2016.02.02. 16:52
Bányász-programok a bányászvárosban
Rendkívül fontosnak tartja a hagyományőrzést az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület (OMBKE) tatabányai szervezete. Bársony László elnököt az év eleji rendezvényekről kérdeztük.
Hagyományok és balekok
Bársony László
Bársony László
– Rendhagyó oktatással, négy előadásból álló sorozattal. Egyebek között elmondjuk, kik is azok a balekok, és miért kell nekik sok mindent megtanulniuk. Februárban és márciusban a Tatabányai Múzeum ad otthont a rendezvényeknek.
– Mikor lesz az első alkalom?
– Február 5-én délután három órakor, a részvétel ingyenes. Körülbelül egyórás az előadás időtartama, ezalatt az érdeklődők megismerkedhetnek a selmecbányai és a tatabányai hagyományokkal, a bányászathoz kapcsolódó európai és magyarországi egyesületekkel és tevékenységükkel. Nem utolsósorban tanulhatnak bányász, kohász és erdész dalokat is, valamint a Magyar Tarokk alapjait.
– Kiket várnak?
– Tizennégy év felett bárkit, például a középiskolásokat, akik tovább szeretnének tanulni. Régi és új egyesületi tagokat, leendő tagtársakat, valamint azokat is, akiknek lenne kedvük eltölteni néhány vidám és érdekes percet a tatabányai ultra supra veteranissimus firmák társaságában. Hogy ez mit jelent? Természetesen majd elmondjuk. Azok, akik minden előadást meghallgatnak, a balekoktatás-sorozat befejezésével föld alatti bányajáráson, majd szakestélyen – kötött menetű, többnyire tréfás hangnemben zajló összejövetelen – vehetnek részt. A következő balekoktatás február 19-én délután 3 órakor lesz, Kiss Csaba ekkor Selmec hagyatékáról tart előadást.