2021.03.12. 15:57
Megkerülhetetlen Brüsszel felelőssége az elhibázott vakcinabeszerzésben
Gyors ütemben halad a magyar lakosság beoltása a koronavírus ellen, 1 millió 150 ezer fő már hozzájutott a védőoltáshoz. Ezzel párhuzamosan egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy az Európai Unió vezetése elkésetten és nem kellően hatékonyan reagált a járvány okozta közegészségügyi válsághelyzetre, a brüsszeli bürokrácia túl kevés oltóanyagot rendelt, túl későn. A Századvég felmérte, hogy a magyarok mennyire elégedettek a hazai oltási folyamattal, illetve mit gondolnak Brüsszel felelősségéről az európai vakcinaszállítmányok vonatkozásában.
Az Operatív Törzs és az oltási munkacsoport – a járványhelyzet változására tekintettel – az oltási stratégia módosítása mellett döntött, annak érdekében, hogy minél több ember kaphassa meg az első védőoltását. Hazánk a brüsszeli beszerzések akadozása miatt 3,5 millió ember oltásához elegendő Szputnyik V és Sinopharm vakcinát is lekötött, melyek eddig beérkezett adagjait a regisztrált 60 év felettiek oltására használták fel. A magyarországi átoltottság február második felétől vált el élesen az uniós átlagtól, és az elmúlt időszakban az európai mezőny élére ugrott. Az utóbbi hetekben lakosságarányosan mintegy kétszer annyi védőoltáshoz juthattak a magyarok, mint más uniós polgárok – áll a Századvég kimutatásában.
Eredményes a magyar oltási stratégia
A sikeres oltási program több intézkedés összehangolt alkalmazásának köszönhető:
A magyar oltási stratégia sikerességét a lakosság is érzékeli. A Századvég kutatása rámutat, hogy a megkérdezettek 58 százaléka elégedett azzal, ahogy eddig a koronavírus elleni oltás folyamata halad Magyarországon.
Brüsszel elhibázott politikája európai oltóanyaghiányhoz vezetett
A beadott dózisok 100 lakosra jutó számát tekintve az Európai Unió átoltottsága (9,8) a március elején megfigyelhető állapot szerint csak a fejlődő és elmaradott, azaz szerényebb lehetőségekkel rendelkező országokat is tartalmazó világátlaghoz képest (4,1) áll jó helyen, ugyanakkor jelentős lemaradásban van Nagy-Brittaniához (35,02), vagy éppen az Egyesült Államokhoz (28,3) viszonyítva.
Az Európai Unió vezetésének minden eszköz rendelkezésére állt ahhoz, hogy tagállamai elegendő oltóanyaggal rendelkezzenek, így nehéz az alacsony átoltottsági arányt nem az elhibázott döntések számlájára írni. Még nehezebb azt megindokolni, hogy Brüsszel miért helyez még jelenleg is nyomást azon országokra, amelyek saját hatáskörben gyorsítják fel a vakcinabeszerzést és az oltási programokat. Magyarországon az Európai Unión belül kiemelkedő mértékben növekedett a beoltottak száma és a beadott vakcinák mennyisége (14,8), jelenleg Máltával és Dániával együtt állnak az uniós dobogón, lakosságarányosan közel másfélszer annyi vakcinát alkalmazva, mint az EU átlaga.
A Századvég felmérése szerint a magyarok 52 százaléka felelősnek tartja Brüsszelt, amiért kevés oltóanyag érkezik Európába, ezzel szemben a 37 százalékuk úgy gondolja, hogy az Európai Unió nem felelős ezért a problémáért. Fontos kiemelni, hogy egyre több uniós tagállam követi a magyar példát. Sebastian Kurz osztrák kancellár a Bildnek adott interjújában kijelentette, hogy „sem Ausztria, sem Dánia nem kíván kizárólagosan az uniós vakcinastratégiától függeni”, Igor Matovic szlovák miniszterelnök pedig kétmillió Szputnyik V oltóanyag vásárlását jelentette be. Ezen felül Jens Spahn német egészségügyi miniszter úgy vélte, hogy az orosz és a kínai vakcina segíthet Európának túljutni az oltóanyaghiányon.
Ország-világ
- Orbán Balázs: tanuláskutató intézet alakult az MCC-ben
- Már huszonkétezer kamasz oltását kérték a szülők
- Áder János: az egyházak társadalmi jelenléte a járvány idején is eleven maradt
- Völner Pál mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta a legfőbb ügyész
- V4-Franciaország csúcstalálkozót tartanak Budapesten