2016.02.21. 16:17
Váli Dezső a versnaplóról és képeiről beszélt
Kedden este az Új Forrás folyóirat szerkesztői estjén Váli Dezső Munkácsy-díjas festőművész volt Jász Attila vendége. A Vértes Agorájának Kortárs Galériájában kiállított festményekről, valamint a művész legújabb verseskötetéről is beszélgettek.
Versei nem költői pátoszból születnek, ahogy a szerző fogalmaz, a kötet tulajdonképpen egy versnapló.
– Nem írtam verseket soha. Viszont gyerekkorom óta naplót írok. A gondolatokat lejegyzem. Ha aztán valaki visszaolvassa a saját szövegét, akkor szeretné letisztítani, nemcsak formailag, hanem gondolatilag is. Addig írtam a szöveget, míg végül meg nem értettem, hogy mi a bajom – mesélte a szerző.
Aztán addig formálta és tömörítette a bejegyzéseket, míg egy blogolvasó megerősítette saját elképzelését is ezekről a letisztult szövegekről, miszerint ezek versek. Tavaly tavasszal ő vetette fel, hogy ki kellene adni ezeket. Azonban nemcsak ebben, hanem a válogatásban is segítségére volt Váli Dezsőnek.
A szerző egyébként nem tartja magát költőnek, „festő vagyok” – mondja magáról, aztán persze a beszélgetés során az is kiderült, mennyi mindennel foglalkozott életében. Nyomdában dolgozott, könyveladó volt, majd belsőépítész diplomát szerzett, a tanulmányai előtt már fotózott. Amikor egyszer délelőttönként elkezdett alkotni, ahogy fogalmaz, rossz képeket, de azt nagy fegyelemmel kezdett festeni.
Váli Dezső alkotóművészete két témát ölel fel. A régi zsidó temetőket és a műtermeit festi le, különböző perspektívából. Képein azonban nem a témára fókuszál, hanem a formákra.
A zsidó temetőket körülbelül három és fél évig festette, az elkészült 163 képből aztán 81-et felfűrészelt, mert gyengének találta. Ekkor a műtermét kezdte el ecsettel ábrázolni, amelyről korábban fotói is voltak már.
– Ezek a műtermi eszközök nagyon sokféleképpen felhasználhatóak. Aki látja a képeket, tudja, hogy ezek a formák olcsó ürügyek ahhoz, hogy formákat, színeket, ritmusképeket alkossak – fogalmazott a művész, aki egyébként többször szokta szelektálni a műveit, amelyekről úgy gondolja, hogy nem jók, azt felfűrészeli és kidobja. A beszélgetés során az is kiderült, hogy a honlapján mindent dokumentáló festő az életét is különös rendszerben éli, hiszen mint mondja, nem szereti a „sokat”, a sok impulzust nem tudja feldolgozni, ezért például annak ellenére, hogy gyönyörűnek találja a lakása ablakából az öt templomtornyot és öt hegyet mutató kilátást, lecsiszolta az üveget.
„Éjjel van. Nehezemre esik ezek után a szerzői estről mesélni. Nagyon kultúrált helyszín, és körülmények. Igen szívélyes fogadtatás, rendben lezajlott.” – olvashatjuk a bejegyzést a Válinews-on az UFO-Nyitott Rezervátum elnevezésű tatabányai szerzői estről. Váli Dezső festményei február végéig megtekinthetőek a Kortárs Galériában.