Kultúra

2010.09.22. 08:22

Az Anjouk Visegrádja egy kiállítás tükrében

Különleges kiállítás nyílik a visegrádi ásatások legújabb leleteiből a visegrádi királyi palotában I. Károly király koronázásának 700. évfordulója alkalmából.

Kemma.hu

Mint ismert: a 14. század Magyarország és Közép-Európa történelmének legfényesebb korszaka volt. Ez elsősorban I. Anjou Károly magyar királynak köszönhető, aki 1335-ben a visegrádi királytalálkozón sikeresen összebékítette a Kelet-Közép európai régió uralkodóit és ezzel fél évszázadra megteremtette a térség belső békéjét és biztonságát. Ennek eredményeként Magyarországra, Lengyelországra és Csehországra a következő évtizedekben úgy a politikában mint a gazdaságban, kultúrában és művészetekben példátlan virágkor köszöntött.

A kiállítás célja, hogy felidézze a korszakot és tisztelegjen I. Károlynak, Visegrád városa alapítójának és a királyi palota építőjének emléke előtt, koronázásának 700. évfordulóján. A kiállítás bemutatja a visegrádi múzeum legújabb kutatásai során felszínre került, illetve restaurált Anjou-kori leleteket, így képet nyújt a 14. századi Visegrádról, mint a magyar Anjouk rezidenciavárosáról, továbbá virtuális eszközökkel bemutassa az I. Károly és fia I. Lajos korának legfontosabb magyarországi építkezéseit.

A kiállítás első részében a látogatók a királyi székhelyeket és mellékrezidenciákat ismerhetik meg:  a visegrádi várat, palotát, a budai királyi palotát, a diósgyőri várat. Az I. Károly korában még királyi kézben lévő, majd I. Lajos által édesanyjának, az özvegy Erzsébet királynénak adományozott, és ettől kezdve királynéi székhelyként működő Óbuda 14. századi épületeit számítógépes animációs filmek mutatják be.

Külön hangsúlyt kapnak a királyi paloták és várak ebben az időben megjelenő legfőbb díszei a pompás cserépkályhák, amelyek legelső magyarországi példányai éppen e kiállításon láthatóak. A kiállítás másik részében az Anjou-kori Visegrád városával, templomaival, házaival és műhelyeivel ismerkedhet meg a látogató a legújabb feltárások leletei segítségével. Megtekinthető Tamás mesternek, Lajos irály ácsának sírköve, Konrád harangöntő mester hatalmas, 280 cm átmérőjű visegrádi harangjának öntőformái, egy ötvösműhely leletei, egy különleges éremtani ritkasággal: I. Károly király egyik garasának próbaveretével.

A kiállítás szeptember 24-től egy évig várja a látogatókat a visegrádi királyi palotában.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!