2016.02.20. 14:47
Le a csokipénzzel!
Megalakult a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) polgármesteri tagozata. Az érdekképviseleti csoport megyei összekötőjének feladatát Kollár Károly sárisápi polgármester, a harmincöt tagot soraiban tudó, megyei szerveződésű, Polgármesterek a Falukért Egyesület elnökségi tagja vállalta el.
– A települések vezetőinek lehetőséget kell adni arra, hogy az önkormányzatokat érintő különböző kérdésekben az eddigieknél nagyobb hangsúllyal fejezhessék ki véleményüket, mivel a településvezetők állnak sok esetben a legközelebb a feladatokhoz, problémákhoz, így az általuk megszerzett tapasztalatok nagyban tudják segíteni a feladatrendszerek hatékonyabb működtetését.
– Milyen jelek alapján alakult ki ez a vélemény a Magyar Önkormányzatok Szövetségében?
– Az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa, mint az önkormányzati érdekegyeztetés legmagasabb hivatalos fóruma, több esetben a látszategyeztetés szintjére süllyedt. A Kormány és a Parlament politikai döntéseinek következtében folytatódott az önkormányzatok által ellátott feladatok államosítása, a települések „gyámság alá helyezése.”
– Ez mit jelent a gyakorlatban?
– A feladatok, a hatáskörök és a finanszírozás sokszor rögtönzésszerű folyamatos átrendezése rendszerint előkészítetlen, szakmailag megalapozatlan. Nem készül értékelhető hatástanulmány, ennek egyenes következménye az érintett feladatok ellátásában várható és kialakult bizonytalanság, az esetenként kaotikus állapot, illetve rendszerint a költségek nagymértékű emelkedése.
– A MÖSZ polgármesteri tagozata mit kér a Kormánytól?
– Gondolja át a gyermekeink jövőjét alapvetően meghatározó közoktatás működésének, fenntartásának kérdését, beleértve az önkormányzatok nagyobb szerepvállalásának lehetőségét. Azonnal vonják vissza a hulladékgazdálkodással kapcsolatos törvényt, és az önkormányzatok bevonásával, javaslataik figyelembe-vételével tárgyalják újra, mielőtt annak átgondolatlansága, megfelelő szakmai előkészítetlensége miatt súlyos anyagi károk nem keletkeznek, nem alakul ki katasztrofális helyzet. Fejezzék be a az önkormányzati feladatok folyamatos, megállíthatatlannak tűnő, politikai alapon folytatott centralizációját. Higgyék el, hogy vannak feladatok, amelyek helyben vagy regionálisan végezhetőek a leghatékonyabban – beleértve a költségeket is.
– A változásokhoz nagy szükség van a párbeszédre.
– Meg kell teremteni a valós feltételeit az önkormányzatokkal való folyamatos és érdemi egyeztetéseknek. A mintegy 3200 magyar önkormányzatot vezető polgármester, a megválasztása mögött álló bizalom alapján, felelős a rábízott településért, az ott élők biztonságos, minőségi életéhez szükséges feltételek biztosításáért. A folyamatos és a jövőben tervezett centralizáció nagyban szűkíti az ehhez szükséges mozgásteret.
Egyenrangú partnerek lennének
Kollár Károlytól megtudtuk azt is, hogy a Magyar Önkormányzatok Szövetsége polgármesteri tagozata nagyon határozottan kéri a Kormánytól, hogy szüntesse be a szimpátia alapján, különösen év végén osztogatott, Gémesi György által csokipénzeknek nevezett címkézett juttatásokat. Azt, hogy a forráshiányos önkormányzatoknak biztosított, működésükhöz elengedhetetlenül szükséges kiegészítő források politikai szimpátia alapján biztosítják. Javaslatunk az, hogy kizárólag a Belügyminisztérium szakmai javaslata alapján, az önkormányzati szövetségek véleményét kikérve ítéljen meg többlettámogatást.
Egy, dr. Gémesi György, a MÖSZ elnöke, illetve Wittinghoff Tamás budaörsi polgármester, a MÖSZ polgármesteri tagozatának vezetője jegyezte közleményben az is szerepel, hogy a Magyar Önkormányzatok Szövetsége és annak polgármesteri tagozata, a rábízott felelősség tudatában együtt kíván működni a Kormánnyal, annak egyenrangú partnere akar lenni. És ezt elvárja a Kormányt képviselőktől is.