Kultúra

2014.01.11. 15:36

Fúvósbarátság Ács és Bábolna között

Tizenöt fővel indult útjára a Ritmus Koncert-Fúvószenekar a bábolnai hangszeres növendékekből. Szerepléseikkel bizonyítják, hogy képesek olyan művészi színvonalat nyújtani, amely bárhol az országban, vagy éppen az ország határain kívül is elismerést nyer.

Hajnal Dóra

Amennyiben igaz a mondás, hogy azt tesszük egész esztendőben, amit az év első napján, akkor a Ritmus Koncert Fúvószenekar fellépések sokaságára számíthat. Hagyományos újévi koncertjükre –  melynek évről évre az ácsi sportcsarnok ad otthont - több százan voltak kíváncsiak. A fúvósmuzsikán túl egyéb műsorszámokkal felpezsdített produkció végén állva, vastapssal jutalmazott a közönség. Bánfi Csaba, a zenekar alapítója a nyolcadik nagyszabású koncert után is úgy érezhette: megérte az áldozatos munka.

- 1995-ben alapult meg a Bábolnai Zeneiskola azzal a céllal, hogy megszerettesse a hangszeres muzsikálást a bábolnai és a környék lakosaival. Már a kezdetekkor is szép számmal jelentkeztek hangszeren tanulni vágyó fiatalok. Az első csoportos összefogás eredményeként jött létre a bábolnai általános iskolás fiatalokból álló kis fúvószenekar, mely már az első évben vendégszereplési meghívást kapott Bábolna testvérvárosába, a dániai Ardenbe.

Elsősorban könnyű fúvósmuzsikát, különböző táncokat, ismert dallamokat játszott a csoport. A nagy változást az az esemény váltotta ki, amikor a szomszédos Ács településen is megalakult a zeneiskola. Míg Bábolnán a fiatalok elsősorban a rézfúvós hangszereken tanultak nagy többségben, addig Ácson a gyerekeket a fafúvós hangszerek vonzották. Az ötlet innen már magától adódott: létre kell hozni egy ifjúsági fúvószenekart a két település ifjú zenészeiből – mesélte a kezdetekről Bánfi Csaba, a zeneiskolák és a zenekar alapítója.

A két település ifjú muzsikusainak kapcsolatát 2000-ben egy balatoni zenei tábor alapozta meg. A negyven főre duzzadt zenekari létszám komolyabb repertoár összeállítását is megengedte. Felvették a Bábolna-Ács Ifjúsági Fúvószenekar nevet.

A zenekari erőforrások alapján összeállított repertoár  klasszikus fúvószenekari indulók mellett filmzenékkel gyarapodott, időközben az együttes egy gyors és eredményes fejlődési pályára lépett. Folyamatosan koncerteztek, kiadtak két lemezt, majd 2007-ben megváltozott a nevük, amikor a zenekar a Magyar Fúvószenekarok Országos Szövetsége előtt, Bánfi Balázs karmester vezetésével minősítő koncertet adott, és koncert illetve show kategóriában arany minősítést szerzett.

A formáció az elmúlt két évtizedben több generációváltást túlélt, az átlagéletkor az általános iskolástól egészen az egyetemistákig terjed.
- Az évek során számos – ma már profi zenésszé érett, koncertező - zenei tehetséget sikerült kinevelnünk. Többen közülük a hazai zenei felsőoktatásban, külföldi zeneakadémiákon tanulnak, nagyobb fellépéseken mégis visszatérnek a csapathoz. Legidősebb zenekari tagunk Battyányi Gábor tenorkürtös, aki Nyéki Ágnes, Szépvölgyi Ágnes fuvolistákal, Pap Kata, Kiss Évi, Szépvölgyi Flóra klarinétosokkal, együtt már a megalakulás óta a zenekar tagjai. Legfiatalabbak pedig ebben az évben csatlakozó tehetséges növendékeink – magyarázta az alapító, aki elárulta: ha minden jól megy, idén külföldi - csehországi, vagy horvátországi - szereplésre készülnek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!