Kultúra

2016.02.06. 17:17

Esztergom is megpályázná az Európa kulturális főváros címet

Címkék#Esztergom

Dr. Prokopp Mária művészettörténész vetített képes prezentációjával folytatódott a két éve életre hívott helytörténeti, ismeretterjesztő előadássorozat – Esztergom és környéke kincsei címmel – a Szent Adalbert Központban.

V.T.

 A téma ezúttal kétszáz évet repítette vissza az időben a több mint másfélszáz érdeklődőt: a helyi kötődésű szakember Hild József építész Esztergomhoz kötődő munkáit mutatta be.

A gondolatébresztő előadás sokoldalúan világította meg a német származású Hild József magyarországi tevékenységét. Az ő nevéhez kötődik többek között a reformkori Pest klasszicista stílusban épült Duna-parti palotasorának megépítése, jelentős középületei valósultak meg a tervei alapján több nagyvárosában, például Szatmárnémetiben, Egerben, Cegléden. Esztergomba a török idők és a felszabadító harcok után az újjászerveződő egyház városfejlesztő törekvései révén került: a romos városban sok feladat kínálkozott a fiatal építésznek.



A legnagyobb megbízása a Bazilika, a „magyar Vatikán” megtervezése és megépítése lett volna, különös tekintettel az egyedi kupolaszerkezet kialakítására: a tervek azonban nem az eredeti módon és hosszabb idő alatt valósultak meg. Közben a klasszikát felváltotta a romantika az építészetben is: erre is bőven láttunk példát, köztük stílszerűen a legjellemzőbbet, az előadásnak is otthon adó Szeminárium épületét, a Nagyszombatról visszaköltöző egyházi könyvtárnak helyet adó új épület a Pázmány Péter utca elején, vagy éppen a sok hányattatást megélt Takarékpalota épülete.

Dr. Prokopp Mária az előadásába többször is beleszőtte azt a gondolatot, hogy az építészek és az egyházi méltóságok milyen fontos és központi szerepet szántak Esztergomnak: ez a szerep azóta ugyan sokszor csorbult a történelmi változásokban, ám Esztergom – „a városok városa” – jelentősége, fontossága nem változott. Ennek tudatában indulna a királyváros az Európa kulturális fővárosa címre 2018-ban. Hangsúlyozta: Esztergomban számos olyan építészeti, művészeti emlék, kulturális érték, a magyar történelem és egyház gazdag szellemi és tárgyi öröksége található, amelyek okán minden esztergomi méltán lehet büszke a városára.

A Laskai Osvát Antikvárium helytörténeti sorozatának következő előadásán, február 17-én  a Magyar Nemzeti Múzeum Balassa Bálin Múzeuma képzőművészeti gyűjteményét mutatja be Szakálos Éva művészettörténész.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!