állattartás

2017.07.23. 18:30

Így óvhatja meg kedvencét a kánikulában!

Címkék#állatok

Aki állatot tart, pontosan tudja, hogy a nyári forróság minden élő szervezetre hatással van. Fontos, hogy lehetőség szerint megvédjük kedvencünket a nagy hőséggel járó szenvedéstől. Ebben próbál összeállításunk némi segítséggel, útmutatással szolgálni.

Barcs Bence
Így óvhatja meg kedvencét a kánikulában!

Forrás: Shutterstock

A lakásban tartott állatoknál kisebb a veszélye a hőgutának, hiszen nem éri őket közvetlen napsütés, de ez nem jelenti azt, hogy nincs hatással rájuk a kánikula. A macskák és a kutyák közül előbbiek bírják jobban a strapát, esetükben kicsi a túlhevülés veszélye, a kutyák viszont nehezebben viselik a magas hőmérsékletet.

– A rövidorrú kutyafajták vannak nagyobb veszélynek kitéve, melegben ők nehezebben kapnak levegőt. Rakjuk be a kádba, és zuhanyozzuk le időnként, de az is megoldást jelenthet, ha nedves törölközőbe vagy lepedőbe csavarjuk az állatot. Ezzel megakadályozhatjuk a túlhevülést – mondta a kemma.hu-nak Dr. Molnár-Tóth Nikolett, a VÉRTES-VET Kft. állatorvosa.

A szabadban, ház körül tartott kutyáknál azonban más a helyzet.

– Semmi esetre se kössük ki a kutyát nagy hőségben! Nagyon fontos, hogy legyen árnyékos hely, ahová elvonulhat, és cseréljük sűrűn a vizet a tálkájában! Ha tehetjük, biztosítsunk neki fürdővizet, amiben le tudja hűteni magát. Autóban semmiképp ne hagyjunk semmilyen állatot! Sokan tartanak rágcsálókat is, esetükben az a fontos, hogy járjon a levegő, és hogy ne legyenek a tűző napon. Ha van ventillátor, kapcsoljuk be, de ne irányítsuk egyenesen rájuk. A legtöbb lakásban a fürdőszoba a leghűvösebb hely, ezért a legjobb, ha ott találunk helyet kedvencünknek a kánikula idejére – osztotta meg velünk tanácsait Zsigáné Marosi Éva, a Tappancs Állatotthon vezetője.

Jaj, úgy élvezem én a strandot...

Akárcsak az emberek, a kutyák is szeretik a vízpart közelségét kánikulában. A rengeteg tiltó táblát látva azonban adódik a kérdés: hol mehet vízbe a kedvencünk?

– Az Öreg-tó partszakaszának egy részén van lehetőség állatot is a vízbe vinni, sok helyen viszont ez valóban tilos, például már a Síkvölgyi-tónál is. A Duna partján is akad néhány szakasz, ahol vízbe gázolhat a kutya, és van pár kisebb tó is, ahol nincs érvényben erre vonatkozó tiltás. Konkrétan engedélyezve azonban csak az Öreg-tónál van az állat fürdetése.

Előfordul azonban, hogy minden elővigyázatosságunk ellenére megtörténik a baj. Ilyenkor igyekezzünk a leghamarabb orvoshoz vinni az állatot, de mi magunk is tehetünk lépéseket.

Ha lehet, vízpart közelében sétáltassuk a kutyát nyáron
Forrás: Pixabay

– Mivel a kutyák a lábaiknál veszik fel és adják le a hőt, a leghatékonyabban úgy tudnunk rajta segíteni, ha hideg vízbe tesszük a lábát. Míg le nem hűtottük, lehetőleg ne rakjuk be a vízbe az egész kutyát, és ne adjunk neki vizet, mert kihányhatja – javasolja Zsigáné Marosi Éva.

– A hőgutát kapott kutya erősen zihál, amit könnyű megkülönböztetni a normális lihegéstől. Ha van otthon digitális lázmérőnk, a végbélen keresztük mérjük meg a testhőmérsékletét. Ilyenkor nem ritka a 41-42 Celsius-fokos érték sem. Ebben az esetben igyekezzünk lehűteni a testét, és nedves lepedőbe csavarva mihamarabb vigyük állatorvoshoz. Semmiképpen sem szabad azonban jeges vagy jéghideg vízbe mártani őket hőguta esetén, mert ekkor a perifériás erek nagyon összehúzódnak. Előfordulhat hányás is, de igazán nagy baj akkor van, ha a kutya nyelve lilás színűvé kezd válni, mert nem kap elég oxigént. Ilyenkor rövid időn belül el is pusztulhatnak a kutyák – tette hozzá Dr. Molnár-Tóth Nikolett.

A kutyák mellett a nyulak viselik legnehezebben a nyarat. Az állatorvos azt tanácsolja, hogy őket a fülük nedvesítésével hűtsük.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!