2017.02.13. 15:11
Félmilliárdos beruházás az élővilág védelmében
Megújulnak a táti szigetek, de a Gerecse, a Vértes és a Pilis denevérkolóniáira is figyelnek.
Elmondta: a Dunai-szigetek élővilága az elmúlt évtizedek során jelentősen megváltozott az árhullámok elmaradása vagy egyre szeszélyesebb érkezése miatt. Az élővilág sokféleségének és számos védett faj egyedszámának csökkenése teszi indokolttá a beavatkozást, az élőhelyek helyreállítását.
A Pilisben és a Gerecsében 19 barlangot és 5 mesterséges üreget zárnak majd le. Elhangzott, hogy ezeknek többsége veszélyt jelent a látogatók és a barlangkutatók számára, emellett szeretnék az ott lévő élővilágot is védeni. Emellett Dunaalmásnál egy tanösvényt is építenek, amely a térség természeti értékeit mutatja be.
Völner Pál országgyűlési képviselő azt mondta: fontos, hogy a folyamatos fejlesztések, beruházások mellett a természeti környezetre is kellő figyelmet fordítsunk. Amit elődeinktől örökségbe kaptunk, azt őrizzük, védjük meg, amennyire tudjuk. Ha ezek a projektek sikeresen megvalósulnak, akkor nem csak megőriztük, hanem kicsit helyre is állítottuk azokat a korábbi viszonyokat, amelyeket örököltünk.
Bencsik János országgyűlési képviselő úgy fogalmazott: tájban élő emberek vagyunk és a gazdasági fejlesztéseket azért tesszük, hogy kielégítsük az igényeinket. Mindezt úgy kell tennünk, hogy a természeti erőforrásrendszer, amelyben élünk, a lehető legkisebb mértékben sérüljön. Ha mégis sérül, akkor kötelességünk erőfeszítéseket tenni a helyreállításáért is.
A beruházások uniós és magyar forrásokból valósulnak meg a Környezet és Energiahatékonysági Operatív Program keretében. A Duna-Ipoly Nemzeti Park a programban nyolc projekttel indult, ezek összesített költségvetése 2,7 milliárd forint - tette hozzá Füri András.