2016.02.20. 08:39
Két és fél millió nagyivónk van, és egymiillió alkoholistánk lehet
Szakemberek keresik a választ az egyszerű kérdésre: miért iszik az ember? Sokak szerint az alkoholfogyasztás kapcsán érezhető ellazulás, bódultság érzés az, amire vágynak. Azt mondják, a szerhasználatnak – így nevezendő szakmai körökben – nincs jövője, jelene van.
– A statisztikába a teljes lakosság beleszámít, tehát a rendszeresen alkoholt fogyasztók ennek többszörösét isszák meg – mondta dr. Zacher Gábor toxikológus a közelmúltban a köztévé műsorában. Hozzátette, az alkoholisták száma tíz év alatt 600 ezerről 800 ezerre emelkedett és egy-két éven belül akár az egymilliót is elérhetjük.
A szakember szerint Európa néhány országában az alkoholfogyasztás csökkenő tendenciát mutat. A volt szocialista országok közül azonban Magyarországon, Romániában, Szerbiában, valamint a Baltikumban emelkedik a szeszes italok fogyasztása.
Zacher Gábor problémának nevezi azt, hogy Magyarországnak nincs alkoholstratégiája, nincs a megelőzést szolgáló mentálhigiénés program. Az alkoholizmus és a gyógyszerfüggőség nagyon mély szociológiai problémákban gyökerezik, amit a megelőzésben is figyelembe kell venni – mondja.
Szerinte a nemek közötti különbségnél a következők figyelhetőek meg. Fentebb említett, körülbelül 800 ezer alkoholista van és ebből 550 ezer férfi. A férfi alkoholizmus „klasszikus csapatsportág”, míg a női tipikus spájzalkoholizmus, tehát otthon, egyedül fogyaszt.
A nagyivók száma körülbelül 2 és fél millió. Ez pedig azt jelenti, hogy nagyjából minden családban van egy feketebárány. Nem egy esetben hallottunk már arról, hogy családok mentek tönkre az alkoholproblémák miatt. Ezt főként a kiskorúak sínylik meg. Kihat a gyerek jövőképére, a későbbi párkapcsolatára. Zacher Gábor azt mondja, ha az alkoholt ma találnák fel, akkor ez lehetne az emberiség legféltettebb titka, mert olyan kémiai anyag, ami a legtöbbet ártott az emberiségnek. És ez folytatódik.
– A periódusos ivók, akik néhanapján a pohár fenekére néznek, sokkal inkább bele tudnak csúszni a rendszeres ivászatba. Millió példa van arra, hogy a nagyapa minden reggel megitta a kupica pálinkáját és több mint száz évet élt. Úgy gondolom, az alkoholizmus nem attól függ, ki mennyit iszik, hanem attól, hogy az életében szokásként mennyire ivódott bele – összegezte a szakember.
Dr. Csák Ferenc tatabányai háziorvos kérdésünkre elmondta, az alkohollal kapcsolatban számos tényt kell a helyére tenni. Sokan azt mondják, alkalmi ivók, de mindig találnak alkalmat. Amit tudni lehet, hogy tíz évvel megrövidíti az életet.
– A mérsékletesség nagyon lényeges kérdés. A fogyasztás a napi kettő, legfeljebb három decit nem haladhatja meg – ecsetelte. – Az amerikaiak használják az egy italnyi kifejezést. Ez náluk egy nap négy cent negyven százalékos whiskyt vagy annak megfelelő három deci sört, illetve két-három deci bort jelenthet legfeljebb. Ez a mennyiség naponta már alkoholizmus. Kisebb mértékben, három-négy cent fogyasztása esetén a magyar kisüsti pálinkának is vannak jótékony, étvágyhozó vagy éppen értágító hatásai, sőt az epegörcstől is segíthet megszabadulni. Tévhit ugyanakkor – emeli ki – például, hogy a töményital segít télen. Adott pillanatban valóban úgy lehet érezni, hogy kimelegszünk, de az értágulat miatt hőt veszítünk, és jobban érezzük a hideget.
A szakember, visszatérve a kedvező tulajdonságokra, a száraz vörösbor érelmeszesedést, magas vérnyomást, infarktust megelőző hatásáról szólt.
A mértékletességre külföldi példát említett: nem ritka, hogy a franciák megisznak egy-két üveg pezsgőt. De nem keverik mással, minőségi italt isznak és nem viszik túlzásba az elfogyasztott mennyiséget. Ez a kulturált alkoholfogyasztás.