájci hadseregtől használaton kívüli Leopard-2 típusú német gyártmányú harckocsikat, amelyekkel a német hadsereg (Bundeswehr) pótolhatná a saját állományából Ukrajnának átadott harckocsikat.
Fokozták az orosz erők a Bahmut elleni tüzérségi támadásokat
Fokozták az orosz erők a kelet-ukrajnai, Donyeck megyei Bahmut elleni tüzérségi támadásokat és légicsapásokat kedden - közölte Olekszandr Szirszkij, az ukrán szárazföldi erők parancsnoka.
Szavai szerint
az oroszok "éppen porig rombolják" a várost.
Hozzátette: a helyzetet pillanatnyilag ellenőrzés alatt tartják, az orosz csapatok jelentős veszteségeket szenvednek el, az ukrán erők képesek érezhetően csökkenteni az orosz támadások erejét.
Szirszkij tájékoztatása szerint más frontokon - Kupjanszknál és Limannál - is sikerrel vertek vissza több orosz előrenyomulási kísérletet.
A legutóbbi moszkvai tájékoztatás szerint a hónapok óta ostromlott Bahmut nagyjából 80 százalékát már elfoglalták az orosz erők. A korábban 70 ezres népességű városból nagyrészt távoztak a polgári lakosok, de pár száz civil máig nem hagyta el otthonát.
Litvánia hét szakaszban javasol szankciókat bevezetni a Roszatom ellen
Litvánia azt javasolja az Európai Uniónak, hogy hét szakaszban vezessen be szankciókat a Roszatom orosz állami atomenergetikai nagyvállalat ellen, miután több uniós tagország ellenezte a korlátozások egyidejű bevezetését - közölte Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter kedden újságíróknak nyilatkozva.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy Vilnius nem szándékozik elállni attól a javaslatától, hogy vezessenek be szankciókat a Roszatom ellen.
Nem lépünk vissza, kompromisszumot keresünk
- mondta a TASZSZ jelentése szerint.
Mairead McGuinness, pénzügyi stabilitásért, pénzügyi szolgáltatásokért és tőkepiaci unióért felelős európai biztos a múlt héten jelentette be, hogy az EU egy újabb, immár 11. szankciós csomagot készít elő Oroszország ellen, amely elsősorban a büntetőintézkedések megkerülésének kiküszöbölésére fog irányulni.
Új típusú drónok jelentek meg Ukrajna légterében
Az Unian arról ír, hogy új típusú, pilóta nélküli repülőgépek támadják Ukrajnát a háborúban:
az iráni Mirage–532-es drónok állítólag ugyan kevésbé hatékonyak, mint a Shahed-136-os kamikaze drónok, de így is komoly veszélyt jelentenek.
Roman Szvitan katonai pilóta-oktató, az Ukrán Fegyveres Erők tartalékos ezredese elmondta: az új drónok rövidebb hatótávolsággal bírnak, mint a Shahedek, de alkatrészeik szinte azonosak. Hozzátette: „Ugyanúgy dübörög, mint a Shahed, de
nagyobb a szórási területe,
emiatt a lokátorok képernyőin jobban látszik és jobban hallható”.
Kanada lefoglalt egy orosz óriásrepülőt, Ukrajnának adja
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök közösségi oldalán jelentette be, hogy a kanadai kormány új szankciókat vezet be Oroszországgal szemben, emellett pedig átadnak az ukránoknak egy Antonov An-124-es repülőt, amelyet a Volga-Dnepr cégtől foglaltak le.
Az RA-82078-as jelű gép 2022 februárja óta a torontói reptéren vesztegel, ahova Alaszkából repült.
A Volga-Dnepr céget szankcionálta a kanadai kormány, ezért nem szállhatott fel a gép újra.
Egészen mostanáig, a gép ugyanis átkerül az ukránokhoz, a Volga-Dnepr egyéb vagyontárgyaival együtt.
Ukrán miniszter tárgyal Törökországban a gabonaegyezményről
Olekszandr Kubrakov ukrán infrastrukturális miniszter Törökországba látogat, hogy megvitassa a gabonamegállapodás helyzetét, amely lehetővé teszi több ukrán fekete-tengeri kikötőből a gabona biztonságos háborús exportját.
