Közélet

2016.02.05. 07:17

A háborús ellenségeknek sem sikerült az, ami a szovjeteknek majdnem

A katonai építészet egyik kimagaslóan értékes történelmi emléke, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc vívmányainak egyik jelképe az észak-komáromi vár. Az igencsak leromlott állapotú volt kaszárnyaépületet az utolsó percben sikerült felújítani.

V. T.


Nec arte, nec marte – sem csellel, sem erővel
A komáromi vár ismét a komáromiaké!


Észak-Komárom A katonai építészet egyik kimagaslóan értékes történelmi emléke, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc vívmányainak egyik jelképe a komáromi vár. Az igencsak leromlott állapotú volt kaszárnyaépületet az utolsó percben sikerült felújítani: ahogy az ünnepélyes megnyitón elmondták, a tető felújítása az alapja az egész épületegyüttes rekonstrukciójának.
Veizer Tamás
[email protected]


A hatalmas erődítmény a volt kaszárnyaépülettel – és a várat hadászatilag is kiegészítő, a két Komáromot is érintő erődrendszerrel együtt – az UNESCO világörökségi cím egyik várományosa. Az óriási kaszárnyaépület egy részét tavaly újították fel a régiók kulturális értékeinek megőrzését célzó regionális operatív programban. A felújítást az észak-komáromi önkormányzat kezdeményezte, a forrásokat a szlovák Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium biztosította: a csaknem kétmillió eurós beruházást a héten adták át.

A ceremónián Stubendek László komáromi polgármester elmondta: Nec arte nec marte! – hirdeti felirat, és ebből meríthettek erőt Klapka tábornokék is. A várat nem sikerült bevenni, tönkre tenni az ellenségnek. Sajnos a felelőtlenség, a rosszindulat később olyan helyzetbe hozta a komáromi erődrendszert, az Öreg- és Újvárat, hogy az állapota leromlott. Az elvonuló szovjet katonák vittek magukkal mindent: kábeleket, radiátorokat, kitépett kapcsolókat, esőcsatornákat. A rombolás, pusztítás után azonban igen rossz állapotba került az épület, és csak az utolsó pillanatban sikerült tennünk valamit.

Észak-Komárom polgármestere megköszönte minden támogatónak és közreműködőnek a legkisebb munkát is, és kiemelte a szlovák minisztérium támogatását, amely sokat tett a történelmi épületegyüttes megmentéséért. A polgármester hangsúlyozta: Dél-Komárom szép példája annak miként lehet hasznosítani, élettel megtölteni a történelmi épületeket. Az Észak-Komáromban az Újvárba költözik majd a városi rendőrség, megőrizve azt a hagyományt, hogy a várat mindig egyenruhások „birtokolták”.

Az alsóbb szinteken már most látható volt a hadi építészeti kiállítás, amely a várépítés, az erődrendszer kiépülésének kronológiáján keresztül mutatta be Komárom fejlődését. A további fejlesztésekhez kérte a tárcák segítségét.
Az átadáson ott volt Ludomir Jahnatek, a szlovák mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, Streadák Anton, az agrártárca hivatalvezetője, a kulturális minisztérium kulturális örökség főosztály vezetője, valamint a Szlovák Műemléki Hivatal vezérigazgatója, Katarina Kosová.

Az agrárminiszter köszöntőjében kiemelte: a minisztérium uniós forrásokból, 108 millió euróból 92 hasonló történelmi értéket újított fel országszerte: Nyitra megyében 2 millió 300 ezer euró állt a rendelkezésre, hogy Szlovákia egyik leendő ékességét, a komáromi várat megszépítsék, újjávarázsolják. Most csak szűk 2 millió eurót fordíthattak ere a célra, de hamarosan lesznek újabb források, amelyekből, ha más címen is, tudják majd segíteni a vár további felújítását. A szlovák szakemberek ezt követően azt emelték ki, hogy nagyon fontos, hogy a élettel töltsék meg, és az idegenforgalom szolgálatába állítsák az értékes komáromi várat és erődrendszert, amely a térség egyik különbleges látványossága.

Az ünnepségen a résztvevők megtekintették az erőd már átalakított részeit, a hadi építészeti kiállítást, amely a kaszárnyaépület földszinti helyiségeiben kapott helyet. Átépült az egykori lőportorony is, ahol a minisztériumok és főhivatalok vezetői, valamint Stubendek László polgármester sajtótájékoztatón tárta fel a felújítási folyamat előzményeit, és szó esett további szlovákiai és komáromi beruházásokról is.

A turizmus szolgálatában
Az észak-komáromi vár volt kaszárnyaépületének teljes felújítása a tetőszerkezet cseréjével kezdődött. ha lesznek újabb források, a munkák a vár területén lévő többi épület állatmegóvásával, új funkciók megtelepítésével folytatódik majd.

Az átadáson részt vett Dél-Komárom küldöttsége is, köztük dr. Molnár Attila polgármester, aki úgy vélte: a vár megújulásával tovább bővülnek a két város turisztikai lehetőségei.
Ismeretes, a két várost érintő erődrendszer világörökségi címére közösen pályázott a két ország és a két város. Dél-Komáromban elkészült a Monostori erőd, hamarosan átadják a Csillagerődöt, ahol a Szépművészeti Múzeum szobormásolatainak gyűjteménye kap majd helyet: ilyen nagyságú. átfogó kiállítás Európában csak egy van még.

Észak-Komáromban a Nádorvonal, a bástyák és a kiserődök, valamint az Újvár és Óvár fejlesztéséért, műemléki felújításáért dolgozik az önkormányzat. A várat néhány éve átvett a honvédelmi minisztériumtól. A városban persze van más épített örökség is, amire büszkék: a Szent András templom például a kassai dóm után Szlovákia második legnagyobb egyházi épülete, de a legjelentősebbek között van a református templom is.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!