Közélet

2016.09.21. 08:27

Halpusztulás az Öreg-tóban: halálosan alacsony az oxigéntartalom a vízben

Címkék#Tata

A vízügyi igazgatóság és az önkormányzat is vizsgálja a vizet. Az Öreg-tó nyugati részén rettentően alacsony azz oxigéntartalom reggelente, a tetemek egy részét az Által-érbe vitte a víz.

kemma.hu

[caption id="" align="aligncenter" width="650"] Péntek óta dolgoznak a tetemek elszállításán
[/caption]Ahogy arról beszámoltunk, ezerszámra pusztultak el csapósügerek és süllők a tatai Öreg-tóban az elmúlt napokban. Az előzetes feltevéseket, miszerint oxigénhiány állhat a kopoltyúsok pusztulásának hátterében, mérések is igazolták. Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóságának tatai szakaszmérnöksége maga is megvizsgálta a víz oxigéntartalmát (és így is fognak tenni a következő napokban). Reggel a tó nyugati oldalán mindössze 1,2-1,9 mg/liter volt az oxigénmennyiség, amely nagyon alacsony. Két milligrammos érték alatt szó szerint halálosan kevés. A tó többi részén 3-6,5 mg/liter ez az arány.

Az önkormányzat sajtóközleményt adott ki a halpusztulások kapcsán. Mint írták, már pénteken elkezdték a tetemek elszállítását, kihalászását. Emellett azonban a zsiliprendszeren át az Által-ér tóból kivezető szakaszán is megjelentek a haltetemek és bizony a szag sem kellemes a vízfolyás közelében, de az önkormányzat szerint a tóba folyó és onnan kivezető szakaszokon halpusztulást nem tapasztaltak. Az önkormányzat új cége, a Tatai Öreg-tó Halászati Kft. és a Tatai Sporthorgász Egyesület mindent megtesz, hogy a tó természetes rendje mielőbb helyreálljon, tették hozzá.

Az okokkal kapcsolatban arról is írtak, hogy az önkormányzat mintát vetetett a tó vizéből és az elpusztult állatokból is, s az előzetes feltételezések alapján oxigénhiány, vagy természetes gázképződés okozhatta a pusztulást.

A gázképződés okozta nyomásváltozás hatására a halak számára toxikus anyagok szabadulnak fel az iszapból, olyan kénes gázokról van szó, amelyek végzetesek a halak számára. Az állatok nem egyformán érzékenyek a víz oxigéntartalmára, a ragadozók esetében a süllő és a sügér a legérzékenyebb az oxigéntartalom csökkenésre. Az oxigénhiányt például alacsony légnyomás, vagy nagy hőmérséklet ingadozás okozhatja, s az elmúlt napokban az éjszakai és a nappali hőmérséklet közötti különbség akár 15-20 °C-os volt, írták.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!