A török védelmi minisztérium közölte, hogy Kubrakov a közép-törökországi Kayseri városában találkozik Hulusi Akar török védelmi miniszterrel.
Ukrajna bejelentette, hogy leállhat a gabonaegyezmény, miután Oroszország blokkolta a résztvevő hajók ellenőrzését a török vizeken.
Az ENSZ közvetítésével kötött fekete-tengeri gabonaexport-megállapodást a múlt hónapban 60 napra meghosszabbították, de Oroszország jelezte, hogy nem járul hozzá a további meghosszabbításhoz, hacsak a Nyugat el nem távolítja az orosz gabona- és műtrágyaexport akadályait.
Orosz vadászgépeket fogtak el a NATO légterének közelében
A német légierővel közös küldetésben a brit légierő Typhoon repülőgépei elfogtak két orosz vadászgépet és egy hírszerző repülőgépet, amelyek a NATO légterének közelében repültek a Balti-tenger felett.
A hírszerző gép Oroszország szárazföldi részéből a Lengyelország közelében fekvő kalinyingrádi enklávéba repült. Két kalinyingrádi bázisú orosz vadászgép fogadta, amelyek dél felé repültek vele, át az észt repülési övezet északnyugati területén.
A brit és a német vadászok végigkísérték a gépeket a területen, mielőtt átadták volna a svéd légierőnek. A két ország légiereje egymás mellett dolgozik az Azotize hadművelet részeként, hogy megvédje a NATO határának keleti szárnyát.
Herszonba ment Vlagyimir Putyin (videó)
Látogatást tett a Dnyepr orosz csapatcsoport főhadiszállásán Herszon megyében Vlagyimir Putyin orosz elnök - közölte kedden a Kreml sajtószolgálata.
A tájékoztatás szerint az államfő fogadta Mihail Tyeplinszkij vezérezredes, az orosz légideszant erők parancsnoka, Oleg Makarevics vezérezredes, a Dnyepr csapatcsoport parancsnoka és más katonai vezetők jelentését a Herszon és a Zaporizzsja megyei harci helyzetről.
"Fontos számomra meghallgatni, hogy hogyan vélekednek önök a helyzet alakulásáról, önöket meghallgatni, információcserét folytatni" - mondta Putyin a látogatásról készült, az orosz televíziókban bemutatott videófelvételen.
Külön kiemelte, hogy Tyeplinszkij a vezérkari főnök és a védelmi miniszter megbízásából huzamosabb ideje tartózkodik a fronton, és nagyon részletes jelentést készített. Ezt, mint mondta, a védelmi tárca és a vezérkar nagyra értékelte.
Putyin felköszöntötte a katonákat az ortodox húsvét alkalmából, és ajándékul adta át nekik egy ikonnak a másolatát, amely, mint mondta, "az Orosz Birodalom egyik legsikeresebb védelmi miniszteréé volt". Azt javasolta a légideszantos erők parancsnokának, hogy a kegytárgyat vigye el a csapatokhoz.
Az elnök felkereste az orosz nemzeti gárda Luhanszk megyei Vosztok törzsét is, ahol fogadta Alekszandr Lapin vezérezredes és más parancsnokok jelentését az ebben a körzetben kialakult helyzetről. Akárcsak a Dnyepr főhadiszálláson, Putyin a húsvét alkalmából itt is felköszöntötte a katonákat.
A Kreml szerint a két parancsnokságon tett szemlét nem készítették elő előzetesen. A látogatáson forgatott videófelvételek szerint az orosz államfő helikopteren érkezett a helyszínekre, és ezúttal nem maga vezetett.
Ez a második ismertté vált eset, hogy Putyin a háború kitörése óta orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területen járt. Első alkalommal ezt március 19-én Mariupolban tette meg.
Akkor Marat Husznullin miniszterelnök-helyettes kísértében a helyreállítási munkálatokat tekintette meg.
Az első látogatás során Putyin a dél-oroszországi Rosztov-na-Donu várost is felkereste, ahol a "különleges hadművelet" főhadiszállásán tárgyalt a parancsnokokkal.
