Kultúra

2013.03.09. 12:46

Made in Hungária - Észak-Komáromban

Címkék#Komárom

Méhes László tavaly május óta a révkomáromi Jókai színház főrendezője. A Jászai Mari-díjas művész vendégrendezőként már többször is bizonyított a Jókai színházban, hiszen vendégrendezőként 2009 nyarán a nagy sikert aratott Primadonnákat, majd később A régi nyár című operettet vitte színre, amit Gogol A revizor című művének rendezése követett.

Hajnal D.

Mint mondta, Tóth Tibor színházigazgató felkérése egy természetes folyamat vége volt. A kettőjük közt zajló egybehangzó színházi nyelv jó kiindulási alapnak bizonyult  a jövőre nézve, így Méhes Lászlót kinevezték.

- Nagyon szerettem a révkomáromi társulattal együtt dolgozni. A jó hangulatú próbákat kiváló előadások követték. Kinevezésemmel lehetőséget kaptam, hogy más minőségben is együtt dolgozhassak ezzel a nagyszerű csapattal – magyarázta, majd a Komáromi Jókai Színház nehézségeit is megemlíti. Köztudott, hogy folyton visszatérő anyagi problémákkal nehezen küzdenek. A főrendező e nehézségeken ugyan nem tud segíteni, de a minőségi előadások sorával és a nézőszámmal  mindenképpen igyekszik ő is nyomást gyakorolni a döntéshozókra. 

- A Jókai színház társulata rendkívül tehetséges. Komoly elvárásaim feléjük nem is lehetnek emiatt. Véleményem szerint, jó úton vagyunk, ami a szakmaiságot illeti. A jövőben is ugyanilyen színvonalat kell produkálnunk, és meg kell őrizzük ezt a hozzáállást, amivel ezt elérjük. Amennyiben én ehhez  hozzá tudok valamivel járulni, akkor nagyon boldog vagyok.   A nézői elvárás az nehezebb kérdés, és ez nemcsak a komáromi színházat érinti, hanem egyáltalán a színházakat.   Nagyon vékony és pengeéles az a vonal, amelyen menetelünk, de feladatunk, hogy minél több nézőt csaljunk a közönség soraiba. Ugyanakkor olyan előadásokat kell  létrehoznunk, melyek a színházi szakmában is érdeklődésre tartanak számot. A siker és a sikertelenség is kiszámíthatatlan, csakúgy, mint a színház intézménye. Egy szlovákiai magyar színházban talán még összetettebb a színészi, rendezői feladat – magyarázza.

- Itt valóban erőnek erejével kapaszkodni, dolgozni, harcolni kell azért, hogy a komáromi emberek minél többet járjanak színházba. Szükséges ez azért is, hogy az asszimilálódás káros folyamata legalább a lendületéből veszítsen – fogalmaz óvatosan, miután megtapasztalta a szlovákiai magyar színház hétköznapi problémáit is.

- Akkor érzem magam sikeresnek, ha mindent megtettem valamiért, és azt abban a szellemi és szakmai állapotban vittem véghez, amire nyugodt szívvel gondolhatok vissza. Kétségtelenül színészként rendezek, mert színész voltam, vagyok és leszek – vallja Méhes László, aki akkor elégedett igazán, ha a benne forgó film és a színpadon látott produkció képe közt aligha van szellemkép. Színházi fellépései mellett film- és tévészerepei révén is ismertté vált. A magyar filmcsemegék egyik gyöngyszemében, az Üvegtigrisben nyújtott, közel két perces néma alakítása kiváló kritikákat kapott, mégis azt állítja, hogy ki nem állhatja a filmforgatásokat.

-  Riaszt a végletesség és a véglegesség. A részeg sofőr szerepe egy hirtelen jött felkérés és egyetlen felvétel eredménye. Rudolf Péter barátom kérésére vállaltam.  Csupán egyetlen órát töltöttem a forgatási helyszínen, a jelenetet teljesen rám bízták. Nem készültem, az adott pillanat szüleménye volt az alakítás. Sosem gondoltam volna, hogy ez maradandó két perc lesz munkatársaim, barátaim és az ismeretlenek körében is. Véleményem szerint, ez a jelenet semmit sem érne Szarka Gyuláék óriási zenéje nélkül – ecseteli, miközben nevetve mondja, hogy nem ezt tartja élete fő művének.

- Bizonyára, ez is színészet és a színház megfoghatatlan varázsa. Ez várható a Komáromi Jókai Színház ünnepi évadának májusi, utolsó előadásától is. Méhes László a Tasnádi István szövegezésében és Fenyő Mikós zenéjével született Made in Hungaria című „mega-produkciót” rendezi a színház fennállásának hatvanadik évében. A népszerű szórakoztató mű színpadra állítása a révkomáromi színház falai közt is nagy kihívás, mert ez egy olyan alkotás,  melyről mindenkinek emléke, és melyhez mindenkinek köze van.

- Ez a darab hatalom – összegez Méhes László, aki azt is előrevetíti, hogy Fenyő Miklós is szerepel majd az előadásban.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!