Ország-világ

2021.03.02. 06:03

Így menekülne a felelősség elől Gyurcsány adóbűnöző ügyvédje

Czeglédy Csabát, az adócsalással vádolt ügyvédet, DK-s politikust már többször is megmentette Gyurcsány Ferenc és a baloldal. Most ismét erre készülnek, amikor Czeglédyt indítják az ellenzéki előválasztáson szülővárosában, Szombathelyen. Ha nyer és baloldali országgyűlési képviselőjelölt lehet, akkor tovább húzódik a büntetőpere.

Szeged, 2018. március 5. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai vezetik Czeglédy Csabát (k) az elõzetes letartóztatásáról döntõ nyomozási bírói ülésre a Szegedi Járásbíróságon 2018. március 3-án. Mellette Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke. A bíróság harminc napra elrendelte Czeglédy elõzetes letartóztatását. Czeglédy Csaba (Éljen Szombathely!-MSZP-DK-Együtt) szombathelyi önkormányzati képviselõt március 1-jén engedték ki a börtönbõl, miután képviselõjelölt lett, így megillette a mentelmi jog. Ezt azonban a Nemzeti Választási Bizottság pénteken felfüggesztette, este ismét õrizetbe vették, az ügyészség pedig ismét indítványozta elõzetes letartóztatását. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely

Forrás: MTI

Fotó: Kelemen Zoltán Gergely

Nagy feltűnést keltett, amikor szinte napra pontosan három évvel ezelőtt Gyurcsány Ferenc, Dobrev Klára és Molnár Csaba megjelent a Szegedi Járásbíróság épületében. Az adóhatóság nyomozói éppen ekkor kísérték be Czeglédy Csabát, az adócsalással vádolt ügyvédet, korábbi MSZP-s, jelenlegi DK-s politikust a nyomozóbíró elé, aki ismét a letartóztatását kezdeményezte, mivel az ügyészség ekkor derített fényt egy újabb bűncselekményre, amellyel tovább bővült a vádpontok száma. Czeglédy és Gyurcsány láthatóan kedves ismerősökként beszélgettek – idézi fel a Magyar Nemzet.

A két politikus kapcsolata meglehetősen régi. Czeglédy az 1990-es évek második felétől kezdve tevékenykedett sikeresen az iskolaszövetkezetek környékén, üzleti és politikai karrierjének pedig az sem ártott, hogy a 2000-es évek elején jogerősen elítélték adócsalásért és más bűncselekmények miatt. A lap forrásai szerint

Czeglédy Csaba azért maradt az iskolaszövetkezeti bizniszben, mert abban komoly pénzek forogtak már akkor is, illetve sokakhoz hasonlóan a terület jogi szabályozatlansága is csábító volt.

Az iskolaszövetkezetekben Gyurcsányék politikai potenciált is láthattak, azt gondolták, hogy onnan sok fiatalt be tudnak csatornázni a szocialista párt környékére. Ahogy a 2000-es években Czeglédy vállalkozásai egyre jobban mentek, és vagyona egyre nőtt, úgy lett egyre befolyásosabb az MSZP-n belül is.

Gyurcsány Ferenc és a baloldal láthatóan azóta is lekötelezettje az adóbűnöző ügyvédnek – legalábbis a gesztusok szintjén ez látszódik.

Czeglédy 2017 nyarán került előzetes letartóztatásba, ahonnan úgy tudott kiszabadulni, hogy képviselőjelölt lett a 2018-as parlamenti választáson és így mentelmi jogot szerzett, vagyis ki kellett engedni. Ezután két nappal játszódott le a cikk elején említett jelenet, amikor Gyurcsány Ferenccel és feleségével, legfontosabb pártbeli szövetségesével tűnt fel Szegeden Czeglédy.

Tekintve, hogy a trükk majdnem bevált, az adócsalással vádolt üzletember és Gyurcsány eljátszották ugyanezt a 2019-es EP-választás alkalmával is, ám míg előzőleg Czeglédy függetlenként indult, most a DK pártlistájára került. Mindez jól jelzi a két politikus viszonyát: egy bűnvádi eljárás alatt álló politikust pártlistára tenni kész politikai öngyilkosságnak tűnik.

A dolog azonban mégsem bosszulta meg magát: Czeglédy nem kapott befutó helyet, így esélye sem volt, hogy megválasszák, Gyurcsányék szavazóit pedig nem zavarta, hogy egy adócsalással vádolt ügyvéd került a listára.

A DK végül négy képviselőt – az ellenzéki pártok közül a legtöbbet – küldhetett Brüsszelbe. 2022-ben pedig ugyanezt tervezik az országgyűlési választásokon, igaz, ennek komoly akadálya lehet: az ellenzéki pártoknak Szombathelyen, Czeglédy szülővárosában még előválasztáson kell megmérkőzniük a jelöltségért.

A mentelmi joggal való trükközésen túl Gyurcsányék pénzzel is támogatták Czeglédy cégét: Budai Gyula 2017 októberében a Magyar Nemzeti Bankhoz fordult, miután kiderült, hogy

Gyurcsányék családi cége, az Altus mintegy 300 millió forintot adott kölcsön az adóbűnöző ügyvéd Human Operator Zrt. nevű cégének, amely jelenleg az adócsalási vádak középpontjában van.

Úgy tudni, ezt a kölcsönt 25 millió forint híján törlesztette Czeglédy. A tranzakció azonban ennél többe került Gyurcsányéknak, akiket 15 millió forintra büntetett a Magyar Nemzeti Bank, mivel nem volt engedélyük ilyen hitelezési tevékenységre. Az ügy érdekessége volt, hogy ebben az időben az Altus Befektetési Zrt. által létrehozott konzorcium 1,5 milliárd forintnak megfelelő európai uniós forrást nyert el, amelyből Gyurcsányné cégének is juthatott és amelyet Czeglédy cégének továbbított.

Borítókép: A Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai vezetik Czeglédy Csabát (k) az előzetes letartóztatásáról döntő nyomozási bírói ülésre a Szegedi Járásbíróságon 2018. március 3-án. Mellette Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!