Kultúra

2016.06.20. 08:33

Közösség, élmény, népművészet

Címkék#Tata

A 17. Tatai Sokadalom ismét bebizonyította: népi kultúránk kincsei a mai napig velünk élnek, biztos alapokat adnak, gazdagítanak bennünket.

Sz. A.

Megtelt élettel az Angolkert a hét végén, s bizony nem csak a Városmarketing Gyémánt Védjegy (amelyet a szevező Kenderke Néptáncegyesület és a fesztivál érdemelt ki) csillogott, hanem a tekintetek is. A gyermekelőadások és -koncertek aprótalpú közönsége önfeledten kacagott, dalolt, tapsolt, a táncos és zenei előadásokon, bemutatókon, táncházakban pedig előbb-utóbb mindenkinek ritmusra járt a lába.

Ahogy Kun Katalin fesztiváligazgató kiemelte: a Sokadalomnak lelkülete van. Ebben pedig nagy szerepe a műhelynek, amely immár három és fél évtizede neveli ki a népművészetet szerető, elkötelezett hagyományőrzőket és -éltetőket. Mindemellett a látogatók festői környezetben, tiszta forrásból ismerhették meg a népi kultúra máig velünk, bennünk élő kincseit, gazdagságát. Ezt segítette, hogy az egyesület minél több interaktív programot igyekezett a Sokadalomba hozni.

[caption id="" align="aligncenter" width="650"] A legksiebbekre is gondoltak a programszervezéskor
[/caption]

A Kenderke játszóban a hagyományos mosás fortélyait ismerhették meg a gyerekek. Apró kezek lelkesen szappanozták, áztatták, csavarták ki a kis ruhácskákat, akasztották fel a vizes darabokat és vették le a szárítóról a megszáradtakat, hogy újra felöltöztethessék a hagyományos módon készített játékbabákat. Persze a fiúk sem unatkoztak: óriási szappanbubérokat eregethettek, míg a szülők a házi szappanfőzés tudományában mélyedhettek el.

[caption id="" align="aligncenter" width="650"] Táncszínházi színvonalon mutatták be eleink szokásait
[/caption]

A  szombati "Jeles napok, ünnepek" című néptáncműsorra is igaz volt a fesztivál mottója: több mint hagyományőrzés. A Kárpát-medence tánc- és dallamvilágát, eleink szokásait szórakoztató formában, táncszínházi igényességgel és színvonalon mutatta be. Az előadás sikerét jól mutatja, hogy az azt követő tűzugráson sokan csatlakoztak a táncosokhoz. Közreműködőből és közönségből így lett közösség, ismeretlenekből ismerősök, emberek sokaságából Sokadalom.


Művészet: erő, tartás és önismeret
Pénteken délután majd'' 300 városi művészeti díj átadásával kezdődött el a 17. Tatai Sokadalom.  Kun Katalin fesztiváligazgató beszédében kiemelte: sokat dolgoztak, nagy szeretettel készültek a népművészeti fesztiválra. Ilyenkor az Angolkert megtelik élettel, és igazán felpezsdül, ezt az életet pedig a közönség hozza ide, a fellépő művészek segítségével.

Bencsik János országgyűlési képviselő a művészeti tevékenységekre utalva elmondta: ebben a munkában erő, tartás és önismeret van - melyre egészséges önbizalom épül, de benne van még a bajtársiasság, a közös élmények, és a szeretet, amely a szívből jön, így fényesíti és erősíti azt. Ennél nagyszerűbb dolog pedig egy város, egy nemzet életében nem is lehet.

Michl József polgármester, a Sokadalom fővédnökeként kiemelte: a bennünk lévő tehetség egy adottság, de a kérdés az, hogy mit kezdünk vele, és hogyan szolgáljuk általa a világot. Ebben van óriási felelőssége mindenkinek, szülőknek, pedagógusoknak, és a gyerekeknek.
- Amit a tatai művészetet őrzők és -építők csinálnak, attól gyönyörűbb lett a városunk, az életünk, és teljesebbé vált ez a közösség, ezt köszönjük meg a Sokadalomban - tette hozzá.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!