2016.12.30. 15:40
Átlagosan 10 ezer forintot lövünk fel az égre szilveszterkor
Viszik mint a cukrot a tűzijátékokat, azt meg pláne ami alig 200 forintba kerül. Az árusok komolyabb „portékával” is előállnak, akár 90 ezer forintot is elkérhetnek egy telepesért.
A standra Balatonfűzfőről érkezik a szállítmány. A 150-200 forintos Ördögpatronból, Tornadoból és a pár ezer forintos Ninjából nagyon sokat hoztak. Ez utóbbi körülbelül 25 másodpercig tartó élményt nyújt, 20 méter magasra lő fel a több színű 16 lövéses rakéta. Gábor szerint ezt a fajtát keresik a legtöbben. A legborsosabb áruból, a 90 ezer forintos tűzijátékból nem hoztak, azt csak megrendelésre szállítanak. Gyorsak, mert másnap már mehet is az áruért a leendő vevő. Az eladó egyébként 5 ezer forint felett kedveskedik a vásárlóknak, 25 lövéses Katyusa telepet kap a Tesco melletti árusnál vásárló.
A megyeszékhelyen kívül ők vannak Komáromban, Tatán, Veszprémben és Tapolcán. A kereskedő azt mondja, már az első nap is nagyon erős volt, azonban az igazi rohamot szombattól várják.
Fontos az ár is
A vásárlók többsége az árat is megnézi. Inkább a középkategóriás termékeket keresik. Átlagban 2-3 ezer forintos tételt választunk és legfeljebb 10 ezer forintot költünk tűzijátékra. A játékok élettartama általában 5 év, tehát, aki nem használná fel az idei szilveszter estéjén a rakétákat, az még megtehetné máskor is. Abban az esetben, ha nem lenne visszaváltási kötelezettség.
Az első pár napot zárja László Krisztián, aki az Intersparnal árul. Azt mondja, óriási a választék. Minőségük, kaliberük és lövésszámuk között nagyon nagy a szórás. Több színű, recsegő, ropogó és pörgő tűzijáték is van. A szakember azt mondja, a pálcikás rakétákat viszik leginkább, gyerekeknek pedig a sikolyrakétát. Szerinte a kényelmesebb vásárlók keresik a telepeseket, hiszen azt csak egy helyen kell meggyújtani és egymás után lövi ki a rakétákat. Szavának hitelt 13 éves szakmai tapasztalata ad. Kevésbé keresik a Party Megamixet, ami 100 lövéses telep, csaknem 40 ezer forint. Krisztián azt mondja, még ez az ár is megfizethető, mert van, aki több százezer forintot kiad egy tűzijátékra.
Gányai Balázs, a megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferense néhány jó tanáccsal látta el lapunk olvasóit, mire kell odafigyelni tűzijáték vásárlás előtt.
Csakis engedéllyel rendelkező helyen vásároljunk!
– A legfontosabb, hogy tűzijátékot kizárólag engedéllyel rendelkező forgalmazótól, magyar használati utasítással ellátva vásároljunk. Amennyiben nem ismerjük a terméket tartsuk be a használati utasításokat és ne szereljük szét vagy ne alakítsuk át a terméket – hívta fel a figyelmet Gányai Balázs. A sajtószóvivő kiemelte, hogy a termékek jelentős része csak szabadtéri felhasználású, ezért lakásban soha nem ajánlott működtetni a tűzijátékot, továbbá tilos kézben tartani és robbanáskor fölé hajolni. Érdemes meghagyni az úgynevezett biztonsági távolságot, így elkerülhető egy baleset.
– A tűzijáték rakéta vezetőpálcáját soha ne szúrja be a földbe, hanem stabilan álló csőből indítsa, mely lehet egy üres pezsgősüveg is! Eltört vezetőpálcás rakétát nem szabad indítani, mert komoly problémához vezethet, ha a rakéták kiszámíthatatlan irányban indulnak el. A kisebb telepet pedig érdemes megtámasztani oldalról például egy téglával, esetleg egy másik teleppel, a teljes biztonság érdekében – tanácsolta.
Amennyiben valamelyik tanácsot figyelmen kívül hagyjuk és tűz gyullad ki, az már a katasztrófavédelem hatásköre. Völgyi Ágnes megyei szóvivő szerint a környezeti tűz oltásához legyen a közelben tűzoltó készülék – de minimum egy vödör víz –, hiszen az ördög sosem alszik!