Zelenszkij: életekbe kerül a fegyverszállítmányok késése
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök legutóbbi videójában arról beszélt, hogy sürgős fegyversegélyt kell nyújtani országának. "Nagyon fontos ezt megérteni, valahányszor azt halljuk, hogy a megígért fegyverszállítás késik, minden alkalommal kétségek merülnek fel az Ukrajnának szánt fegyverek típusával vagy hatékonyságával kapcsolatban... eközben pedig ukrán katonák halnak meg a csatatéren" – mondta.
Az elnök a közelgő Ramstein biztonsági találkozóra való felkészülésről is beszélt, mondván, Ukrajna "szilárd, megalapozott döntésekre számít, amelyek megfelelnek a csatatéren jelentkező kilátásoknak".
Magyarország segít
Magyarország területére 2023. április 17-én az ukrán-magyar határszakaszon 4326 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 5698 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett. A beléptetettek közül 34 embernek állítottak ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást - közölte a rendőrség.
Az orosz erők csapást mértek Szeverszkre
Az orosz hadsereg csoportos támadást indított az ukrán erők ellen a Szeverszk régióban. Az ellenség súlyos veszteségeket szenvedett élő erőben és felszerelésben egyaránt – mondta Ivan Bigma, a Yug csoport sajtóközpontjának vezetője a RIA Novosztyinak.
Novomihajlovka, Marinka, Karlovka, Avdejevka és Marijinka területét érték el az orosz rakéták és lövedékek.
Irak szívesen lenne békeközvetítő
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a háború kezdete óta először járt Irakban a diplomáciai támogatás reményében. Bagdad tűzszünetre szólított fel, és felajánlotta, hogy közvetít Ukrajna és Oroszország között a háború befejezése érdekében. Ukrajna vezető diplomatája azonban kitartott amellett, hogy országa nem vesz részt béketárgyalásokon, hacsak Oroszország nem vonul ki területéről.
Bagdadnak "van tapasztalata azokkal az országokkal folytatott kommunikációban, amelyek között feszültség uralkodik", és "kész a béke szolgálatába állni" - mondta Fuad Husszein iraki külügyminiszter. Kuleba azonban azt mondta, hogy bár Ukrajna Irakot "olyan országnak tekinti, amely képes hidakat építeni", fontos megjegyezni, hogy "Ukrajna békét akar, Oroszország pedig háborút".
A Fehér Ház bírálta a brazil elnököt
A Fehér Ház erősen bírálta Brazília elnökét, amiért az Egyesült Államokat az ukrajnai háború ösztönzésével vádolta. Luiz Inacio Lula da Silva a hétvégi pekingi látogatása végén mondta azt is, hogy az Egyesült Államoknak "el kell kezdenie a békéről beszélni".
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője azt mondta, hogy Lula elnök "az orosz és kínai propagandát erősíti" a kijelentéseivel.
Az oroszok fokozott erővel támadják Bahmutot
Ukrajna védelmi miniszterének helyettese közölte, hogy az orosz erők fokozták támadásaikat Bahmut városa ellen. Hanna Maliar azt mondta, hogy "a nehéztüzérség és a légicsapások intenzitása megnőtt" Ukrajna donyecki régiójában, a háború legvéresebb összecsapásának színhelyén.
Azt mondta, Oroszország "egyszerűen a földdel teszi egyenlővé Bakhmut városának épületeit és építményeit". Szerinte a Moszkva látókörébe tartozó három másik donyecki terület – Liman, Avdijivka és Marinka – elleni támadások sikertelenek voltak.
Ukrán válság
- Zelenszkij már nem béketervről, hanem győzelmi tervről beszél – frissül
- A kijevi erők ágyúzása következtében nyolc ember megsebesült Belgorodban
- Orosz külügyminiszter-helyettes: brutális következményei lesznek a nyugati döntésnek
- Újabb részletek derültek ki Trump és Zelenszkij tárgyalásáról
- Meghaladta a 4,5 milliárd eurót az Ukrajnának nyújtott EBRD-finanszírozások értéke